Blog
Studzę emocje
Bartłomiej Graczak
Bartłomiej Graczak Reporter TV Republika, bloger iktomaracje.pl, członek stowarzyszenia Młodzi dla Polski
0 obserwujących 88 notek 42264 odsłony
Bartłomiej Graczak, 23 stycznia 2013 r.

Dość hipokryzji. Prohibicja to błąd!

Najpierw cytat: „Marihuana to nie narkotyk. To tylko używka – jak kawa czy herbata”. Pewnie myślicie, kto mógł walnąć takie głupstwo. Przecież od lat mówią, że marihuana to uzależniający narkotyk, który jest „furtką” do coraz twardszych substancji. A ostatnio we Wproście oraz Newsweeku dowiedzieliście się nawet, że marihuana to przyczyna samobójstw. Nie będę trzymał Was w napięciu, zdanie z początku wypowiedział… lekarz.

A dokładnie dr Waldemar Kujawa, który jest położnikiem, ginekologiem, wieloletnim ordynatorem i dyrektorem szpitala, byłym wiceprzewodniczącym Okręgowej Izby Lekarskiej, a także byłym radnym Płocka. Jakiś oszołom, co nie? Cały wywiad przeczytacie na stronach Gazety Spliff.

Przytoczę tylko fragment: Apteki powinny wydawać takie preparaty na zwykłe recepty. Nieszczęściem dla wielu polskich chorych jest brak preparatów marihuany w aptece. To jakaś paranoja, że w swoim ogródku legalnie mogę mieć rośliny z sinymi truciznami jak tytoń, naparstnicę wełnistą czy wilczą jagodę a nie mogę sadzić stosunkowo nieszkodliwych konopi.

I co wy na to?

To smutne, że argumenty takich osób, jak Andrzej Dołecki są tłumione demagogiczną gadką, na przykład Beaty Kempy czy Bolesława Piechy. Jeżeli politycy siedzą w tym telewizorze i gadają takie dyrdymały, to nie dziwię się, że ludzie pytają: „Zalegizować marihunaen (WTF?), a po co to komu? A dlaczego?”

Prohibicja, ta amerykańska, polska, czy każda inna na świecie, po prostu poniosła klęskę. W lipcu będzie już 42 lata kiedy prezydent USA, Richard Nixon, wypowiedział wojnę narkotykom.  Nixon chciał uchronić społeczeństwo przed rosnącą popularnością trawki wśród hipisów i heroiny u weteranów z Wietnamu. Nic nie dały niezliczone miliardy dolarów – dzisiaj czarny rynek ma się lepiej niż kiedykolwiek wcześniej. Przychody narkotykowych gangsterów przekraczają 350 mld dolarów, w Polsce jest to 500-600 mln dolarów.

Pomyślcie, że w niektórych państwach te pieniądze zasilają budżet i nikomu krzywda się nie dzieję. Prohibicja po prostu nie ma sensu.

Dlaczego?

Odpowiedź jest prosta. Ubolewam jednak nad tym, że dla wielu nieznana. Aby to zrozumieć należy wyjść z założenia, że palacze marihuany będą ją konsumować czy będzie legalna czy nie. Oni doskonale wiedzą, że czują się po niej dobrze, że rano wstają bez kaca, że marihuana nikogo nigdy nie zabiła, bo po prostu nie da się jej przedawkować. Jak ktoś przesadzi jednego wieczora po prostu idzie spać, a nie szuka sznura…

Prohibicja jest bez sensu, bo złapanie jednego przestępcy narkotykowego kosztuje polskiego podatnika prawie 700 tys. zł. Prohibicja jest bez sensu, bo bogaci się na niej policja np. w niejasnych przetargach na testach narkotykowych, czy też Monar, na którego konto trafiają grzywny zawyrokowane przez sąd względem amatorów zioła.

Moje zdanie na ten temat już wyraziłem publicznie dwa razy. Przypomnę dwa teksty: Gdy władza zamyka usta oraz Wyłóżmy karty na stół. Polecam lekturę, bo od roku – mimo powracającej, jak bumerang debaty o narkotykach – nic się nie zmieniło. To dlatego, że zamiast słuchać ekspertów, słuchamy w telewizji czy radiu demagogów.

Amerykanie dali znak. Zrozumieli, że marihuana jest stosunkowo nieszkodliwą używką. Wierzę, że Europa pójdzie tym tropem i wreszcie skończymy z represjonowaniem milionów ludzi za to, że wieczorem, w domowym zaciszu, lubią sobie po prostu zajarać blanta.

Jeśli podzielasz opinię autora, kliknij pod tekstem „Bartek ma rację” na blogu www.iktomaracje.pl

Skomentuj Obserwuj notkę Napisz notkę Zgłoś nadużycie
NEWSY - TOP 5

O mnie

Trudno zdefiniować i ubrać w kilka ładnych słów. Wiecznie niezadowolony z siebie. Zawsze ambitny. Z reguły merytoryczny. Przeważnie opanowany. Czasami oschły. Momentami egoistyczny. Nigdy nieszczery. Piszę na blogu www.iktomaracje.pl

Ostatnie notki

Obserwowane blogi

Ostatnie komentarze

  • propozycja Witam Panie Jerzy, mam dla Pana propozycję, proszę o kontakt na...
  • @autor "No bo po co pisać za darmo, prawda?" Prawda. A ty cały czas za friko, może czas...
  • @NowyFranio Polecam ci fragment wywiadu, który przeprowadziałem z Andrzejem Dołeckim, szefem...

Tematy w dziale