Grupa Orlen kupuje brytyjskie farmy wiatrowe. Fot. 	PAP/Marcin Bielecki / zdjęcie ilustracyjne
Grupa Orlen kupuje brytyjskie farmy wiatrowe. Fot. PAP/Marcin Bielecki / zdjęcie ilustracyjne

Orlen zwiększa stan posiadania. Umowa na brytyjskie farmy wiatrowe

Redakcja Redakcja OZE Obserwuj temat Obserwuj notkę 14
Orlen zawarł warunkową umowę zakupu dwóch farm wiatrowych ze spółką należącą do brytyjskiego Octopus Renewables Infrastructure Trust PLC - poinformowała w piątek spółka. Instalacje o łącznej mocy ok. 60 MW znajdują się w województwach wielkopolskim i zachodniopomorskim - dodano.

Obajtek: Skutecznie realizujemy strategiczne cele

Jak poinformowano w piątkowej informacji prasowej, warunkową umowę na zakup farm zawarła spółka Orlen Wind 3, należąca do Grupy Orlen. Transakcja powinna zostać sfinalizowana jeszcze w tym roku.

„Skutecznie realizujemy strategiczne cele, które zakładają uzyskanie 9 GW mocy zainstalowanych w odnawialnych źródłach energii do 2030 roku. Analizujemy wszystkie atrakcyjne projekty pojawiąjące się na rynku. W ten sposób do naszego portfolio już niedługo będą mogły dołączyć kolejne dwie farmy wiatrowe o łącznej mocy ok. 60 MW” - przekazał, cytowany w informacji prasowej, prezes Orlenu Daniel Obajtek.

Jak podkreślił, są to „nowoczesne jednostki o dużym potencjale, które przez kolejne kilkadziesiąt lat będą produkowały tanią i czystą energię”. „Skorzystają na tym Polacy, a także polska gospodarka, która dzięki naszym konsekwentnym inwestycjom w nowoczesne i czyste źródła energii stale wzmacnia swoją konkurencyjność” - wskazał Obajtek.


Grupa Orlen kupuje brytyjskie farmy wiatrowe

Realizowana przez Grupę Orlen transakcja obejmuje zakup dwóch lądowych farm wiatrowych. Pierwsza z nich – Kuślin – położona jest w Wielkopolsce, w pobliżu miejscowości Nowy Tomyśl. Farma została zbudowana w grudniu 2022 r., a jej możliwości produkcyjne przewidziane są na ok. 30 lat. Łączna moc zainstalowana farmy wynosi ok. 40 MW. Wykorzystuje ona m.in. 12 turbin Vestas o mocy 2,4 MW każda.

Druga farma – Krzęcin - zlokalizowana jest w woj. zachodniopomorskim, w pobliżu Choszczna. Powstała w lutym ub.r., a jej żywotność także szacowana jest na 30 lat. Farma składa się z ośmiu turbin Nordex o mocy 3,3 MW każda, a jej łączna moc zainstalowana przekracza 19 MW.

Orlen podkreślił, że farma wiatrowa Kuślin to kolejna inwestycja Grupy w odnawialne źródła energii w Wielkopolsce. Działa już tam farma wiatrowa Przykona o mocy ok. 33 MW oraz farma fotowoltaiczna Gryf o mocy ok. 25 MW. W drugiej połowie lipca br. koncern zawarł warunkową umowę z EDP Renewables Polska na zakup trzech farm wiatrowych położonych w Wielkopolsce, w pobliżu miejscowości: Ujazd (o mocy 30 MW), Dobrzyca (o mocy 49,9 MW) oraz Dominowo (o mocy 62,4 MW). Natomiast wchodząca w skład Grupy spółka Energa Wytwarzanie podpisała z firmą Greenvolt umowę przedwstępną dotyczącą projektów Opalenica i Sompolno o łącznej moc 59 MW. W planach Energi jest też budowa farm fotowoltaicznych PV Mitra (65 MW) i PV Żuki (2,4 MW).


Grupa Orlen inwestuje także w budowę pierwszej morskiej farmy wiatrowej o mocy do 1,2 GW

Spółka przypomniała, że Grupa Orlen inwestuje także w budowę pierwszej morskiej farmy wiatrowej o mocy do 1,2 GW, która powstanie na polskich wodach Bałtyku. "Baltic Power jest najbardziej zaawansowanym projektem offshore wind w Polsce, którego realizacja znacząco wpłynie na zmianę polskiego miksu energetycznego. Wraz z zakończeniem budowy w 2026 roku, farma rozpocznie produkcję czystej energii, która pozwoli zasilić ponad 1,5 mln gospodarstw domowych w Polsce. Natomiast już teraz realizacja tej inwestycji umożliwia tworzenie nowych miejsc pracy" - podała spółka.

Równolegle spółki z Grupy Orlen na początku października uzyskały pięć kolejnych koncesji na budowę morskich farm wiatrowych na Morzu Bałtyckim, na których mogą powstać aktywa o łącznej mocy ok. 5,2 GW. Koncern posiada już łącznie sześć lokalizacji morskich farm wiatrowych o potencjale 6,4 GW.


Grupa Orlen. Strategia do końca 2030 roku

Zgodnie ze strategią, do końca 2030 roku Grupa Orlen będzie dysponować odnawialnymi źródłami energii o łącznej mocy ponad 9 GW. Wśród nich znajdą się m.in. morskie i lądowe farmy wiatrowe, fotowoltaika oraz jednostki wytwórcze na biogaz i biometan. W tym czasie koncern będzie też produkować energię z wykorzystaniem małych modułowych reaktorów jądrowych (SMR). W sumie do końca dekady na zielone inwestycje koncern przeznaczy 120 mld zł.

Orlen to multienergetyczny koncern posiadający m.in. siedem rafinerii (z czego cztery w Polsce), ok. 3,1 tys. stacji paliw oraz rozbudowany segment petrochemiczny i wydobywczy węglowodorów. Grupa prowadzi również inwestycje związane z energetyką odnawialną, jak farmy wiatrowe i fotowoltaiczne. Do 2030 r. zamierza uruchomić co najmniej jeden mały reaktor jądrowy SMR. Skarb Państwa ma 49,9 proc. udziałów w Orlenie.

KW

Źródło zdjęcia: Grupa Orlen kupuje brytyjskie farmy wiatrowe. Fot. PAP/Marcin Bielecki / zdjęcie ilustracyjne 

Czytaj dalej:

Komentarze

Inne tematy w dziale Gospodarka