114 obserwujących
6149 notek
15286k odsłon
3502 odsłony

Andrzej Duda powołał nowych sędziów. Zignorował wniosek Sądu Najwyższego

Andrzej Duda, prezydent RP. Fot. PAP/Jacek Turczyk
Andrzej Duda, prezydent RP. Fot. PAP/Jacek Turczyk
Wykop Skomentuj421

Uroczystość mianowania nowych sędziów SN odbyła się bez udziału dziennikarzy. Prezydent Andrzej Duda postanowił powołać ich, mimo wysłanych pytań prejudycjalnych przez Sąd Najwyższy i oczekiwania na wyrok Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej.

- Prezydent powołał sędziów, którzy będą pracować w Izbie Cywilnej, Karnej oraz Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych. Sędziowie nie są od tego, by znosić ustawy - tłumaczył minister z Kancelarii Prezydenta, Paweł Mucha. Andrzej Duda powołał 27 kolejnych sędziów do izb SN, zgodnie z rekomendacjami KRS.

Zobacz: Sąd Najwyższy zawiesza przepisy ustawy autorstwa PiS. Kieruje pytania do TSUE

O wstrzymanie się z wypełnianiem wakatów zaapelował do prezydenta również Naczelny Sąd Administracyjny. Sędziowie obawiają się, że wyrok TSUE będzie niekorzystny dla rządu i wówczas dojdzie do paraliżu w wymiarze sprawiedliwości. Sąd Najwyższy zawiesił stosowanie niektórych przepisów z ustawy o SN, m.in. dotyczące powołania nowych sędziów w oczekiwaniu na wyrok TSUE.

Sędziowie SN niezadowoleni z decyzji prezydenta Dudy. "Nie orzekam do wyroku TSUE"

- Reforma wymiaru sprawiedliwości jest dokonywana w interesie publicznym. Kierując się interesem publicznym prezydent dokonał powołań. Nie mamy wątpliwości, że decyzja prezydenta jest konstytucyjna i zgodna z ustawą - wyjaśnił Paweł Mucha. Jak dodał, większość społeczeństwa negatywnie ocenia wymiar sprawiedliwości, a pakiet ustaw, zaakceptowanych przez Andrzeja Dudę, wychodzi naprzeciw oczekiwaniom.

- Nie ma żadnego uzasadnienia dla wstrzymywania przez prezydenta powołania nowych sędziów Sądu Najwyższego. Nie widzimy podstaw do tego, żeby ktokolwiek - w tym i sądy - ingerował w zakres prerogatywy Andrzeja Dudy - stwierdził minister Mucha. - To przywracanie fundamentów zaufania do wymiaru sprawiedliwości - zaznaczył.

Do Izby Karnej został powołany Wojciech Sych. Nowymi sędziami w Izbie Cywilnej będą: Jacek Grela, Beata Janiszewska, Marcin Krajewski, prof. Małgorzata Manowska, Joanna Misztal-Konecka, Tomasz Szanciło i Kamil Zaradkiewicz.

Z kolei do Izby Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych zostali powołani: Antoni Bojańczyk, Leszek Bosek, Dariusz Czajkowski, Paweł Czubik, Tomasz Demendecki, Marek Dobrowolski, Paweł Księżak, Joanna Lemańska, Marcin Łochowski, Oktawian Nawrot, Janusz Niczyporuk, Adam Redzik, Mirosław Sadowski, Marek Siwek, Ewa Stefańska, Maria Szczepaniec, Jacek Widło i Grzegorz Żmij.

GW

© Artykuł jest chroniony prawem autorskim. Wykorzystanie tylko pod warunkiem podania linkującego źródła.
Wykop Skomentuj421
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale Społeczeństwo