Prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski i przewodnicząca Rady m. st. Warszawy Ewa Malinowska-Grupińska, fot. PAP/Tomasz Gzell
Prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski i przewodnicząca Rady m. st. Warszawy Ewa Malinowska-Grupińska, fot. PAP/Tomasz Gzell

Warszawscy radni przywrócili 98% bonifikatę. Awantura na sesji Rady Warszawy

Redakcja Redakcja Samorząd Obserwuj temat Obserwuj notkę 166

Stołeczni radni przyjęli uchwałę o 98 proc. bonifikacie przy przekształceniu prawa użytkowania wieczystego we własność. Mimo, że zadecydowali jednogłośnie, to doszło do kłótni pomiędzy radnymi PiS i Koalicji Obywatelskiej.

 Sesja rozpoczęła się o 10.00 w Pałacu Kultury i Nauki. Na początku głos zabrał prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski. Stwierdził, że PiS wprowadził bonifikatę w wysokości 60 procent na gruntach Skarbu Państwa, a później "na wniosek radnych PiS" zapadła decyzja na sesji rady miasta o bonifikacie w wysokości 98 procent dla gruntów miejskich.

Zobacz: Trzaskowski zmienia zdanie. "Rekomenduję powrót do bonifikaty 98 proc."

- Sprzeciwiamy się niesprawiedliwemu traktowaniu warszawiaków. Mamy ponad 300 tysięcy nieruchomości na gruntach miejskich, ale ponad 80 tysięcy na gruntach Skarbu Państwa. Mamy takie kamienice na Żurawiej czy Kruczej, gdzie jedna kamienica jest położona w połowie na gruntach miejskich, a w połowie na gruntach Skarbu Państwa – mówił Trzaskowski.

Zaapelował do radnych Prawa i Sprawiedliwości, by zwrócili się do rządu o zrównanie bonifikaty tak, aby tyle samo wynosiła na gruntach Skarbu Państwa.


Z sali słychać było z jednej strony głosy: oszukałeś warszawiaków, z drugiej brawa dla prezydenta Warszawy.

Potem odbyły się dwa wystąpienia w imieniu klubów radnych KO i PiS: Jarosława Szostakowskiego i Dariusza Figury. Szostakowski złożył też wniosek o zamknięcie dyskusji; wniosek przeciwny złożył radny PiS Sebastian Kaleta. Radni PiS zaczęli skandować "Demokracja, demokracja, demokracja". Kaleta stwierdził, że Rafał Trzaskowski stchórzył, bo nie chce dyskutować z radnymi. W jego ocenie prezydent boi się trudnych pytań.

Doszło do przepychanek słownych. Radni PiS stanęli przy mównicy, pojawiła się również straż miejska. Przewodnicząca rady miasta zarządziła przerwę. Po wznowieniu obrad głos zabrali przedstawiciele KO i PiS - Jarosław Szostakowski i Dariusz Figura. W końcu w głosowaniu zdecydowano o zamknięciu dyskusji i przeprowadzono głosowanie nad uchwałą ws. bonifikaty.

image
Radni PiS blokują mównicę, fot. PAP/Tomasz Gzell

Za przywróceniem 98 proc. bonifikaty głosowało 59 radnych, nikt nie był przeciw, nikt nie wstrzymał się od głosu. Po ogłoszeniu wyniku głosowania przez przewodniczącą rady miasta Ewę Malinowską-Grupińską radni PiS skandowali: "wygraliśmy dla Warszawy".


Tuż przed rozpoczęciem sesji konferencję prasową zorganizowali radni Prawa i Sprawiedliwości. Przynieśli ze sobą podobiznę Rafała Trzaskowskiego. I mówili o korzyściach, jakie przyniesie utrzymanie bonifikat na poziomie 98 procent. Rzecznik klubu Błażej Poboży tłumaczył, że jak dotąd na dwie najważniejsze sesje obecnej kadencji Trzaskowski nie przybył, więc teraz radni PiS będą przynosić jego podobiznę na każdą sesję.


W połowie października, przed wyborami samorządowymi, Rada Warszawy przyjęła uchwałę ustanawiającą dla gruntów miejskich 98-proc. bonifikatę jako standardową, a 99-proc. w przypadku użytkowania wieczystego trwającego powyżej 50 lat. Wówczas stosowny projekt uchwały przedstawił wiceprzewodniczący rady Dariusz Figura (PiS), ale poparli go jednomyślnie wszyscy radni biorący udział w głosowaniu.

W miniony czwartek Rada Warszawy zdecydowała o zmniejszeniu bonifikaty przy przekształceniu prawa użytkowania wieczystego w prawo własności nieruchomości z 98 proc. do maksimum 60 proc. Projekt wniósł na sesję wiceprezydent stolicy Robert Soszyński.

Trzaskowski obniżył bonifikatę przy uwłaszczeniu. PiS: To oszustwo wyborcze

Po decyzji Rady na rządzącą miastem Platformę Obywatelską spadła fala krytyki. Politycy PiS i członkowie rządu zarzucali politykom PO brak wiarygodności i oszustwo wyborcze. Prezes PiS Jarosław Kaczyński uznał posunięcia radnych za "rabowanie Polaków".

We wtorek w Sejmie Trzaskowski mówił, że to on namawiał radnych do obniżenia bonifikaty. - Prawdą jest to, że jeżeli chodzi o tę decyzję - która zapadła jako pierwsza jeszcze w kampanii wyborczej - to ja mówiłem o zupełnie innych priorytetach. Prawdą jest, że namawiałem swoje koleżanki i kolegów, że w imię sprawiedliwości, żeby zagłosować za zmianą tejże bonifikaty, i dzisiaj również prawdą jest to, że to ja podejmuję osobiście odpowiedzialność, jeżeli chodzi o wsłuchiwanie się w głos obywateli – i stąd ta rekomendacja - mówił prezydent Warszawy.

W czwartek przedstawiciele klubu PO-KO złożyli projekt ustawy, który przyzna 98-procentową bonifikatę przy przekształceniu użytkowania wieczystego we własność na gruntach Skarbu Państwa. Jak mówił Sławomir Neumann, propozycja Platformy jest zbudowana analogicznie do rozwiązania przyjętego wcześniej z inicjatywy PiS, "czyli 98 proc. w pierwszym roku obowiązywania, potem się będzie zmniejszało".

Jak podkreślił Marcin Kierwiński, proponowana przez klub PO-KO ustawa "ma zapewniać elementarną sprawiedliwość pomiędzy tymi z mieszkańców naszych miast, którzy mają swoje mieszkania na gruntach należących do samorządu terytorialnego i tymi, którzy mają swoje mieszkania na gruntach Skarbu Państwa".

image
Sławomir Neumann i Marcin Kierwiński, fot. PAP/Radek Pietruszka

- Nie może być tak, że w ramach jednej kamienicy - a tak jest czasami w Warszawie - sąsiedzi, czasami mieszkający drzwi w drzwi, mieliby różne stawki bonifikat; dlatego składamy tę ustawę i mówimy "wielkie sprawdzam" dla PiS-u. Niech teraz pan prezes Kaczyński zaprzestanie rabunku na Polakach na gruntach Skarbu Państwa, niech teraz pan prezes Kaczyński - zgodnie z tym, co deklarował na ostatniej konwencji PiS-u - przychyli się do wniosków Polaków, bo Polacy takiej bonifikaty, wysokiej bonifikaty, 98-procentowej, oczekują" - mówił polityk.

Odpowiadając na uwagę jednego z dziennikarzy, iż nie we wszystkich samorządach obowiązuje 98-procentowa bonifikata przy przekształcaniu użytkowania wieczystego, a w związku z tym ewentualne uchwalenie projektu Platformy nie zapewni równego traktowania wszystkich Polaków", Neumann zapowiedział, że jego ugrupowanie będzie zachęcać do podniesienia bonifikaty także inne samorządy.

Szef warszawskich radnych PiS Cezary Jurkiewicz powiedział po zakończeniu sesji, że rząd PiS pracuje nad kwestią własności gruntów bardzo poważnie. - Myśli o tym, żeby zupełnie zlikwidować ten relikt komunizmu, jakim jest użytkowanie wieczyste. Są zapowiedzi na ten temat, czekamy i to ma być zlikwidowanie także dla przedsiębiorców – podkreślił Jurkiewicz. - Myślę, że to dobry moment, Warszawa będzie w awangardzie, będzie pierwsza – dodał.

Pytany o szczegóły Jurkiewicz odparł, że prace prowadzi zespół w Ministerstwie Infrastruktury i Rozwoju. - I wiemy, że naprawdę są planowane głębokie reformy, które doprowadzą do likwidacji totalnego użytkowania. Czekamy na efekty tych prac – mówił Jurkiewicz.

źródło: PAP, TVN Warszawa

ja

© Artykuł jest chroniony prawem autorskim. Wykorzystanie tylko pod warunkiem podania linkującego źródła.

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka