fot. PAP/Tomasz Gzell
fot. PAP/Tomasz Gzell

"Ta ostatnia niedziela". Tak politycy PO odliczają godziny do końca rządów PiS

Redakcja Redakcja PO Obserwuj temat Obserwuj notkę 118
W poniedziałek w Sejmie odbędzie się głosowanie nad wotum zaufania dla rządu Mateusza Morawieckiego. Najbardziej prawdopodobny wynik głosowania jest taki, że ten rząd nie uzyska wotum zaufania, a wtedy posłowie koalicji zgłoszą na premiera Donalda Tuska i zagłosują za jego rządem. Politycy i sympatycy PO już odliczają w mediach społecznościowych godziny do tej chwili.

Pożegnalne wpisy polityków Platformy

"Ta ostatnia niedziela" - cytat ze szlagieru Mieczysława Fogga króluje dziś we wpisach na platformie X. Politycy PO i sympatycy partii Donalda Tuska przebierają nogami, a raczej palcami po klawiaturze, nie mogąc się doczekać chwili, kiedy PiS odda władzę.Niektórzy odnotowali, że to niedziela handlowa, których likwidację postulowało PiS.O czym jest piosenka "Ta ostatnia niedziela"

Cytat cytatem, ale warto wiedzieć, że ze względu na ponury tekst tango "Ta ostatnia niedziela" zyskało miano tanga samobójców. Utwór powstał w 1935 roku. Melodię skomponował Jerzy Petersburski, a słowa napisał błyskotliwy tekściarz Zenon Friedwald. Spopularyzował ją Mieczysław Fogg. Piosenka maluje obraz rozstającej się pary, a w niedopowiedzeniach można domyślać się samobójczych planów kochanka. W czasie II wojny światowej zyskała nowy wydźwięk, a jej wymowny refren często towarzyszył wojennym rozstaniom. Śpiewali ją powstańcy warszawscy na barykadach. Czy to na pewno trafny utwór do zilustrowania jutrzejszych wydarzeń w Sejmie?


Harmonogram poniedziałkowych wydarzeń w Sejmie

W poniedziałek o godz. 10 Morawiecki przedstawi Sejmowi expose z wnioskiem o udzielenie rządowi wotum zaufania. Przewidziano 10-minutowe oświadczenia w imieniu klubów i 5-minutowe oświadczenie w imieniu koła. Głosowanie nad wotum zaufania dla rządu Morawieckiego odbędzie się o godzinie 15.00.

Jeśli rząd ten nie uzyska wotum zaufania - a tak się zapewne stanie, bo klub PiS ma 191 posłów, co nie daje większości - dojdzie wtedy do tzw. drugiego kroku konstytucyjnego - inicjatywę ws. wyboru premiera i rządu przejmie Sejm.

Kandydatem KO, PSL, Polski 2050 i Lewicy jest szef PO Donald Tusk. 10 listopada przewodniczący tych partii podpisali umowę koalicyjną; łącznie formacje te mają 248 posłów.

W poniedziałek o godzinie 16.30 posłowie przejdą do wyboru premiera w tzw. drugim kroku konstytucyjnym - wynika z harmonogramu Sejmu. Wówczas odbędzie się debata, a o godz. 20 - głosowanie nad wyborem premiera.


W ostatni czwartek Sejm zmienił swój regulamin, tak aby głosowanie w tzw. drugim kroku konstytucyjnym przebiegało przy użyciu urządzeń do liczenia głosów oraz poprzez podniesienie ręki. Wcześniej regulamin przewidywał wybór premiera za pomocą imiennych podpisanych kart wrzucanych do urn.

We wtorek, 12. grudnia, o godzinie 9.00 nowy Prezes Rady Ministrów przedstawi program działania oraz skład rządu wraz z wnioskiem w sprawie wyboru Rady Ministrów. Według harmonogramu głosowanie odbędzie się o godz. 15.00.

W piątek szef PO Donald Tusk - po spotkaniu z kandydatami na ministrów w jego przyszłym rządzie - wyraził nadzieję, że do uroczystości zaprzysiężenia nowego rządu dojdzie w środę, 13 grudnia. Prawdopodobnie odbędzie się to w godzinach porannych, aby Donald Tusk już jako premier poleciał do Brukseli na szczyt UE-Bałkany.

ja

Na zdjęciu: Premier Mateusz Morawiecki przedstawi w poniedziałek Sejmowi expose z wnioskiem o udzielenie rządowi wotum zaufania. Fot. PAP/Tomasz GzellCzytaj także:

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka