Marszałek Senatu Tomasz Grodzki. Fot. Flickr.com/Senat RP
Marszałek Senatu Tomasz Grodzki. Fot. Flickr.com/Senat RP

Grodzki straci stanowisko marszałka Senatu? Zaskakujące doniesienia

Redakcja Redakcja Sejm i Senat Obserwuj temat Obserwuj notkę 27
Opozycja w niedzielnych wyborach parlamentarnych zdobyła 2/3 mandatów senackich. Taki sukces nie gwarantuje jednak tego, że Tomasz Grodzki pozostanie marszałkiem Senatu. Ta funkcja może przypaść komuś z Lewicy lub Trzeciej Drogi. Polityk chętnie jednak pozostałby na stanowisku.

Triumf paktu senackiego 

Wybory do Senatu przeprowadzone zostały w ordynacji jednomandatowej. Oznacza to, że miejsca w tej izbie mógł być pewien tylko zwycięzca wyborów w poszczególnym okręgu.

Po zliczeniu wszystkich głosów okazało się, że kandydaci PiS zdobyli 34 mandaty; KO - 41; Trzeciej Drogi - 11, a Nowej Lewicy - 9 mandatów. W Senacie znalazło się także pięciu senatorów, którzy startowali z własnych komitetów - Andrzej Dziuba (Komitet Wyborczy Wyborców Andrzej Dziuba - Pakt Senacki), Wadim Tyszkiewicz (Komitet Wyborczy Wyborców Wadim Tyszkiewicz - Pakt Senacki), Zygmunt Frankiewicz (Komitet Wyborczy Wyborców Zygmunt Frankiewicz - Pakt Senacki), Józef Zając (Komitet Wyborczy Wyborców Józefa Zająca) oraz Krzysztof Kwiatkowski (Komitet Wyborczy Wyborców Krzysztof Kwiatkowski - Pakt Senacki).


Podsumowując wyszło, że 66 miejsc przypadło paktowi senackiemu, a Zjednoczonej Prawicy 34 miejsca. Prawo i Sprawiedliwość straciło aż 14 mandatów w Senacie w stosunku do wyników z 2019 roku.

Grodzki nie zostanie marszałkiem? 

Okazuje się, że taki sukces opozycji, nie daje gwarancji marszałka Senatu Tomaszowi Grodzkiemu. "Według wstępnych ustaleń ta funkcja ma przypaść Lewicy albo Trzeciej Drodze" – informuje RMF FM. Dla Koalicja Obywatelskiej ważniejsze jest stanowisko marszałku Sejmu, dlatego też jest skłonna oddać marszałka Senatu. 

Jeszcze po wyborach Grodzki informował, że nadal jest gotów kontynuować swoją pracę jako marszałek. – Jestem gotów nadal służyć ojczyźnie na tym stanowisku, ale to jest kwestia rozmów politycznych – mówił w rozmowie z WP. 

Na ostateczne wyniki rozmów koalicyjnych trzeba jeszcze poczekać. W środę Szymon Hołownia poinformował, że "rozmowy dopiero się rozpoczęły, nie ma ustaleń i deklaracji odnośnie podziału stanowisk". – Myślę, że w ciągu najbliższych dni powinniśmy mieć jakieś wstępne ustalenia i kierunki – dodał. 

MP

Marszałek Senatu Tomasz Grodzki. Fot. Flickr.com/Senat RP

Czytaj dalej:

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka