fot. Canva
fot. Canva

Darmowe in vitro dla par zmagających się z niepłodnością. Minister ogłosiła listę placówek

Redakcja Redakcja Zdrowie Obserwuj temat Obserwuj notkę 17
58 klinik z Polski otrzyma pieniądze na realizację programu leczenia niepłodności metodą in vitro. Listę podmiotów medycznych ogłosiła dziś minister zdrowia Izabela Leszczyna. Program ma ruszyć już 1 czerwca.

Darmowe in vitro - lista klinik i podmiotów medycznych

"Mamy to! Na stronie Ministerstwa Zdrowia ogłosiliśmy wyniki konkursu dla podmiotów leczniczych na realizację leczenia niepłodności metodą in vitro" - ogłosiła w piątek szefowa resortu w wideo zamieszczonym w mediach społecznościowych.

Nad programem dofinansowania procedury in vitro w Polsce pracował zespół złożony z 14 wybitnych ekspertów z różnych dziedzin medycyny, w tym ginekologii, endokrynologii ginekologicznej i rozrodczości, perinatologii, medycyny rozrodczej oraz embriologii.

- Naszym głównym celem jest równy dostęp do metody in vitro dla par borykających się z niepłodnością. Dzisiaj przywracamy nadzieję, dajemy realną szansę tym wszystkim kobietom i mężczyznom, którzy chcą zostać rodzicami. Program obejmuje również onkopłodność, czyli zabezpieczenie materiału rozrodczego, tych osób, które w przyszłości będą chciały mieć dzieci, ale wpierw muszą poddać się trudnej i często wyniszczającej organizm terapii onkologicznej, która może pozbawiłaby ich szansy na własne dziecko – tłumaczyła założenia programu min. Izabela Leszczyna.


Takie same szanse dla wszystkich

Do realizacji programu wybrano w sumie 58 podmiotów. Leszczyna wyjaśniła, że w przyszłym tygodniu z placówkami będą podpisywane umowy, "żeby od 1 czerwca program finansowany z budżetu państwa mógł ruszyć". "Realizujemy nasze obietnice, dotrzymujemy słowa" - dodała.

Program obejmuje sześć indywidualnych procedur wspomaganego rozrodu - w tym do czterech cykli zapłodnienia własnymi komórkami rozrodczymi lub dawstwem nasienia, do dwóch cykli zapłodnienia z oocytami od dawczyń - z możliwością zapłodnienia sześciu komórek rozrodczych w ramach jednego cyklu i do sześciu cykli z dawstwem nasienia.

- Parze, która stara się o dziecko w ramach procedury in vitro, należy się sześć indywidualnych procedur wspomaganego rozrodu, w różnych wariantach.  Zapewniamy w ten sposób osobom w różnym stanie klinicznym podobną szansę doczekania się dziecka - mówiła przewodnicząca zespołu, który opracował program - Dagmara Korbasińska.

Niepłodność jako choroba cywilizacyjna

Kryterium kwalifikacji do programu to wiek kobiety - do 42. roku życia dla kobiet korzystających z własnych komórek jajowych lub dawstwa nasienia i do 45. roku życia dla kobiet korzystających z dawstwa oocytów lub zarodka. Limit wieku dla mężczyzn, którzy mogą skorzystać z tej metody leczenia, to 55. rok życia.

image

Niepłodność jest klasyfikowana przez Światową Organizację Zdrowia (WHO) jako choroba cywilizacyjna (kod ICD N-97), którą dotkniętych może być na stałe lub okresowo co najmniej kilkadziesiąt milionów par na świecie. Problem niepłodności dotyka 15-20 proc. par w wieku prokreacyjnym.

Rządowy program będzie trwał od 1 czerwca 2024 r. do 31 grudnia 2028 r. Każdego roku na jego realizację rząd przeznaczy 500 mln zł, w sumie łącznie 2,5 mld zł.

Więcej informacji, w tym dokładny wykaz podmiotów oraz przyznane im kwoty z programu, można znaleźć na stronie resortu.

ja

Zdjęcie ilustracyjne, fot. Canva

Czytaj także:

Udostępnij Udostępnij Lubię to! Skomentuj17 Obserwuj notkę

Komentarze

Inne tematy w dziale Rozmaitości