fot. Gov.pl
fot. Gov.pl

Wielkanoc pod znakiem wojny na Ukrainie. Poderwano polskie myśliwce

Redakcja Redakcja Ukraina Obserwuj temat Obserwuj notkę 35
Rosjanie nawet w święta bombardują całe terytorium Ukrainy. Nasze wojsko ponownie poderwało dyżurne statki powietrzne. - Wszystkie niezbędne procedury, mające na celu zapewnienie bezpieczeństwa polskiej przestrzeni powietrznej, zostały uruchomione - podało w niedzielę Dowództwo Operacyjne. Akcja została już zakończona.

Rosyjski atak na Ukrainę. Polska poderwała myśliwce

Dowództwo Operacyjne podkreśliło na portalu X (d. Twitter), że w polskiej przestrzeni powietrznej operują dyżurne statki powietrzne, co może wiązać się z występowaniem podwyższonego poziomu hałasu, zwłaszcza w południowo-wschodnim obszarze kraju.

"Dzisiejszej nocy obserwowana jest intensywna aktywność lotnictwa dalekiego zasięgu Federacji Rosyjskiej, związana z uderzeniami rakietowymi wykonywanymi na obiekty znajdujące się na terytorium Ukrainy" - dodano.


Dowództwo Operacyjne zapewniło, że "wszystkie niezbędne procedury mające na celu zapewnienie bezpieczeństwa polskiej przestrzeni powietrznej zostały uruchomione, a DO RSZ na bieżąco monitoruje sytuację".

Ukraińskie władze poinformowały w sobotę wieczorem o zakłóceniach w dostawach prądu w Dniepropietrowsku, Sumach i Połtawie spowodowanych rosyjskimi atakami rakietowymi. Również w Charkowie, który w ostatnich dniach był wielokrotnie celem ataków, nadal występują poważnie problemy z dostawami energii elektrycznej.

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski w wystąpieniu wideo w sobotę wieczorem potępił rosyjskie ataki na obiekty infrastruktury energetycznej, nazywając je "ohydnymi", a także zaapelował do społeczności międzynarodowej o pilne zwiększenie pomocy wojskowej, przede wszystkim dostawy systemów obrony przeciwlotniczej.


Operacja zakończona. "Zmniejszony poziom zagrożenia"

Wojsko poinformowało o zakończeniu operacji myśliwców około godziny po ogłoszeniu alertu.

"Informujemy, że ze względu na zmniejszenie poziomu zagrożenia uderzeniami rakietowymi rosyjskiego lotnictwa na terytorium Ukrainy, operowanie lotnictwa w polskiej przestrzeni powietrznej zostało zakończone, a uruchomione siły i środki powróciły do standardowej działalności operacyjnej" - podało w niedzielę w mediach społecznościowych Dowództwo Operacyjne Rozdzajów Sił Zbrojnych.

"Pomimo okresu świąt była to kolejna noc podwyższonej gotowości polskich systemów oraz intensywnej służby żołnierzy Wojska Polskiego, którzy na bieżąco monitorują sytuację na terytorium Ukrainy i pozostają w stałej gotowości do zapewnienia bezpieczeństwa polskiej przestrzeni powietrznej" - poinformowano.


MB

Fot. Polski samolot F-16. Źródło: Gov.pl

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka