147 obserwujących
7461 notek
19561k odsłon
2223 odsłony

Awaria w oczyszczalni "Czajka". Premier chce zbudować alternatywny rurociąg na ścieki

Nieczystości spływające bezpośrednio do Wisły na wysokości ul. Farysa na Bielanach, fot. PAP/Leszek Szymański
Nieczystości spływające bezpośrednio do Wisły na wysokości ul. Farysa na Bielanach, fot. PAP/Leszek Szymański
Wykop Skomentuj116

W KPRM zebrał się sztab kryzysowy w związku awarią kolektorów oczyszczalni ścieków "Czajka" i zanieczyszczeniem Wisły ściekami. Premier Mateusz Morawiecki zdecydował o budowie alternatywnego rurociągu, którym ścieki z lewobrzeżnej Warszawy zostaną przerzucone na prawy brzeg.


- Ten "by-pass", który powstanie z lewego brzegu na prawy i który będzie funkcjonował aż do wyremontowania właściwego rurociągu, musi być budowany w porozumieniu z władzami Warszawy - powiedział szef KPRM Michał Dworczyk. - Bez warszawskich władz nie da się zrealizować tego projektu. To jest dla nas oczywiste, że tutaj musimy współpracować - zaznaczył Dworczyk.


- My apelujemy, żeby do współpracy doszło, aby uniknąć najgorszych skutków. Istnieje, bowiem zagrożenie epidemiologiczne. Trwa namnażanie niebezpiecznych bakterii, zarazków. Szczególnie niebezpieczne może być nagromadzenie osadów ściekowych we Włocławku, gdzie woda prawie nie płynie – powiedział minister środowiska Henryk Kowalczyk.

Dodał, że Wisła może zacząć sama się oczyszczać, ale dopiero wtedy, gdy ścieki przestaną do niej wpływać, stąd propozycja budowy alternatywnego rurociągu. - Już w tej chwili śnięte ryby pływają w Wiśle. Oznacza to tyle, że stężenia ścieków są bardzo poważne - powiedział.


Jak zaznaczył, wyniki badań wody w Wiśle są trzydziestokrotnie większe niż przed wypuszczeniem ścieków. - Związki azotanów przed zrzutem to jest 1mg na litr, a po zrzucie, w wodzie już zmieszanej, to jest 30 mg na litr. Azotany powodują "wyławianie" tlenu z wody, stąd m.in śnięte ryby – tłumaczył minister. - Jeżeli ten czas będzie trwał bardzo długo - grozi nam całkowicie zatrucie Wisły aż do Gdańska - przestrzegał.

- Wiemy, że tak długotrwałe skażenie Wisły może doprowadzić do tego, że w zakolach, płyciznach, zastoinach mogą być potencjalne miejsca gromadzenia się tych ścieków i miejsca, które mogą zagrozić ryzykiem epidemiologicznym - dodał minister zdrowia Łukasz Szumowski.


Szef MON zapowiedział, że w budowę rurociągu zaangażowane będzie Wojsko Polskie. Wojsko będzie odgrywało zasadniczą rolę w budowie mostu pontonowego, przez który zostanie przerzucony "by-pass". Żołnierze są także gotowi do tego, by dostarczyć cysterny z wodą pitną dla mieszkańców Płocka.

W piątek w MPWiK odbędzie się spotkanie w związku z awaria kolektorów przesyłających ścieki do oczyszczalni "Czajka". Prezydent stolicy Rafał Trzaskowski zaprosił na spotkanie przedstawicieli rządu.


Do awarii jednego z kolektorów, przesyłającego ścieki z części lewobrzeżnej Warszawy do oczyszczalni Czajka doszło we wtorek rano. Nieczystości skierowano wówczas do drugiego kolektora, który jednak w środę także przestał funkcjonować. Wskutek awarii zarząd Miejskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji podjął decyzję o zrzucie nieczystości do Wisły. Do rzeki trafia 3 tys. litrów nieczystości na sekundę.

ja

Wykop Skomentuj116
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale Polityka