Pokaz umiejętności psów policji. Fot. PAP/Tomasz Waszczuk
Pokaz umiejętności psów policji. Fot. PAP/Tomasz Waszczuk

Cudzoziemcy w polskiej policji? Już wkrótce taka będzie rzeczywistość

Redakcja Redakcja Policja Obserwuj temat Obserwuj notkę 94
Zdumiewające informacje z Komendy Głównej Policji. RMF FM donosi, że zaczęły się analizy możliwości zatrudniania w polskiej policji osób, które nie są polskimi obywatelami. W polskiej policji pojawił się pomysł, że może to być sposób na poradzenie sobie z zapaścią kadrową. Ale zdaniem ekspertów sprawa może mieć drugie, a nawet trzecie dno.

Polska Policja planuje przyjmować cudzoziemców do służby

Za analizy ostatecznie odpowiada Komenda Główna Policji. Reporter RMF FM ustalił, że z jednej strony polska policja chce zaradzić zapaści kadrowej, z drugiej – przygotowuje się w ten sposób na napływ imigrantów.

Lakonicznie rzecz ujmując: w związku z napływem do Polski obywateli innych państw, policja potrzebuje funkcjonariuszy, którzy pomogą rozpoznaniu „uwarunkowań kulturowych” migrantów przebywających w naszym kraju.

A to ściśle łączy się z kolejną kwestią: rozpoznaniem specyfiki przestępczości wśród tych osób.


Zmieni się struktura świata przestępczego w Polsce

Z analiz Komendy Głównej Policji wynika, że w związku z wojną w Ukrainie zmieni się struktura świata przestępczego w Polsce. W kręgu zainteresowania polskiej policji są dziś coraz częściej obywatele Ukrainy, Białorusi czy Gruzji.

Można się jednak domyślić, że unijne rozstrzygnięcia dotyczące imigracji także będą miały wpływ na rozwój policyjnej strategii w Polsce.

Cudzoziemcy w polskiej policji mogliby liczyć zarówno na etaty, jak i stanowiska konsultantów.

Na razie żadne decyzje w tej sprawie nie zapadły, trwa analiza możliwości, w tym rozwiązań przyjętych w innych krajach.


Policja w Polsce jest w coraz gorszej sytuacji kadrowej

Policja w Polsce jest w coraz gorszej sytuacji kadrowej. Dlatego ruszyły choćby policyjne kursy on-line dla aspirantów i podoficerów. W Polsce mamy najmniej funkcjonariuszy od ponad 10 lat.

Kursy online mają odciążyć stacjonarne placówki policyjne. W 2024 roku w planach jest przyjęcie ponad 10 tysięcy funkcjonariuszy. A liczba fizycznych miejsc na uczelniach przekracza jedynie 6 tysięcy.

Zdaniem kierownictwa policji kursy on-line nie powinny wpłynąć na jakość szkolenia. Chodzi o teorię, między innymi zajęcia z przepisów prawa. Zajęcia z techniki i taktyki mają się odbywać tradycyjnie. Także egzaminy będą prowadzone w dotychczasowej formie.

Policja w najbliższym czasie uruchomi także portal dla kandydatów do tej największej w Polsce służby mundurowej. Ma on służyć wiedzą na temat pracy w policji - strukturę formacji, możliwości służby w poszczególnych pionach, zadania przez nie wykonywane. Kandydat dowie się także o kwestiach płacowych i socjalnych w polskiej policji.

KW

Źródło zdjęcia: Pokaz umiejętności psów policji. Fot. PAP/Tomasz Waszczuk

Czytaj dalej:

Komentarze

Inne tematy w dziale Społeczeństwo