CHIŃSKI KALEJDOSKOP
"CHINY - to pasja i powołanie. KRAJ, w którym jest najwięcej ludzi do polubienia"
63 obserwujących
465 notek
536k odsłon
306 odsłon

ZAWIESZONY ZWÓJ PAPIERU

Wykop Skomentuj3


   Chińskie papierowe zwoje są jednym z wielu świadków ukazania tradycyjnego malarstwa i kaligrafii. Ten sposób prezentacji sztuki pozwala publiczności na ocenę estetyki sztuki w całej jej okazałości.

To tradycyjne rzemiosło jest podzielone na cztery główne rodziny:

 zwoje „leżące” (księgi),

zawieszone zwoje,

arkusze albumów,

 parawany

     Te dzieła chińskiej sztuki są zwykle przeznaczone do wystawy na krótki okres czasu, następnie są zwijane, składane w pudełkach w celu zabezpieczenia w ich przechowywaniu.


                                                         image


   Wiszące zwoje prezentowane są w zależności od pory roku lub okazji, ponieważ prace te nigdy nie są przeznaczone do trwałego udostępnienia publiczności. Granica powierzchni papieru i malarstwa często jest ozdobiona jedwabnym materiałem. 

                                                                             image


Przewodni plan znajduje się zazwyczaj na dole rolki, podczas gdy dalsze płaszczyzny znajdują się odpowiednio w środku i na górze.


   W Chinach wiszące zwoje, w swej najwcześniejszej formie mają swój początek w literaturze i innych tekstach zapisanych na bambusowych lub drewnianych płytkach i jedwabnych banderolach.

   Pierwsze wiszące zwoje ukazały się na początku historii Chin i mają związek z jedwabnymi transparentami. Długie i wiszące na ścianach, odnoszą się one do sił zbrojnych. Te jedwabne chorągwie i malowidła można znaleźć w grobowcach Mawangdui z czasów dynastii Han (206 r.pne – 220r. ne). Mawangdui jest wyjątkowym chińskim wykopaliskiem archeologicznym pochodzącym z zachodniej dynastii Han (~ 190-168 pne) położonym w prowincji Hunan.


                                                                               image


Od czasów dynastii Tang (618-907) estetyczna i strukturalna metoda zawieszania zwojów papierowych jest ustalana zgodnie z zasadami, które obowiązują do dziś. Na początku dynastii Song (960-1279) zwoje jednak były dostosowane do stylów artystów i dlatego też były wykonane dowolnie o różnych rozmiarach i proporcjach.

   Chiński montaż techniczny i przechowywanie zwojów są uważane za tradycyjną sztukę chińską. Uważa się, że jej początki siegają około 2000 lat temu.


image


Centrum zwoju zwie się huaxin (畫 心 "malowane serce"). Czasami istnieje sekcja pisemna zwana shitang (诗塘 "staw wierszy") 


                                                                                image


i zwykle jest zarezerwowana na kaligrafię chińskich znaków, począwszy od krótkiego wiersza poprzez inne napisy, których autorem nie jest twórca dzieła. Górna część nazywa się tiantou (天 頭, symbolizującą "niebo") 


                                                   image


 i dolna - ditou (地頭, symbolizuje "ziemię")


                                                                        image

Na górnej części zwoju przy zahaczeniu znajduje się drewniany wałek, zwany 天干tiangan ("niebiański pręt"), do którego przymocowana jest cienka tasiemka pozwalająca zawiesić zwój na ścianie.


                                                                                image


Do tej tasiemki przyczepiony jest cienki jedwabny sznureczek, który pozwala „zapiąć” zwinięty zwój


                                                     image

W dolnej części zwoju znajduje się cylindryczny drewniany drążek, zwany digan 地干 ("pręt ziemi"), przymocowany w celu nadania niezbędnego ciężaru przy zaczepieniu zwoju na ścianie. Służy on również do zwijania zwoju w celu jego przechowywania. Na krańcach drwenianego wałka, po dolnych bokach jego końców znajdują się ozdobienia z żadelitu, kości słoniowej lub rogu.

Na zakończenie premia dla wytwałych w postaci mej osobistej kaligrafii:


                                                                        image


Kaligrafia stanowi sztukę piękną mającą zasadniczą funkcję w społeczeństwie chińskim. Z muzyką, poezją i malarstwem, kaligrafia jest jedną z głównych sztuk, które winny być opanowane, aby stać się „znakomitym” Chińczykiem!


Wykop Skomentuj3
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale Kultura