112 obserwujących
6020 notek
14750k odsłon
4052 odsłony

KRS zawieszona przez Europejską Sieć Rad Sądownictwa. Powód? Reforma PiS

Leszek Mazur, przewodniczący KRS. Fot. Youtube/RzeczOPolityce
Leszek Mazur, przewodniczący KRS. Fot. Youtube/RzeczOPolityce
Wykop Skomentuj630

Europejska Sieć Rad Sądownictwa (ENCJ) zawiesiła nową KRS w prawach członka organizacji. Według sędziów, polska rada nie spełnia wymogu "niezależności od władzy wykonawczej i ustawodawczej oraz zapewnianiu niezależności polskiego sądownictwa".

O decyzji Europejskiej Sieci Rad Sądownictwa, która zrzesza 20 państw unijnych, poinformował przewodniczący KRS Leszek Mazur. Polska została zawieszona po spotkaniu europejskich sędziów w Bukareszcie. KRS była jedną z instytucji założycielskich ENCJ w 2004 roku.

Europejska Sieć Rad Sądownictwa chce wykluczyć z organizacji polską KRS. Decyzja 17 IX

W czasie debaty, poświęconej zmianom w polskim systemie prawnym, każdy przedstawiciel organizacji zabierał głos. Polskę reprezentował przewodniczący KRS. Wniosek o wykluczenie polskiej rady z Europejskiej Sieci Rad Sądownictwa złożył Kees Sterk, szef ENCJ. Aby zawiesić KRS, postulat musiał być poparty przez 3/4 obecnych sędziów na posiedzeniu.

- Rada zaproponowała członkom ENCJ zawieszenie członkostwa KRS w związku z tym, że nie spełnia ona wymogów ENCJ, dotyczących niezależności od władzy wykonawczej i ustawodawczej. Biorąc pod uwagę odpowiedź KRS oraz inne istotne materiały (np. stanowisko polskich organizacji sędziowskich) zarząd uznał, że KRS nie wypełnia już wymogów członkostwa w ENCJ - napisano na stronie internetowej ENCJ.

Sędzia Mazur przekazał PAP, że za zawieszeniem KRS zagłosowało 100 przedstawicieli Europejskiej Sieci Rad Sądownictwa, 6 było przeciwnych i 9 wstrzymało się.

Już 16 sierpnia Europejska Sieć ostrzegała polskie władze, że reforma wyboru członków Krajowej Rady Sądownictwa może skutkować zawieszeniem członkostwa KRS w ENCJ. Przede wszystkim dlatego, że zdaniem europejskich sędziów, KRS nie spełnia wymogu niezależności od władzy wykonawczej i ustawodawczej. Kilka tygodni temu delegacja ENCJ otrzymała odpowiedzi od członków Krajowej Rady Sądownictwa na wątpliwości ws. niezależności organizacji.

Po zmianach, przyjętych przez PiS, rada jest wybierana na czteroletnią kadencję przez Sejm większością 3/5 głosów. Wcześniej to środowisko sędziowskie wskazywało 15 kandydatów do KRS.

KRS przyspiesza. Wyłoni sędziów do izb Sądu Najwyższego na dniach

Europejska Sieć Rad Sądownictwa zrzesza 20 krajowych rad sądownictwa w krajach członkowskich Unii Europejskiej. Stoją na straży niezależności sądów i dbają nad przestrzeganiem niezawisłości sędziów.

GW

© Artykuł jest chroniony prawem autorskim. Wykorzystanie tylko pod warunkiem podania linkującego źródła.Wykop Skomentuj630
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale Społeczeństwo