O. Polikarp N. Fot. YouTube/Salve TV
O. Polikarp N. Fot. YouTube/Salve TV

Skandal obyczajowy w Watykanie. Aresztowano polskiego zakonnika

Redakcja Redakcja Kościół Obserwuj temat Obserwuj notkę 140
Były współpracownik papieża Franciszka, polski zakonnik o. Polikarp N., został oskarżony przez prokuraturę o popełnienie 14 przestępstw na szkodę czterech małoletnich pokrzywdzonych – poinformował Onet. Zakonnik decyzją gdańskiego sądu, został tymczasowo aresztowany.

Zakonnik z zarzutami o charakterze pedofilskim 

Sprawa o. Polikarpa trwa od 2021. Wówczas to portal Onet pisał, że został zawieszony w swojej posłudze współpracownika papieża oraz pracownika naukowego franciszkańskiego Papieskiego Uniwersytetu Antonianum w Rzymie, po informacji o możliwym przestępstwie popełnionym przez zakonnika.

Okazało się, że to dopiero początek problemów zakonnika. Teraz według portalu, duchownemu zarzuty postawiła polska prokuratura. – Łącznie prokurator zarzucił podejrzanemu popełnienie 14 przestępstw na szkodę czterech małoletnich. Większości zarzutów dotyczy czynów, w chwili których małoletni nie mieli ukończonych 15 lat – powiedziała w rozmowie z Onetem Grażyna Wawryniuk, rzecznik Prokuratury Okręgowej w Gdańsku. 


– Podejrzany zarzuconych przestępstw dopuścił się wielokrotnie, wykorzystując zaufanie wynikające z pełnionej roli przewodnika duchownego, podstęp, pretekst m.in. wykonywania praktyk religijnych, doprowadzając bądź to do obcowania płciowego lub poddania się innej czynności seksualnej – podkreśliła. 

Polikarp N. został aresztowany 

Rzeczniczka Prokuratury Okręgowej dodał, że z "zarzucanych podejrzanemu czynów najsurowiej zagrożone jest przestępstwo doprowadzenia podstępem do obcowania płciowego, za które grozi kara pozbawienia wolności od lat 3 do 15. Takich czynów podejrzanemu zarzucono osiem".

Według Onetu zakonnik dwa tygodnie temu został tymczasowo aresztowany po decyzji sądu. "Nie przyznał się i odmówił złożenia wyjaśnień" – napisał portal.  

Oświadczenie w sprawie wydała również Prowincja Wniebowzięcia NMP Zakonu Braci Mniejszych w Polsce. "W związku z zatrzymaniem i tymczasowym aresztowaniem przez Sąd Rejonowy w Gdańsku jednego z zakonników naszej prowincji chciałbym poinformować, że sprawa przed organami państwowymi została wszczęta i jest prowadzona przy współpracy Delegata ds. Ochrony Dzieci i Młodzieży naszej Prowincji" – czytamy. 

"Z uwagi na chronioną prawem tajemnicę śledztwa jakichkolwiek informacji możemy udzielić tylko za wiedzą i zgodą prokuratury" – dodano. 

MP

O. Polikarp N. Fot. YouTube/Salve TV

Czytaj dalej:

Komentarze

Inne tematy w dziale Społeczeństwo