Witold Waszczykowski i Frans Timmermans. Fot. MSZ
Witold Waszczykowski i Frans Timmermans. Fot. MSZ

MSZ do Komisji Europejskiej: Polska nie ugnie się przed reformą sądownictwa

Redakcja Redakcja Polityka zagraniczna Obserwuj temat Obserwuj notkę 62

Polskie MSZ wysłało do Komisji Europejskiej kolejną odpowiedź na rekomendacje ws. procedury praworządności. Witold Waszczykowski zarzuca Brukseli ingerencję w wewnętrzne sprawy kraju i podtrzymuje, że rząd będzie reformował sądy na wzór innych państw europejskich.

- Komisja może potwierdzić, że otrzymała odpowiedź od polskiego rządu w sprawie rekomendacji, które wydaliśmy 26 lipca. Teraz będziemy je uważnie analizować - zakomunikował rzecznik KE, Johannes Bahrke. Odpowiedź polskich władz liczy 12 stron. A w niej zarzuty pod adresem Komisji Europejskiej - o to, że ingeruje w proces zmian kraju członkowskiego, nie odnotowała prezydenckich wet i ignoruje rozwiązania, stosowane w innych państwach.

MSZ stoi na stanowisku, że Bruksela nie ma prawa ingerować w proces ustawodawczy w Polsce. - Uwagi wykraczają poza kompetencje KE, bo organizacja wymiaru sprawiedliwości należy do wyłącznej kompetencji państw członkowskich - brzmi odpowiedź na sugestie KE. Rząd zwrócił uwagę, że w rekomendacjach nie uwzględnia się wet Andrzeja Dudy - chodzi o ustawy o SN i KRS. W związku z decyzją prezydenta, projekty reformy nie zostały wdrożone. - W swojej odpowiedzi strona polska przedstawiła wyczerpujące wyjaśnienia dotyczące wątpliwości Komisji Europejskiej, mając nadzieję na dalsze prowadzenie dialogu w sposób merytoryczny i pozbawiony elementów politycznych - podkreśliło MSZ.

Polska strona podaje przykłady Hiszpanii, Danii i Estonii jako państw, na których wzorowana była reforma sądownictwa. Poza tym, rząd wytłumaczył Brukseli, że chodzi o usprawnienie pracy sądów, tak, by procesy nie przeciągały się wiele lat jak obecnie. Obawy Komisji Europejskiej MSZ nazywa "bezpodstawnymi": - Podejmowane działania legislacyjne, których nadrzędnym celem jest reforma systemu wymiaru sprawiedliwości, są zgodne ze standardami europejskimi i odpowiadają narastającym od lat oczekiwaniom społecznym w tym zakresie, dlatego bezpodstawnie budzą wątpliwości Komisji - stwierdzono. Przypomniano, że w badaniach opinii społecznej, większość Polaków domaga się gruntownej reformy wymiaru sprawiedliwości. Ponad połowa badanych w marcu 2017 roku w sondażu CBOS krytycznie wypowiedziała się na temat kondycji polskiego sądownictwa (51 proc.).

Kolejny zarzut polskiego rządu w stronę Komisji Europejskiej, to ocena aktów prawnych w momencie toczącego się procesu legislacyjnego w parlamencie. - Komisja Europejska, odnosząc się do projektów ustaw na etapie trwającego procesu legislacyjnego, nie tylko wykracza poza swoje kompetencje, lecz także wywołuje uzasadnione wątpliwości dotyczące właściwego adresata jej uwag: czy są to Sejm i Senat, Rząd RP, czy Prezydent RP - uważa resort Witolda Waszczykowskiego.

MSZ podkreśliło, że przekazuje komisarzom wszystkie niezbędne informacje i wyraziło nadzieję na "usunięcie wszystkich wątpliwości" w tym zakresie. Waszczykowski w rozmowie z RMF FM wyjawił, czego oczekuje od Fransa Timmermansa i Brukseli. - Przestanie występować pan Timmermans na konferencjach prasowych, przestanie mówić, że monitoring Polski to jest jego misja personalna, przestanie przyjeżdżać do Polski na manifestacje polityczne - zaznaczył.

Komisja Europejska w rekomendacjach krytykowała Polskę za projekty ustaw sprzeczne z art. 157. Traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej oraz dyrektywą w sprawie równości płci w dziedzinie zatrudnienia. Jako przykład, podaje różny wiek przechodzenia w stan spoczynku sędziów - w przypadku mężczyzn to 65 lat, kobiet - 60. Frans Timmermans otwarcie mówi o odbieraniu niezależności polskim sądom, jeśli to minister sprawiedliwości decydowałby w okresie przejściowym o tym, który sędzia SN będzie musiał odejść w stan spoczynku, a który zajmie jego miejsce. Z podobną, ostrą recenzją, spotkał się pomysł odwołania wszystkich obecnych członków KRS.

Źródło: RMF FM, PAP

GW


© Artykuł jest chroniony prawem autorskim. Wykorzystanie tylko pod warunkiem podania linkującego źródła.



Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka