Robert Kropiwnicki (KO) i Patryk Jaki (SP). Screen: TVP
Robert Kropiwnicki (KO) i Patryk Jaki (SP). Screen: TVP

Awantura o pakt migracyjny w "Wiadomościach" TVP. Co z "wyłączeniem Polski"?

Redakcja Redakcja Media Obserwuj temat Obserwuj notkę 33
Dużo dzieje się ostatnio w programach informacyjno-publicystycznych TVP za sprawą polityków opozycji. Politycy Koalicji Obywatelskiej starają się jak najbardziej zaznaczyć swoją obecność w tych programach. W czwartek gościem „Wiadomości” był poseł KO Robert Kropiwnicki. Jego ostre spięciem z Patrykiem Jakim z Suwerennej Polski musiała przerwać prowadząca Danuta Holecka.

Awantura w "Wiadomościach" TVP. Poszło o pakt migracyjny

Gościem „Wiadomości” TVP był poseł Koalicji Obywatelskiej Robert Kropiwnicki oraz europoseł Patryk Jaki. Politycy starli się w sprawie przymusowej relokacji migrantów. Danuta Holecka okazała się bezradna. – A mogę coś powiedzieć? – próbowała przerwać politykom.

Przypomnijmy, że w czwartek prezydent Andrzej Duda po konsultacjach z premierem Mateuszem Morawieckim przekazał, że zgodę na system kwotowy wyraził rząd PO-PSL. – Sprzeciwiliśmy się mu. Powinniśmy zapobiegać przymusowej relokacji. Nasze stanowisko w kwestii przymusowej relokacji migrantów jest jednolite i niezmienne – dodał.


"Opozycja jest przeciwko przymusowej relokacji"

– Jakie stanowisko w tej sprawie ma opozycja? – pytała prowadząca rozmowę Danuta Holecka. 

Poseł Koalicji Obywatelskiej przekonywał, że opozycja jest przeciwko przymusowej relokacji. – Mówimy o tym wyraźnie. Niestety rządzący w Polsce ulegli premier Meloni [stoi na czele włoskiego rządu - red.], która jest szefową grupy politycznej w europarlamencie, do której należy także PiS. Wydawanie oświadczeń nie ma znaczenia. Trzeba robić mniejszość blokującą w parlamencie i radzie UE. To jest kluczem – perorował polityk KO.

Riposta Patryka Jakiego była błyskawiczna: – Chciałem zapytać, dlaczego w Parlamencie Europejskim głosowaliście „za”. Żeby możliwa była debata, najpierw PE przyjął swoje stanowisko do negocjacji, gdzie jest przymusowa relokacja. Głosowaliście „za”. 


Jaki punktuje Kropiwnickiego

Polityk Suwerennej Polski zaznaczył, że nie ma żadnego przepisu, który mówi o „wyłączeniu Polski z paktu”.

Danuta Holecka próbowała uspokoić coraz bardziej rozognionych polityków. – A mogę coś powiedzieć? – powtarzała Holecka. – Panie pośle, panie pośle. (...) Przepraszam, ja panów rozsadzę.

– Może być wyłączony każdy kraj, który przyjął migrantów – przekonywał Kropiwnicki. Europoseł Jaki chciał, by Kropiwnicki wskazał w zapisach projektu taki zapis.

Zdaniem Holeckiej w dokumencie nie ma mowy o żadnym wyłączeniu. Kropiwnicki zapewniał: „W projekcie który czytałem wiosną, był taki zapis. Jeżeli coś się zmieniło, to jest to wtopa naszego rządu. To wy tam jesteście i wy ponosicie za to odpowiedzialność, a nie Donald Tusk. Pani Meloni, która jest szefową waszej grupy to negocjuje”.

– Jak pan już wygłasza jakieś tezy, to dobrze byłoby się przygotować – ripostował Jaki.

"Dobrze, że PO wreszcie przychodzi na debaty TVP, ponieważ kończy się to dla nich tak" - podsumował na X dyskusję Patryk Jaki.


KW

Źródło zdjęcia: Robert Kropiwnicki (KO) i Patryk Jaki (SP). Screen: TVP

Czytaj dalej:

Komentarze

Inne tematy w dziale Kultura