156 obserwujących
8378 notek
22037k odsłon
2824 odsłony

Jerzy Stuhr i Mariusz Szczygieł wygrali sprawę o smog. Sąd przyznał im rację

Jerzy Stuhr. fot. Youtube
Jerzy Stuhr. fot. Youtube
Wykop Skomentuj155

Znany aktor Jerzy Stuhr oraz reportażysta Mariusz Szczygieł wygrali spór ze Skarbem Państwa odnośnie smogu. Sąd przyznał im w sumie 25 tys. złotych. Pieniądze trafią na cele charytatywne.

- Powodowie z pewnością zostali częściowo pozbawieni możliwości korzystania z walorów nieskażonego środowiska naturalnego, narażone więc zostało ich dobro osobiste w postaci poszanowania miejsca zamieszkania rozumiane w ten sposób, iż powinni mieć oni możliwość korzystania z własnych domów i okolicznej infrastruktury bez narażania się na szkodliwe emisje - mówiła w uzasadnieniu orzeczenia sędzia Agnieszka Tulczyńska-Ożga.

Zobacz też: Aktor Lesław Żurek pozwał państwo za smog. Nie może biegać i jest zestresowany

Sąd Rejonowy dla m.st. Warszawy uwzględnił żądania trzech pozwów połączonych do wspólnego rozpoznania i zasądził na cele społeczne: 20 tys. zł żądane przez Stuhra, 10 tys. zł żądane przez Sadlika i 5 tys. zł żądane przez Szczygła. Chodziło o lata 2008-2018, co w ocenie sądu oznaczało, że część roszczenia uległa przedawnieniu. - Sąd uznał żądane kwoty jako symboliczne i należne pomimo tego częściowego przedawnienia - powiedziała jednak sędzia.

Pełnomocnik pozwanego - radca Prokuratorii Generalnej reprezentującej Skarb Państwa-Ministra Środowiska - mec. Konrad Borowicz po wyjściu z sali sądowej zapowiedział złożenie apelacji. Satysfakcji z rozstrzygnięcia nie kryli zaś pełnomocnicy powodów, którzy ocenili, że "wyrok jest miażdżący dla Skarbu Państwa".

To kolejne tego typu orzeczenie. W styczniu br. w podobnej sprawie sąd rejonowy przyznał rację aktorce Grażynie Wolszczak i nakazał Skarbowi Państwa zapłatę 5 tys. zł na cel charytatywny. Tamten wyrok także jeszcze pozostaje nieprawomocny.

KJ

Wykop Skomentuj155
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale Społeczeństwo