na zdjęciu: banknoty oraz monety Euro. fot. Stas_kamensk, goodfon.com
na zdjęciu: banknoty oraz monety Euro. fot. Stas_kamensk, goodfon.com

Czy powinniśmy przyjąć euro? Nowy sondaż o podejściu Polaków do wymiany waluty

Redakcja Redakcja Sondaż Obserwuj temat Obserwuj notkę 83
Przyjęcie euro i rezygnacja z polskiej waluty to od lat kwestia budząca kontrowersje w naszym społeczeństwie. Choć Polska jest już od 20 lat w Unii Europejskiej, to w temacie przyjęcia euro dalej jesteśmy podzieleni. Z najnowszego sondażu United Surveys dla WP wynika, że 66,8 proc. ankietowanych wskazało, że jest przeciwko zmianie polskiej waluty na euro, za to 27,3 proc. popiera przyjęcie wspólnej europejskiej waluty. W badaniu uwzględniono także odpowiedzi wyborców poszczególnych ugrupowań politycznych.

Czy Polska powinna dążyć do przyjęcia euro? Polacy są przeciwni

Uczestnicy badania przeprowadzonego przez United Surveys na zlecenie Wirtualnej Polski zostali poproszeni o udzielenie odpowiedzi na pytanie "Czy Pana/Pani zdaniem rząd powinien dążyć do wprowadzenia w Polsce waluty euro zamiast polskiego złotego?". Według 66,8 proc. respondentów zmiana waluty na euro nie jest dobrym rozwiązaniem, z czego 49,4 proc., wybrało odpowiedź "zdecydowanie nie". "Raczej nie" czyli mniej zdecydowany stosunek do sprawy wymiany waluty wybrało natomiast 17,4 proc. badanych.

Wyniki pokazały, że nie brakuje też zwolenników przyjęcia euro w Polsce. 27,3 proc. respondentów popiera taki krok - 14,3 proc. ankietowanych odpowiedziało "zdecydowanie tak", a 13 proc. "raczej tak". Brak zdania na ten temat wyraziło 5,9 proc. respondentów biorących udział w badaniu.


Przyjęcie euro a wyborcy partii politycznych

W sondażu sprawdzono także jaki stosunek do wymiany waluty mają wyborcy konkretnych partii politycznych. Przewaga zwolenników przyjęcia euro wystąpiła wśród Koalicji Obywatelskiej, Trzeciej Drogi i Lewicy. W tej grupie 37 proc. jest zdania, że rząd powinien dążyć do wprowadzenia waluty euro w Polsce, z czego odpowiedź "zdecydowanie tak" wybrało 17 proc. badanych, z kolei "raczej tak" 20 proc.

Przeciwnych takiemu rozwiązaniu jest 52 proc. badanych. Według 35 proc. uczestników sondażu rząd zdecydowanie nie powinien dążyć do zmiany waluty w naszym kraju, 17 proc. wskazało z kolei odpowiedź "raczej nie". 11 proc. nie ma zdania na ten temat.

Zdecydowanie większe różnice w podejściu do wymiany waluty ukazały odpowiedzi wyborców Prawa i Sprawiedliwości oraz Konfederacji. Tylko 1 proc. zwolenników tych partii popiera przyjęcie euro i wybrało odpowiedź "zdecydowanie tak", a 3 proc. badanych wybrało odpowiedź "raczej tak". 


Wśród sympatyków opozycji aż 95 proc. sprzeciwia się wymianie rodzimej waluty na euro, z czego 17 proc. wybrało odpowiedź "raczej nie", a 78 proc. "zdecydowanie nie". Na całą grupę tylko 1 proc. badanych nie wie, co na ten temat myśleć.

Wyborców niezdecydowani oraz sympatycy innych partii politycznych zostali uwzględnieni we wspólnym podsumowaniu. 26 proc. badanych z tej grupy zdecydowanie popiera przyjęcie euro, a 12 proc. raczej popiera takie rozwiązanie. 60 proc. respondentów jest przeciwko, z czego 19 proc. wskazało opcję "raczej nie", a 41 proc. "zdecydowanie nie". Brak zdania w tej kwestii wskazało 2 proc. uczestników badania.

Sondaż United Surveys dla Wirtualnej Polski przeprowadzono w dniach 8-10 marca 2024 r. połączonymi metodami CATI i CAWI (50/50) na grupie 1000 dorosłych Polek i Polaków.

na zdjęciu: banknoty oraz monety Euro. fot. Stas_kamensk, goodfon.com

SW

Czytaj dalej:

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka