2 obserwujących
104 notki
57k odsłon
  104   0

Problemy z inflacją

Polityka podwyższania stóp procentowych w żaden sposób nie wpłynie istotnie na zmniejszenie inflacji. Podwyższenie stóp procentowych negatywnie wpłynie na polską produkcję, doprowadzi do stagnacji gospodarczej i problemów społecznych i gospodarczych na rynku kredytobiorców.

Rodzaje inflacji

Dwa wskaźniki charakteryzują wzrost cen, czyli inflację. Pierwszy to wskaźnik CPI, czyli najważniejszy dla klientów i ekonomistów -  wskaźnik wzrostu cen dla konsumentów, drugim wskaźnikiem jest PPI, czyli indeks wzrostu cen producenckich.

Przyjmuje się, że PPI wyprzedza zachowanie się CPI, jeśli rosną ceny u producentów, należy spodziewać się w niedługim okresie wzrostu cen na rynku konsumentów.

Przykład z rynku amerykańskiego

Inflacja producencka (PPI) rosła na rynku amerykańskim do marca 2022, wtedy osiągnęła swój szczyt 11,7% i od tego momentu spada.
Zgodnie z zasadą następstwa, szczyt inflacji konsumenckiej nastąpił w sierpniu i wyniósł 9,1% od tego momentu inflacja CPI na rynku amerykańskim zaczęła spadać osiągając w październiku 7,75%

Patrz wykres inflacji konsumenckiej na rynku amerykańskim
https://ycharts.com/indicators/us_inflation_rate

Sytuacja na rynku europejskim

Inflacja (producencka) na rynku europejskim jest znacznie wyższa, niż na rynku amerykańskim,  we wrześniu 2022 r., wyniosła w strefie euro -  41,9 proc.(r/r).

We wrześniu, PPI w Niemczech wyniosło 45,9%, w Polsce ten wskaźnik był na poziomie 24,6% (ekonomiści w przeprowadzonej przez PAP Biznes ankiecie prognozowali, że ceny producentów w ujęciu rocznym we wrześniu wzrosły o 25,5 proc).

Patrz inflacja producencka

Polska https://tradingeconomics.com/poland/producer-prices-change

Niemcy https://tradingeconomics.com/germany/producer-prices-change

image

Podaż pieniądza

Istotnym elementem generującym inflację jest podaż pieniądza.
Wzrost od początku roku - Polska to 5,1%,  Niemcy 4,53% 

Patrz podaż pieniądza
https://pl.tradingeconomics.com/poland/money-supply-m3
https://pl.tradingeconomics.com/germany/money-supply-m3

Wzrost produkcji

Istotnym elementem ograniczającym inflację jest wzrost produkcji, który może w pewien sposób zasypać nawis inflacyjny.
Polska produkcja przewyższa stan sprzed wybuchu pandemii  o ponad 20%, produkcja niemiecka nie odzyskała stanu sprzed pandemii.
 
Patrz produkcja Polski i Niemiec od 2015
https://wgospodarce.pl/informacje/115665-o-to-jest-walka-produkcja-w-polsce-znacznie-wyzej-od-niemiec


Polityka stóp procentowych

Póki co, w porównaniu z polityką Unii Europejskiej, polska polityka  to polityka "jastrzębia'. W Polsce przy inflacji 17,2% stopy procentowe są na poziomie 6,75% - inflacja jest wyższa około 2,5 razy.

W Niemczech przy poziomie inflacji 11,2 stopy procentowe są na poziomie 2% - inflacja jest wyższa 5,6 razy.
Polityka wyższych stóp niż w Unii, skutecznie ogranicza ucieczkę kapitału, powodując w ostatnim okresie wzmocnienie złotego i ograniczając naciski inflacyjne związane z importem.
Póki co, produkcja jest odporna na wysokie oprocentowanie kredytów.


Wpływ wysokich stóp na gospodarkę

Wyższe stopy procentowe, czyli tak zwane finansowe schładzanie gospodarki powoduje wzrost obciążeń finansowych dotychczasowych kredytobiorców, często związaną z niemożnością ich spłacenia. Szczególnie jest to widoczne na rynku budowlanym. Kilkukrotny wzrost odsetek, może być niespłacalnym przez wielu właścicieli mieszkań, co powoduje dramat społeczny i gospodarczy. Przy wysokich odsetkach następuje zahamowanie zainteresowania nowymi inwestycjami w całej gospodarce.

Powody inflacji

Inflacja w Polsce rosła w 2 etapach.

Patrz inflacja w Polsce
https://www.intellinews.com/poland-s-inflation-rate-continues-to-climb-259414/

Pierwsza fala wzrostowa ruszyła w kwietniu 2021, związana była ze zmniejszeniem blokady gospodarczej, "puste" pieniądze, wypłacane przez rząd ruszyły na rynek, powodując wzrost cen.
W kwietniu 2022 ruszyła druga fala wzrostowa inflacji, związana była głównie ze wzrostem surowców energetycznych.

Patrz cena gazu
https://tradingeconomics.com/commodity/natural-gas

Wnioski 

Porównując parametry gospodarcze Polski i Niemiec widać, że prognozy dla gospodarki niemieckiej są gorsze, także w aspekcie inflacji.

Analizując powody inflacji, polityka podwyższania stóp procentowych w żaden sposób nie wpłynie istotnie na zmniejszenie inflacji.
Dalsze podwyższenie stóp procentowych negatywnie wpłynie na polską produkcję, doprowadzi do stagnacji gospodarczej i problemów społecznych oraz gospodarczych na rynku kredytobiorców.

Natomiast znaczący wpływ może mieć zmniejszenie wydatków związanych z tak zwaną tarczą antyinflacyjną (optymistycznym elementem jest zapowiedziane ograniczenie tarczy antyinflacyjnej, które obejmie ok. 50 proc. oddziaływania do tej pory).

Drugi czynnik ograniczający inflację to spadek cen surowców energetycznych, wydaje się, że maksimum mamy za sobą, ale oddziaływanie nowych cenę będzie miało wpływ na inflacje co najmniej przez 2-3 lata. Warto zwrócić uwagę, że ceny surowców jeszcze nie w pełni oddziaływają na ceny w gospodarce, wielu producentów dopiero kalkuluje podwyżki na 2023.


PS
Wskaźnik Przyszłej Inflacji za sierpień i wrzesień nieco się wypłaszczył, bo oczekiwania inflacyjne w tym czasie lekko obniżyły się, ale wszystko wskazuje na to, że w październiku znów będzie wzrastał. Taka była we wrześniu prognoza Radia TokFM 
https://www.tokfm.pl/Tokfm/7,103090,29024933,inflacja-za-wrzesien-2022-najwyzsza-od-cwierc-wieku-a-jakie.html

a tymczasem Wskaźnik Przyszłej Inflacji spadł  w październiku o 0,2 pkt a w listopadzie o kolejne 0,2%
To już 4 miesiąc spadkuLubię to! Skomentuj2 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Gospodarka