Blog
Newsroom Salon24
Salon24 news
Salon24 news wydarzenia, newsy, komentarze
86 obserwujących 4812 notek 10954960 odsłon
Salon24 news, 12 sierpnia 2017 r.

Tragiczny bilans nawałnic na Pomorzu. Drzewa spadły na obóz harcerski

2081 72 0 A A A
Powalone drzewo w Szpęgawsku (woj. pomorskie), gdzie w nocy przeszła nawałnica, fot. PAP/Dominik Kulaszewicz
Powalone drzewo w Szpęgawsku (woj. pomorskie), gdzie w nocy przeszła nawałnica, fot. PAP/Dominik Kulaszewicz

Cztery osoby zginęły w nocy z piątku na sobotę po nawałnicach, które przechodziły przez Polskę; dwie z nich to nastolatkowie, uczestnicy obozu harcerskiego w Suszku na Pomorzu. Rannych jest w sumie ok. 30 osób. Szef ZHR ogłosił miesięczną żałobę.

Zginęli harcerze z Łodzi

Obóz harcerski w Suszku został zniszczony i odcięty od świata przez tarasujące drogi drzewa. Policji i straży pożarnej udało się nad ranem tam dotrzeć. 27 harcerzy zostało rannych. Zostali przewiezieni do szpitala w Chojnicach.

Według chojnickiej policji ofiary miały 13 i 14 lat. Dzieci te zmarły w wyniku obrażeń doznanych w efekcie nawałnicy: przynajmniej jedno z nich przygniotło drzewo, które upadło na namiot.

Na obozie były łącznie 172 osoby (dzieci i dorośli). Wszyscy, którzy nie są ranni, zostali ewakuowani przez policjantów do szkoły w miejscowości Nowa Cerkiew, położonej niedaleko Chojnic. Obrażenia uczestników obozu są różnego stopnia, niektórzy wymagali szybkiej hospitalizacji. Po najciężej rannego wylądował śmigłowiec.

Na obozie w miejscowości Suszek nad jeziorem Śpierwnik przebywali harcerze i harcerki z Łodzi i okolic. Jak podaje "Dziennik Łódzki", tegoroczny obóz odbywał się pod nazwą „Leśny dom”. Skauci bliżej poznawali przyrodę oraz rozwijali samodzielność, kreatywność i sumienność. Większość z nich na obóz wyjechała bez jakichkolwiek urządzeń elektronicznych, także telefonów komórkowych.

Urząd Wojewódzki w Łodzi wysłał na miejsce 4 autokary, które mają przywieźć dzieci do domu. Był to trzytygodniowy obóz; harcerze mieli przebywać na nim do 16 sierpnia. Na ewakuację czeka również około 140 dzieci, które brały udział w obozie namiotowym w Czernicy w powiecie chojnickim. Tam nie ma osób rannych, ale obóz został zniszczony.

W biurze Wojewody Łódzkiego został powołany sztab kryzysowy - poinformował Paweł Nowiński z ZHR w Łodzi. Uruchomiono specjalny telefon dla bliskich poszkodowanych. Aby uzyskać informację o ich stanie zdrowia, należy dzwonić pod numer 42 664 10 53. Na Pomorzu informacje można uzyskać również pod numerem telefonu 987.

Po zdarzeniach w Suszku szef Związku Harcerstwa Rzeczypospolitej Grzegorz Nowik zarządził miesięczną żałobę we wszystkich jednostkach ZHR. Stawiamy sobie pytanie – czy mogliśmy uczynić coś jeszcze, aby tego uniknąć, aby temu zapobiec" - napisał. Rodzinom i najbliższym zmarłych dziewczynek złożył kondolencje.

Premier w sztabie kryzysowym

Premier Beata Szydło złożyła kondolencje rodzinom ofiar, które zginęły w wyniku nawałnic. Zapowiedziała pomoc finansową dla poszkodowanych w wyniku nawałnic

- Dzisiaj na pewno najważniejsze jest to, aby zabezpieczyć wszystkich tych, którzy tej pomocy potrzebują, żeby dzieci wróciły bezpiecznie do swoich rodzin, żeby rodzice, którzy mają w tej chwili swoje pociechy w różnych miejscach w Polsce na wypoczynku wakacyjnym mogli być spokojni - mówiła premier na spotkaniu w Wojewódzkim Zespole Zarządzania Kryzysowego w Gdańsku.

Zaapelowała do wszystkich organizatorów wypoczynku letniego dla dzieci i młodzieży, aby zwracali uwagę na to, w jakich warunkach te dzieci przebywają, jakie warunki pogodowe w najbliższych godzinach będą miały miejsce. - Zwróciłam się z prośbą do wszystkich wojewodów, ażeby (...) wojewodowie wraz z kuratorami sprawdzili jeszcze raz miejsca pobytu dzieci i młodzieży na obozach. Czy te obozy są bezpieczne - mówiła premier.

- Ostatnia doba była dla nas tragiczna, wyjeżdżaliśmy 10 tys. razy; ale najtragiczniejsze jest to, że zginęło pięć osób w tym dwoje dzieci - harcerzy - mówił komendant główny PSP Leszek Suski, składając meldunek premier Beacie Szydło i szefowi MSWiA Mariuszowi Błaszczakowi.

Ofiary nocnych nawałnic

Na Pomorzu najbardziej ucierpiały trzy powiaty: chojnicki, człuchowski i bytowski, także samo miasto Gdańsk.

W wyniku burz w powiecie chojnickim śmierć poniosły też trzy inne osoby. 48–latek został przygnieciony przez drzewo w miejscowości Zapora. Na skutek nawałnicy śmierć poniósł też, w miejscowości Swornegacie, 29-letni mieszkaniec Warszawy, który nocował w namiocie przygniecionym przez wiatrołom. W okolicach miejscowości Konarzyny zginęła z kolei 56-letnia kobieta (przygniótł ją komin, który zawalił się wraz z częścią domu zburzoną przez padające drzewo), obrażeń doznały też dwie inne osoby przebywające w obiekcie, w tym mąż ofiary.

W miejscowości Kłodno w powiecie kartuskim ranne zostały dwie osoby przebywające na terenie tamtejszego ośrodka wczasowego. Z kolei w miejscowości Sominy (powiat bytowski) drzewo przewróciło się na zbiornik z gazem i ucierpiała jedna osoba.

Na Kujawach i Pomorzu, w Murczynie poszkodowani zostali dwaj kierowcy, w Żninie kobietę uderzyła dachówka, a w Ugodzie - ranny został strażak. Najwięcej zniszczeń jest w powiatach żnińskim, nakielskim i sępoleńskim. Tylko w dwóch powiatach - żnińskim i nakielskim - jest ok. 300 zerwanych dachów - poinformował rzecznik PSP st. bryg. Paweł Frątczak.

Jak dodał, w całym kraju jest ok. 500 tys. osób bez prądu, najwięcej, bo 230 tys. na Kujawach i Pomorzu, w Wielkopolsce ok. 100 tys. odbiorców, na Warmii i Mazurach ok. 20 tys.

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenia dla województw: lubelskiego, podkarpackiego, mazowieckiego, warmińsko-mazurskiego, świętokrzyskiego, małopolskiego oraz łódzkiego. Szczególnie narażone są województwa lubelskie i podkarpackie, gdzie przewidziano upały sięgające 35 stopni oraz burze z gradem oraz opady deszczu do 40 milimetrów z porywami wiatru do 100 kilometrów na godzinę.

źródło PAP, dzienniklodzki.pl

ja

© Artykuł jest chroniony prawem autorskim. Wykorzystanie tylko pod warunkiem podania linkującego źródła.

Opublikowano: 12.08.2017 10:14. Ostatnia aktualizacja: 12.08.2017 14:41.
Autor: Salon24 news
Skomentuj Obserwuj notkę Napisz notkę Zgłoś nadużycie
NEWSY - TOP 5

Ostatnie notki

Najpopularniejsze notki

Ostatnie komentarze

  • Dziękujemy za zgłoszenie. Przy okazji odkryliśmy podszywanie się pod innych użytkowników s24.
  • To dane dla sprzedaży ogółem: a sprzedaż ogółem to suma sprzedaży egzemplarzowej wydań...
  • Sprawdziliśmy, kiedy pojawiło się więcej danych. Samolot wyglądał inaczej, był żółty -...

Tematy w dziale Rozmaitości