Kaczyński czyta książkę, Tusk kpi. Przyczyną tytuł pozycji

Redakcja Redakcja Sejm i Senat Obserwuj temat Obserwuj notkę 187
Jarosław Kaczyński w trakcie posiedzenia Sejmu czytał wnikliwie książkę. Okazało się, że jest to pozycja jego autorstwa pt. "Polska naszych marzeń". Zdjęcie natychmiast skomentował premier Donald Tusk.

W trakcie piątkowych obrad Sejmu decydowały się losy czterech projektów liberalizujących aborcję - m.in. wprowadzającej usuwanie ciąż do 12 tygodnia bez ograniczeń oraz przywrócenie kompromisu aborcyjnego sprzed wyroku Trybunału Konstytucyjnego z października 2020 roku. Wszystkie trafiły do dalszych prac w Sejmie, więc koalicja uniknęła kolejnych zgrzytów. Te mogą pojawić się dopiero w trakcie finalnych głosowań - Lewica i KO są za liberalizacją przepisów, Trzecia Droga woli referendum. 


Książka Kaczyńskiego

Jarosław Kaczyński w czasie posiedzenia zaczytywał się w książce. I to swojego autorstwa pt. "Polska naszych marzeń" z 2011 roku. W niej prezes PiS pisał, jak wyglądają pomysły jego partii na reformę sądownictwa, mediów publicznych, politykę historyczną. 

"Jest to bardzo osobista, a jednocześnie przenikliwa ocena sytuacji współczesnej Polski, osób rządzących i sprawujących wysokie urzędy państwowe, pogłębiona ogromną wiedzą historyczną oraz analizą dawnej i obecnej polityki zagranicznej. Autor odsłania nie zawsze uczciwe mechanizmy władzy, odnosi się także do sytuacji w szkolnictwie, sądownictwie, armii i mediach publicznych. Wskazuje patologie i proponuje konkretne działania naprawcze. Przedstawia program, który pozwoli Polsce stać się „Polską naszych marzeń” – państwem o silnej pozycji na świecie, praworządnym, bezpiecznym, mającym dobrze wykształconych obywateli, rozwijającym się gospodarczo i kulturalnie. Opisuje również tęsknotę za tymi, którzy zginęli w katastrofie smoleńskiej, zwłaszcza swój ból po stracie brata. Część druga, „Alfabet Jarosława Kaczyńskiego”, to zbiór prywatnych przemyśleń Autora na temat wielu znanych mu osób – członków rodziny, przyjaciół, kolegów z partii, najważniejszych osób życia publicznego. Opisując poszczególne osoby, przywołuje wiele rozmów nieznanych opinii publicznej i ujawnia kulisy wielu ważnych wydarzeń. Całość, mimo iż ma osobisty charakter, tchnie troską o dobro Polski i Polaków" - czytamy w opisie książki. 


Tusk kąśliwie o Kaczyńskim 

Zdjęcie z Kaczyńskim z książką podbiło sieć, m.in. udostępnił je portal TVN24. Donald Tusk nie przepuścił okazji, by wbić szpilę głównemu oponentowi. - Czytał z narastającym zdumieniem - zażartował premier. 

 

Fot. Jarosław Kaczyński w Sejmie/screen TVN24

GW


Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka