LUPUS IN FABULA
"Napisz więc to, co widziałeś, i to, co jest, i to, co potem musi się stać" Ap 1, 19.
2 obserwujących
76 notek
18k odsłon
256 odsłon

Cielesne nawrócenie. Przypadek nauczycielki Julki Grzałki

Wykop Skomentuj7

Sprawa to dziwna, ale nie smutna, lecz radosna. Julka Grzałka przez wiele lat pracowała jako nauczycielka wychowania fizycznego w Liceum Ogólnokształcącym w N. Życie obdarzyło ją urodą, a ludzie zazdrością. 

Nawet jej mąż się rozpił z bólu zazdrości, bo nie mógł znieść, że tak piękna żona ma brzydkiego i grubego męża, ale łysy to on nie był.
Biedna Julka nie zniosła w swoim otoczeniu pijaka i po kilku latach męki, mając z nim aż troje dzieci, rozwiodła się. Smutek ogarnął jej duszę i wszyscy to widzieli — ładna kobieta bez męża to jak jabłoń z owocami, których nikt nie chce spożywać.

Rozpacz i samotność wzbudziły u niej głęboką zadumę nad sensem życia, a przy okazji rozbudziły religijność. Julka weszła w kontakt z miejscowymi grupami powszechnej dewocji i wraz z nimi spędzała wieczory na przedziwnych modłach, czasami w intencji nawrócenia się miejscowych polityków i bogaczy a niekiedy pijaków i rozbitych przez nich rodzin.

Lata minęły, ale uroda jej się nie zmieniała. Jedno co się u niej zmieniło, to status życiowy. Wydalono ją z kółka dewotek, bo jako rozwódka wyszła ponownie za mąż, a to nie było zgodne z zasadami religijnymi.

Ktoś w mieście opowiadał, że dewotki to uczyniły z zazdrości, bo starzejąc się, nie mogły znieść ciągle kwitnącej urody Julki Grzałki. Jej osoba zaburzała im modły o nawrócenie się miejscowych polityków i bogaczy, ale już nie pijaków. Na przykładzie Julki widać było, że nic to nie dało, a poskutkowało czymś odwrotnym. 


Słowo "dewotka" nie musi mieć zabarwienia negatywnego, wg SJP jest to osoba nadmiernie manifestująca swoja religijność, ale w tym nie musi być coś złego, bo np. sztuka baroku demonstracyjnie pokazywała treści religijne i dotychczas ludzie mają szacunek i uznanie.
Kochajmy dewotki, bo inaczej tylko mam supermarkety pozostaną w głowie! Przy tym nie zapominajmy o pięknych kobietach!

.

image

Velazquez, Venus z lustrem, 1644 r., il. z domeny publicznej, link: https://commons.wikimedia.org/wiki/File:VelazquezVenues.jpg

.

image

Francisco Goya, Maja naga, 1800 r. ( il. z domeny publicznej, link: https://www.wikiart.org/en/francisco-goya/nude-maja-1800 )

.

A tu specjalnie dla tych, którzy gorszą się urokiem pięknej kobiety  słynna "Maja ubrana"!
Niestety, ale wielu jest takich dziwolągów, którzy będąc chłopami, chcą być babą lub odwrotnie i gorszą się pięknem naturalnym kobiety, wybierając paskudztwo jako wartość estetyczną  - takie paskudne czasy mamy!

Goya został zmuszony do namalowania ubranej niewiasty, aby prawdę o uroku piękna kobiety zatuszować - "lepiej cierpieć, niż się cieszyć" mówili inkwizytorzy!
Jednakże cierpieli ci, którzy chcieli, a nie mogli wiedzieć, co tam jest ukrytego pod jej szatami!

.

image

Francisco Goya, Maja ubrana, 1800 r. ( il. z domeny publicznej, link: https://pl.wikipedia.org/wiki/Plik:Maja_vestida_%28Prado%29.jpg

.

Wyjaśnienie:

Ten sam tekst publikuję też na innych portalach ( jako np. MC). Chętnie skorzystam z uwag, bo uczę się pisania, "prawdziwa cnota krytyki się nie boi"!

Pozdrawiam!

ZZzZ

Wykop Skomentuj7
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale