120 obserwujących
6270 notek
15711k odsłon
726 odsłon

Błyskawiczna kontrola w escape roomach po tragedii w Koszalinie. Wiele nieprawidłowości

Pożar w escape roomie w Koszalinie wstrząsnął Polską. Fot. PAP/Marcin Bielecki
Pożar w escape roomie w Koszalinie wstrząsnął Polską. Fot. PAP/Marcin Bielecki
Wykop Skomentuj48

Na 178 skontrolowanych domów zagadek w Polsce, aż 129 nie spełnia wymogów organizacji zabawy - wynika z raportu MSWiA. Kontrolerzy sprawdzają wszystkie escape roomy w kraju po pożarze w Koszalinie, w którym zginęło pięć uczennic. 

- 129 tych działalności gospodarczych nie spełniało wszystkich przepisów, były uchybienia. Tylko w zakresie ewakuacyjnym uchybień było 427. A 13 takich działalności gospodarczych musiało być na nasz wniosek zamkniętych od razu w tym samym dniu - poinformował o wynikach kontroli w escape roomach komendant główny Polskiej Straży Pożarnej, gen. Leszek Suski. 

16 właścicieli domów zagadek zostało ukaranych mandatami - przekazał dziennikarz Radia Zet, Jacek Czarnecki. 

To zatrważające wyniki kontroli w 178 escape roomach do soboty do godziny 15.30. Ogółem w Polsce działa 1100 takich placówek. - Będziemy wdrażać konkretne zapisy do przepisów prawa, by jak najbardziej móc zapobiegać tego typu tragicznym zdarzeniom. Są zamykane pierwsze lokale tego typu, z powodu wykrywanych nieprawidłowości - zapowiedział premier Mateusz Morawiecki.

Straż Pożarna podała stan dotychczasowych ustaleń ws. tragedii w Koszalinie. Gen. Suski poinformował, że dziewczyny, świętujące urodziny w escape roomie, miały szanse na przeżycie - gdyby tylko przestrzegano podstawowych reguł bezpieczeństwa w domu zagadek. 

- Gdyby przepisy ewakuacyjne były spełnione, gdyby drogi ewakuacyjne były drożne, gdyby była możliwość otwarcia drzwi ewakuacyjnych prawdopodobnie te dziewczęta by przeżyły - stwierdził komendant straży pożarnej. Wiadomo też, że uratowany 25-latek pracował w koszalińskim escape roomie. Próbował też pomóc nastolatkom, uwięzionym w pokoju.

Prawdopodobną przyczyną pożaru w escape roomie był rozszczelniony gaz z butli, którym ogrzewano budynek. Klienci domu zagadek już wcześniej mieli zwracać uwagę na charakterystyczny zapach gazu w pomieszczeniach. Prokuratura wyklucza awarię instalacji elektrycznej. Kto był właścicielem escape roomu w Koszalinie? - To 28-letni mieszkaniec Wielkopolski, wcześniej niekarany - podał komendant główny policji, Jarosław Szymczyk. 

Tragedia w escape roomie w Koszalinie. Zginęło pięć nastolatek


Źródło: PAP, TVN24

GW

© Artykuł jest chroniony prawem autorskim. Wykorzystanie tylko pod warunkiem podania linkującego źródła.


Wykop Skomentuj48
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale Rozmaitości