Rasistowska napaść na czternastolatkę w Warszawie. Jest śledztwo

Prokuratura wszczęła śledztwo w sprawie napaści na 14-letnią dziewczynkę pochodzenia tureckiego. Fot. Pixabay
Prokuratura wszczęła śledztwo w sprawie napaści na 14-letnią dziewczynkę pochodzenia tureckiego. Fot. Pixabay

Prokuratura Rejonowa Warszawa-Ochota wszczęła śledztwo w sprawie napaści na 14-letnią dziewczynkę, pochodzenia tureckiego, do której doszło w czwartek na warszawskiej Ochocie. Napastnik miał krzyczeć: „Polska dla Polaków!”.

Śledztwo prowadzone jest w sprawie „stosowania przemocy wobec małoletniej pokrzywdzonej” - poinformował rzecznik warszawskiej prokuratury okręgowej Łukasz Łapczyński.

(wideo TVN/x-news)

Do wydarzenia doszło w czwartek (4 I). Z relacji ojca 14-latki wynika, iż do ataku doszło gdy wracała ze szkoły. Podszedł do niej około  40-letni mężczyzna, użył słów wskazujących na jego niechęć do dziewczyny z powodu przynależności narodowej. Mężczyzna miał dopuścić się wobec dziecka „co najmniej naruszenia nietykalności cielesnej”.

Polecamy: Zamieszki w Sylwestra przed kebab-barem w Ełku. Zginął mężczyzna

Napaść na dziecko na swoim profilu Twitterowym skomentował m.in. ONR Brygada Podlaska: „Na warszawskiej ochocie jakiś idiota zaatakował 14-letnią ciemnoskórą dziewczynkę. Sprawca miał krzyczeć: »Polska dla Polaków!«. Dzięki takim właśnie bezmózgom cierpi (niesłusznie) nasze środowisko narodowe”.


– Na tym etapie śledztwa, z uwagi na jego dobro, dopóki pokrzywdzona nie zostanie przesłuchana i nie uzyskamy od niej procesowej relacji, nie informujemy o przebiegu zdarzenia, w tym szczegółach zachowania sprawcy, ani odniesionych przez 14-latkę obrażeniach – stwierdził Łukasz Łapaczewski.

Prokurator skierował już do sądu wniosek o przesłuchanie dziewczynki. Zgodnie z przepisami pokrzywdzone dziecko do lat 15 przesłuchuje na posiedzeniu sąd. – Czekamy na informację o terminie takiego posiedzenia – dodał prokurator.

Czytaj także: Narodowcy: Odrzucamy rasizm i doktryny bazujące na pojęciu rasy

Dziewczynka o ataku w pierwszej kolejności powiadomiła swojego ojca. Ten zabrał ją do szpitala, gdzie przeprowadzono badanie lekarskie. Następnie sprawę zgłosili na policji. 

„Nie ma miejsca na rasizm w Polsce. Atak na dziewczynkę z powodu koloru jej skóry jest godny najwyższego potępienia. Zrobimy wszystko, żeby Polska była bezpieczna dla każdego” - napisał na Twitterze premier Morawiecki.


Źródło: PAP

KW

© Artykuł jest chroniony prawem autorskim. Wykorzystanie tylko pod warunkiem podania linkującego źródła.

Lubię to! Skomentuj244 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Społeczeństwo