Spółka Palikota i Wojewódzkiego ma duży kłopot. Fot. Mat. prasowe
Spółka Palikota i Wojewódzkiego ma duży kłopot. Fot. Mat. prasowe

Spółka Palikota i Wojewódzkiego ma duży kłopot. Sąd bez litości

Redakcja Redakcja Biznes Obserwuj temat Obserwuj notkę 45
Sąd nie zgodził się na ponowne otwarcie przyspieszonego postępowania układowego spółki Tenczynek Dystrybucja należącej do Manufaktury Piwa Wódki i Wina – podały w czwartek Wirtualne Media. Akcjonariuszami i twarzami spółki są Janusz Palikot i Kuba Wojewódzki. Sąd uzasadnia, że to logiczna decyzja, wskazując na gigantyczne długi firmy.

Wojewódzkiemu jest głupio i wstyd

Kuba Wojewódzki na początku 2024 w mediach społecznościowych napisał: „Jest mi głupio i jest mi wstyd”. Wpis odnosił się do współpracy gwiazdy TVN z Januszem Palikotem. Wojewódzki i Paliokot współtworzyli markę alkoholi. 

Wojewódzki wyjaśniał, że „uległ czarowi” biznesmenowi. „Podczas tych spotkań Janusz zawsze snuł wizje Wielkiego Sukcesu. Niestety uśpił nimi także i moją czujność oraz rozwagę. MPiW miała poważnych inwestorów, których częściowo znałem więc pokładałem nadzieje, że oni patrzą na ręce Wielkiemu Magowi. Niestety ich też zaczarował” - tłumaczył Wojewódzki. 

„To był mój największy błąd inwestycyjny zarówno w kwestiach biznesowych jak i ludzkich. Wiem też, że moje nazwisko było wielokrotnie wykorzystywane biznesowo w sposób nieuprawniony i ze mną nieuzgodniony” - przekonywał.

Janusz Palikot zapowiedział wówczas, że wszystkie szczegóły współpracy z Wojewódzkim ujawni w swojej książce.


Coraz większe problemy Tenczynka Dystrybucja

Medialny konflikt między celebrytami ma bardzo poważny finansowy kontekst. Zarówno Tenczynek Dystrybucja, jak i Manufaktura Piwa Wódki i Wina wnioskowały w ubiegłym roku o otwarcie przyspieszonego postępowania układowego – podają Wirtualne Media. „Firmy zareagowały w ten sposób na wniosek jednego z wierzycieli o uruchomienie ich postępowania upadłościowego” - tłumaczy branżowe medium.

Spółki zaproponowały wierzycielom opcje spłaty. Wierzyciele Manufaktury Piwa Wódki i Wina zaaprobowali pomysł. Inaczej jest w przypadku Tenczynka Dystrybucja.

Tenczynek Dystrybucja w styczniu br. złożył kolejny wniosek o przyspieszone postępowanie układowego, proponując identyczne warunki układu co kilka miesięcy temu. We wtorek Sąd Rejonowy Lublin-Wschód oddalił ten wniosek. Sąd wyjaśnił, że to „logiczna decyzja” - Tenczynek Dystrybucja zaproponował w ponowionym wniosku te same warunki spłaty zadłużenia, które już raz zostały odrzucone.


"Otwarcie postępowania układowego Tenczynka Dystrybucji byłoby niekorzystne dla wierzycieli"

Według sądu otwarcie postępowania układowego Tenczynka Dystrybucji byłoby niekorzystne dla wierzycieli, bo w trakcie takiego postępowania nie można prowadzić egzekucji z majątku firmy. 

Pod koniec stycznia ze współpracy z Palikotem zrezygnował Marek Maślanka, który od połowy 2023 roku poprzez swoje spółki wspierał finansowo Manufakturę Piwa Wódki i Wina.

Tenczynek Dystrybucja ma obecnie 79,7 mln zł wierzytelności bezspornych wobec 3 729 osób i podmiotów. Natomiast majątek spółki wynosi jedynie 2,89 mln zł – przypominają Wirtualne Media.

KW

Źródło zdjęcia: Spółka Palikota i Wojewódzkiego ma duży kłopot. Fot. Mat. prasowe

Czytaj dalej:

Udostępnij Udostępnij Lubię to! Skomentuj45 Obserwuj notkę

Komentarze

Inne tematy w dziale Gospodarka