Przewodniczący sejmowej Komisji Kultury i Środków Przekazu Bogdan Zdrojewski z KO. Fot. PAP/Leszek Szymański
Przewodniczący sejmowej Komisji Kultury i Środków Przekazu Bogdan Zdrojewski z KO. Fot. PAP/Leszek Szymański

Koniec z nieznośną opłatą. Poseł KO złożył jasną deklarację

Redakcja Redakcja Media Obserwuj temat Obserwuj notkę 82
Nowy przewodniczący sejmowej Komisji Kultury i Środków Przekazu Bogdan Zdrojewski z KO zapowiada likwidację abonamentu RTV, a także ucięcie dotacji dla TVP. Polityk jest również zainteresowanym rozwiązaniem Rady Mediów Narodowych.

Poseł Bogdan Zdrojewski (KO) został wybrany na przewodniczącego sejmowej Komisji Kultury i Środków Przekazu. Za kandydaturą Zdrojewskiego głosowało 25 posłów - wybór został dokonany jednomyślnie. Zastępcami przewodniczącego zostali: Piotr Adamowicz (KO), Wojciech Król (KO), Joanna Lichocka (PIS), Joanna Scheuring-Wielgus (Lewica). Zgłoszonych zastępców wybrano w głosowaniu wspólnym. Za było 25 posłów.

Abonament RTV ma zostać zniesiony 

Teraz nowy przewodniczący sejmowej komisji zapowiada, co zmieni się w mediach publicznych. Jednym z kroków, jaki ma być wdrożony, jest likwidacja abonamentu RTV, czyli obowiązkowej opłaty dla osób fizycznych, jak i instytucji czy firm, które posiadają radioodbiorniki i/lub odbiorniki telewizyjne. Opłaty na 2024 rok wynoszą: za używanie odbiornika radiofonicznego - 8,70 zł za jeden miesiąc; za używanie odbiornika telewizyjnego albo radiofonicznego i telewizyjnego - 27,30 zł za jeden miesiąc


– Jest anachroniczny, niesprawiedliwy, nieskuteczny i przynosi dość wątpliwe dochody, jeśli chodzi o telewizję. Trzeba pamiętać, że właściwie karani są wszyscy ci, którzy kiedyś zarejestrowali odbiornik radiowy czy telewizyjny. Z telewizji czy radia korzystają praktycznie wszyscy, a płacą na to nieliczni. Utrzymanie abonamentu w dotychczasowej formie jest mało prawdopodobne. Powinniśmy jednak znaleźć inne sposoby finansowania, aby utrzymać ten fragment mediów publicznych, który traktowany jest jako ważny i który powinien pozostać. Wrócimy do określonej, ale dużo skromniejszej dotacji niż ta, którą proponował przez ostatnie lata rząd PiS oraz innych, bardzo skromnych, ale dużo skuteczniejszych opłat na rzecz mediów publicznych. Jednak tę kwestię będzie przesądzał nowy rząd – mówi Zdrojewski w rozmowie z portalem wirtualnemedia.pl. 

Poseł zapowiada także zakończenie wielomilionowych dotacji dla TVP i Polskie Radia. Przypomina jednocześnie, że "tylko w tym roku media publiczne jako rekompensatę dostały 2,7 mld zł w obligacjach". – Jednocześnie w ubiegłym roku TVP zanotowała 50 mln zł straty przy około 3,6 mld przychodów – podkreśla. 

Nie tylko abonament RTV. Likwidacja Rady Mediów Narodowych 

Poza likwidacją abonamentu RTV Zdrojewski w rozmowie z wirtualnemedia.pl podkreśla również chęć zniesienia Rady Mediów Narodowych, czyli instytucji powołanej za rządów PiS w 2016 roku, która odwołuje i powołuje zarządy, rady nadzorcze TVP, Polskiego Radia i Polskiej Agencji Prasowej. Obecnie w skład RNM wchodzą: Krzysztof Czabański (przewodniczący), Piotr Babinetz (poseł PiS), Joanna Lichocka (posłanka PiS), Robert Kwiatkowski (poseł Lewicy Demokratycznej) i Marek Rutka (poseł Lewicy).

– Można to legalnie przeprowadzić, bo mamy ekspertyzy, że RMN jest bytem niekonstytucyjnym, działa nielegalnie i zawłaszczyła pewne kompetencje, które należą do Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji. Tu nie ma wątpliwości. Wątpliwości są co do trybu zakończenia tego bytu: czy czynić to poprzez odwołanie członków czy likwidować go w drodze ustawy z zagrożeniem, że prezydent będzie to wetował. Jest kilka scenariuszy, natomiast jedno jest oczywiste: RMN jest do likwidacji – mówi portalowi przewodniczący sejmowej Komisji Kultury i Środków Przekazu. 

Dodajmy, że w ub. r. Telewizja Polska zanotowała 50,7 mln zł straty netto, pod kreską była pierwszy raz od 2016 roku. Z kolei Polskie Radio zanotowało najwyższą stratę netto od wielu lat - 55,1 mln zł. 

MP

Przewodniczący sejmowej Komisji Kultury i Środków Przekazu Bogdan Zdrojewski z KO. Fot. PAP/Leszek Szymański

Czytaj dalej:

Komentarze

Inne tematy w dziale Kultura