fot. Pixabay
fot. Pixabay

13-latka urodziła dziecko na szkolnej wycieczce. Jest komentarz minister Kotuli

Redakcja Redakcja Dziecko Obserwuj temat Obserwuj notkę 197
13-letnia dziewczynka urodziła dziecko w łazience, w jednym z ośrodków wypoczynkowych w Zatorze, gdzie przebywała na wycieczce szkolnej. Matka i noworodek pod opieką ratowników zostali przewiezieni do szpitala.

Uczniowie przyjechali na wycieczkę, a tu taka akcja

Dziecko przyszło na świat w środę późnym wieczorem. Nastolatka urodziła w łazience. "W Zatorze przebywała na wycieczce szkolnej pod opieką nauczycieli, którzy powiadomili służby ratunkowe" - powiedziała rzecznik oświęcimskiej policji asp. szt. Małgorzata Jurecka.

Uczniowie przyjechali na wycieczkę do Energylandii. Wieczorem jedna z dziewcząt źle się poczuła. Okazało się, że będzie rodzic. Wszyscy byli w szoku.

Jak ustalił "Fakt", pierwsi na ratunek pospieszyli pracownicy ośrodka oraz wychowawcy. Sytuacja była dramatyczna. Świadkowie odbierali poród korzystając z telefonicznych instrukcji przekazywanych przez szpitalny oddział ratunkowy. W ten sposób wszystko zakończyło się pomyślnie. Na świat przyszedł chłopczyk. Dziecko ostatecznie trafiło do szpitala w Krakowie. Nieletnia matka przebywa natomiast na oddziale położniczym szpitala w Oświęcimiu.


Nikt nie wiedział, że 13-latka jest w ciąży

Policjanci ustalili, że 13-latka pochodzi z województwa mazowieckiego. Według zeznań kolegów i koleżanek z klasy nie wiedzieli oni, że dziewczynka jest w ciąży. Według nieoficjalnych informacji ojcem jest również nastolatek.

W tej sprawie zostało wszczęte postępowanie pod kątem obcowania płciowego z osobą poniżej 15. roku życia. "Materiały przekażemy do jednej z jednostek policji na Mazowszu" - dodała Jurecka.

Rzecznik poinformowała, że osobie pełnoletniej za coś takiego grozi kara od 2 do 12 lat więzienia. Jeśli sprawca nie ukończył 17 lat stanie przed sądem dla nieletnich.

Minister Katarzyna Kotula poucza w komentarzu

Zdarzenie poruszyło wiele osób ze względu na niski wiek młodocianej matki. Wiele osób w komentarzach podnosiło sprawę pilnego wprowadzenia edukacji seksualnej do szkół (niektórzy dodawali, że zamiast lekcji religii). Sprawę skomentowała również ministra ds. równości Katarzyna Kotula.

"13-latki nie powinny rodzić dzieci. 13-latki nie powinny podejmować współżycia. 13-latki powinny siedzieć z „nosem w książkach”. Tak rzecze moje lewicowe, konserwatywne serduszko" - napisała na X.


W dalszym wpisie polityczka Lewicy uzasadniała natomiast konieczność edukacji seksualnej i wprowadzenia "tabletki dzień po". "Rzetelna edukacja seksualna powinna uczyć młodych ludzi,  że podejmowanie współżycia niesie ze sobą odpowiedzialność za podejmowane decyzje, że współżycie w tak młodym wieku może mieć swoje negatywne konsekwencje np. w postaci niechcianej ciąży, ale powinna uczyć także jak niechcianej ciąży zapobiegać (antykoncepcja)  i co robić kiedy „jest już za późno” (tabletka dzień po)" - dodała Kotula.

ja

Zdjęcie ilustracyjne, fot. Pixabay

Czytaj także:

Komentarze

Inne tematy w dziale Rozmaitości