124 obserwujących
6392 notki
16196k odsłon
8337 odsłon

Muzeum Narodowe przywraca wystawy Natalii LL z bananem i Katarzyny Kozyry. Znamy powód

Dzieła Natalii LL i Katarzyny Kozyry zostaną przywrócone.
Dzieła Natalii LL i Katarzyny Kozyry zostaną przywrócone.
Wykop Skomentuj259

Wymiana dzieł Natalii LL i Katarzyny Kozyry z fotografiami kobiety, zjadającej w perwersyjny sposób banana, nie ma nic wspólnego z cenzurą - zapewnia dyrektor Muzeum Narodowego w Warszawie. Ekspozycja wraca na swoje miejsce.

Politycy, aktorzy, celebryci - bardzo wiele osób stanęło murem za kontrowersyjną twórczością, wycofaną z Muzeum Narodowego. Galeria, przedstawiające kobietę z bananem w buzi, miała zostać wycofana ze względu na groźbę zgorszenia dzieci. Tak przynajmniej tłumaczył prof. Jerzy Miziołek, dyrektor placówki. Teraz sam zainteresowany twierdzi, że wypowiedź pojawiła się w mediach bez autoryzacji, a zdjęcie dzieł Natalii LL i Katarzyny Kozyry to efekt zapowiadanych zmian w Muzeum Narodowym.


Podjąłem decyzję o dalszym eksponowaniu dzieł Natalii LL i Katarzyny Kozyry do rozpoczęcia prac rearanżacyjnych


- W związku z zaistniałą sytuacją podjąłem decyzję o dalszym eksponowaniu ww. dzieł do dnia rozpoczęcia prac rearanżacyjnych - zapewnił dyrektor Miziołek.

- Moja wypowiedź, tak chętnie cytowana w mediach, została opublikowana bez mojej autoryzacji. W sprawie reorganizacji Galerii Sztuki XX i XXI Wieku nie byłem wzywany do Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, a wszystkie decyzje podjąłem osobiście, po konsultacjach ze specjalistami zajmujących się sztuką XX i XXI wieku - wyjaśnił.

Dlaczego zatem ekspozycja z bananem w ustach kobiety została wycofana? - Galeria Sztuki XX i XXI Wieku Muzeum Narodowego w obecnym kształcie istnieje od przeszło 6-ciu lat. Mając na uwadze fakt, że ogromna liczba wybitnych dzieł sztuki, zwłaszcza polskiej, znajduje się w magazynach, w jednym z punktów programu funkcjonowania MNW, przedłożonego w listopadzie 2018 roku w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego, zobowiązałem się do wprowadzenia koncepcji wymiany dzieł eksponowanych w Galerii Sztuki XX i XXI Wieku co pół roku, aby zapoznać publiczność z bogatymi zbiorami sztuki nowoczesnej MNW - czytamy w komunikacie placówki.

Prof. Miziołek podkreślił, że docenia wkład artystek w rozwój polskiej sztuki w XXI wieku. - Zmiany zachodzące w tejże przestrzeni to realizacja podjętych zobowiązań i nowa, bardziej dynamiczna wizja funkcjonowania instytucji, a nie deprecjonowanie zbiorów MNW czy ich „cenzurowanie”. Dobrze jest mi znane miejsce prac Natalii LL i Katarzyny Kozyry w polskiej sztuce. Misją MNW jest prezentowanie różnorodnych kierunków i postaw artystycznych, co w sytuacji bardzo ograniczonych warunków lokalowych powoduje, iż muszą następować kreatywne zmiany. Z respektem należnym każdemu obiektowi muzealnemu zarówno te prace, jak i inne, trafią na pewien czas do magazynu, by ustąpić miejsca innym - stwierdził dyrektor muzeum.

Kilka tysięcy osób zapowiedziało wiec z bananami w rękach pod siedzibą placówki, z której chwilowo zniknęły instalacje wideo autorstwa Natalii LL i Katarzyny Kozyry. Protest ma odbyć się w poniedziałek, skierowany przeciwko cenzurze. Dzieło z kobietą, zjadającą banana, odwzorowuje czynność seksualną. Instalacja nosi tytuł "Sztuka konsumpcyjna".

Awantura o wystawę w Muzeum Narodowym. Kobieta jedząca banana miała gorszyć dzieci

GW

Zobacz galerię zdjęć:

Kuba Wojewódzki w proteście z bananem w ustach. Fot. Instagram
Kuba Wojewódzki w proteście z bananem w ustach. Fot. Instagram Michał Żebrowski dołączył do akcji #bananaselfie. Róża Thun w proteście przeciwko cenzurze w Muzeum Narodowym.
Kontrowersyjna sztuka wraca do Muzeum Narodowego w Warszawie
Wykop Skomentuj259
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale Kultura