fot. Wikipedia
fot. Wikipedia

Brawurowa akcja komandosów koło ważnego portu. Iran przejął statek powiązany z Izraelem

Redakcja Redakcja Iran Obserwuj temat Obserwuj notkę 89
Irańska marynarka wojenna Korpusu Strażników Rewolucji (IRGC) przejęła kontenerowiec podczas operacji helikopterowej w pobliżu Cieśniny Ormuz - poinformowała w sobotę państwowa agencja informacyjna IRNA.

Komandosi zjechali na linie z helikoptera

IRGC przejął pływający pod banderą portugalską statek MSC Aries, który jest obecnie "kierowany z powrotem na irańskie wody terytorialne". Komandosi z Irańskiego Korpusu Strażników Rewolucji zjechali na linie z helikoptera na statek w Cieśninie Ormuz niedaleko portu Fudżajra, około 80 km od wybrzeży Zjednoczonych Emiratów Arabskich.


Według IRNA statek MSC Aries jest powiązany z londyńską firmą Zodiac Maritime, częścią Zodiac Group izraelskiego miliardera Eyala Ofera.

Brytyjskie Morskie Operacje Handlowe (UKMTO) poinformowały wcześniej o przejęciu w pobliżu Cieśniny Ormuz, ważnego szlaku dla światowej żeglugi, twierdząc, że odpowiedzialne za to są "władze regionalne". UKMTO nie podało dalszych szczegółów na temat wejścia na pokład.


Iran szykował odwet za atak na konsulat w Damaszku

Władze irańskie nie skomentowały od razu incydentu. Jednak krajowe media świętowały działania irańskich sił specjalnych przeciwko "syjonistycznemu reżimowi".

Bliski Wschód przygotowywał się na potencjalny odwet ze strony Teheranu po domniemanym izraelskim ataku na irański konsulat w stolicy Syrii, Damaszku na początku tego miesiąca, w którym zginęło 12 osób. Wśród zabitych był wysoki rangą generał IRGC, który niegdyś dowodził ekspedycyjnymi siłami Quds. Wspierani przez Iran rebelianci Huti w Jemenie atakują również żeglugę w rejonie Morza Czerwonego.

Najwyższy przywódca Iranu, ajatollah Ali Chamenei, powiedział podczas ceremonii modlitewnej z okazji zakończenia muzułmańskiego świętego miesiąca Ramadanu w środę 10 kwietnia, że Izrael "musi zostać ukarany i zostanie ukarany". Ponieważ zniszczony budynek był budynkiem konsularnym, powiedział, że jest to równoznaczne z atakiem na irańską ziemię.

Izrael w stanie "najwyższej gotowości"

Izrael oświadczył w sobotę, że Iran poniesie konsekwencje eskalacji sytuacji. "Izrael jest w stanie podwyższonej gotowości. Zwiększyliśmy naszą gotowość do obrony Izraela przed dalszą irańską agresją. Jesteśmy też przygotowani do reagowania" – powiedział rzecznik izraelskiej armii, kontradmirał Daniel Hagari.

Wyniszczająca wojna Izraela z Hamasem w Strefie Gazy spowodowała gwałtowny wzrost długotrwałych napięć w regionie. Teheran wspiera stronę palestyńską i użył swoich sił zastępczych w Libanie i Jemenie do ataku na Izrael.

Zatoka Omańska znajduje się w pobliżu Cieśniny Ormuz, wąskiego ujścia Zatoki Perskiej, przez które przepływa jedna piąta całej światowej wymiany ropy naftowej. Fudżajra, na wschodnim wybrzeżu Zjednoczonych Emiratów Arabskich, jest głównym portem w regionie, do którego statki przyjmują nowe ładunki ropy, odbierają zaopatrzenie lub wymieniają załogę.

Stany Zjednoczone zasygnalizowały swoje poparcie dla Izraela i starały się przekonać Iran, by powstrzymał się od znaczącej eskalacji. Prezydent Joe Biden, choć coraz bardziej krytyczny wobec sposobu, w jaki Izrael prowadzi wojnę w Strefie Gazy, obiecał, że "zaangażowanie Ameryki w bezpieczeństwo Izraela przeciwko zagrożeniom ze strony Iranu i jego popleczników jest żelazne".

ja

Na zdjęciu ilustracyjnym statek MSC, fot. Wikipedia.

Czytaj także:Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka