Pożar w elektrowni Jaworzno. Fot. PAP/Michał Meissner / Facebook / Jaworzno PL / J. Klimczyk
Pożar w elektrowni Jaworzno. Fot. PAP/Michał Meissner / Facebook / Jaworzno PL / J. Klimczyk

Pożar w elektrowni Jaworzno. Niepokojący komunikat Tauronu

Redakcja Redakcja Wypadki Obserwuj temat Obserwuj notkę 29
Po pożarze, do którego doszło we wtorek wieczorem na terenie bloku energetycznego 910 MW w Elektrowni Jaworzno, a który został szybko opanowany, blok ze względów bezpieczeństwa został odstawiony - przekazał Tauron w komunikacie.

Pożar na terenie bloku 910MW w elektrowni w Jaworznie

Jak wynika z informacji przesłanej wieczorem przez rzecznika Tauronu Łukasza Zimnocha, na terenie bloku 910MW w Jaworznie miał miejsce pożar, który został ugaszony.


Blok ze względów bezpieczeństwa został odstawiony

– Zapalił się olej układu hydraulicznego wentylatora spalin. Zdarzenie zostało szybko opanowane. Brak poszkodowanych. Miejsce zdarzenia jest zabezpieczone przez zastępy straży pożarnej. Blok ze względów bezpieczeństwa został odstawiony – przekazał Zimnoch.

Po godz. 22.00 we wtorek o opanowaniu pożaru informował również rzecznik Komendy Miejskiej PSP w Jaworznie kpt. Michał Dyl. Podał, że zgodnie z procedurami na teren Elektrowni Jaworzno skierowano kilkanaście jednostek gaśniczych, ale ostatecznie nie wszystkie były potrzebne, aby ugasić pożar.


Blok energetyczny 910 MW w Jaworznie uruchomiono z opóźnieniem

Warty ponad 6 mld zł blok energetyczny 910 MW w Jaworznie uruchomiono z opóźnieniem w listopadzie 2020 r. Kilka miesięcy później został wyłączony z powodu usterek. Ponownie uruchomiono go - także z opóźnieniem - pod koniec kwietnia 2022 r. Później był czasowo wyłączany jeszcze dwukrotnie.

Tauron toczył wielomiesięczny spór z firmą Rafako, która była głównym wykonawcą inwestycji. Według Rafako powodem awarii była nieodpowiednia jakość węgla dostarczanego przez Tauron. Według Tauronu - przyczynami były liczne wady i usterki bloku. Ostatecznie ugodę podpisano w marcu 2023 r.

Pod koniec marca br. Tauron informował, że blok 910 MW przeszedł wszystkie testy odbiorowe wymagane przez Polskie Sieci Elektroenergetyczne SA i jest gotowy do prowadzenia bez ograniczeń eksploatacji komercyjnej. 


KW

Źródło zdjęcia: Pożar w elektrowni Jaworzno. Fot. PAP/Michał Meissner / Facebook /Jaworzno PL/J. Klimczyk 

Udostępnij Udostępnij Lubię to! Skomentuj29 Obserwuj notkę

Komentarze

Inne tematy w dziale Rozmaitości