Poseł KO Maciej Lasek podczas uroczystości wręczenia nowym posłom Sejmu X kadencji zaświadczeń o wyborze, 26 bm. w Sejmie w Warszawie. (mr) PAP/Marcin Obara
Poseł KO Maciej Lasek podczas uroczystości wręczenia nowym posłom Sejmu X kadencji zaświadczeń o wyborze, 26 bm. w Sejmie w Warszawie. (mr) PAP/Marcin Obara

Nieoficjalnie: Maciej Lasek pełnomocnikiem nowego rządu ds. CPK. Specjalna misja

Redakcja Redakcja Centralny Port Komunikacyjny Obserwuj temat Obserwuj notkę 365
Z informacji dziennikarza gospodarczego Filipa Lamańskiego wynika, że pełnomocnikiem przyszłego rządu Donalda Tuska ds. Centralnego Portu Komunikacyjnego ma zostać Maciej Lasek. Doniesienia zostały potwierdzone przez "Tygodnik Solidarność", który przekazał, że misją posła PO będzie zamknięcie projektu CPK.

Maciej Lasek ma otrzymać stanowisko w rządzie Donalda Tuska

Jak podaje "Tygodnik Solidarność”, Maciej Lasek ma zostać nowym pełnomocnikiem rządu ds. CPK. Dotychczas tę funkcję pełnił Marcin Horała.

Gazeta donosi, że Maciej Lasek otrzymał jasny cel - projekt CPK ma zostać zamknięty, a ponadto będzie musiał zadbać o to "żeby nie dało się do niego wrócić".

 - Nic mi o tym nie wiadomo. Nie komentuję fake newsów - stwierdził polityk w rozmowie z Interią.

Maciej Lasek dał się poznać jako kontrowersyjny polityk. To były szef Państwowej Komisji Badań Wypadków Lotniczych, tzw. komisji Millera. Posłowie PiS zarzucali mu, że jest współautorem "kłamstwa smoleńskiego". Lasek przeczy tezom Antoniego Macierewicza o zamachu i uważa przyczyną katastrofy smoleńskiej były błędy polskich pilotów i rosyjskich kontrolerów.

Lasek zakończy projekt CPK?

Jego stosunek do Centralnego Portu Komunikacyjnego też jest tajemnicą poliszynela. Niejednokrotnie domagał się przeprowadzenia audytu projektu CPK. Z kolei w mediach społecznościowych używał w swoich wpisach hasztagu "#stopcpk".

Pytany przez Interię o zakończenie projektu CPK Lasek powiedział, że "projekt wydaje się mieć mocno kruche podstawy". - Powinien zostać przeprowadzony audyt zanim zostaną podjęte jakiekolwiek decyzje. To stanowisko nie zmieniło się od czasów wyborów - zaznaczył. Lasek dodał, że musi mieć dostęp do dokumentów i wtedy oceni, czy czy plany realizacji projektu są realne.


Co się dzieje w CPK? Aktualny stan inwestycji

"Jest projekt koncepcyjny terminala pasażerskiego i dworca kolejowego, a budowlany powinien być gotowy w I kw. 2024 r. Spółka CPK wykupiła już ponad 1200 ha nieruchomości pod lotnisko i węzeł kolejowy, nie wywłaszczając przy tym ani jednej osoby. Jest decyzja środowiskowa, a do Wojewody Mazowieckiego trafił wniosek o lokalizacyjną. Trwa projektowanie ponad 450 km Kolei Dużych Prędkości, a w przygotowaniu jest kolejnych 1.500 km linii. Najbardziej zaawansowane prace toczą się przy tunelu CPK w Łodzi i odcinku KDP Warszawa – CPK – Łódź" - przekazało Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej.

"Inwestycje Centralnego Portu Komunikacyjnego są realizowane zgodnie z harmonogramem. W październiku spółka wybrała francuską grupę Vinci Airports i australijski fundusz IFM Global Infrastructure Fund na inwestora strategicznego. Doświadczeni zagraniczni partnerzy, którzy chcą zainwestować w lotnisko CPK, to potwierdzenie, że projekt ma dobrze przygotowany biznes plan, posiada potencjał komercyjny i gwarantuje wysoką stopę zwrotu" - czytamy w komunikacie resortu.

n/z: Poseł KO Maciej Lasek podczas uroczystości wręczenia nowym posłom Sejmu X kadencji zaświadczeń o wyborze, 26 bm. w Sejmie w Warszawie. (mr) PAP/Marcin Obara

SW

Czytaj dalej:

Udostępnij Udostępnij Lubię to! Skomentuj365 Obserwuj notkę

Komentarze

Inne tematy w dziale Gospodarka