0 obserwujących
22 notki
19k odsłon
  422   0

Inwestycje PERN w 2021

Zbiornik na ropę naftową. Fot. PERN
Zbiornik na ropę naftową. Fot. PERN

Morski hub paliwowy w Dębogórzu, budowa rurociągu Boronów-Trzebinia, Megainwestycje – to cele PERN na ten rok.

Dębogórze – paliwowe okno na świat

W bazie paliw PERN w Dębogórzu trwa projekt budowy dwóch zbiorników na olej napędowy – po 32 tys. m³ każdy. Obecnie inwestycja jest ukończona w 90 proc. Zbiorniki trafią do eksploatacji w kwietniu 2021 roku jako element II etapu rozbudowy pojemności paliwowych. Jednocześnie w tym roku ruszy budowa kolejnego, podobnego zbiornika. Zostanie on oddany do użytku w 2022 r. Na koniec 2021 roku zaplanowana jest także istotna modernizacja frontu kolejowego w tej bazie, co zwiększy aż o 50 proc. wydajność realizowanych tam załadunków. Pozwoli to klientom PERN na efektywny import i dalszą dystrybucję oleju napędowego.

Początek 2021 roku to także czas finalizacji pozostałych inwestycji zbiornikowych w ramach II etapu rozbudowy pojemności na paliwa. Obok dwóch zbiorników w Dębogórzu, PERN zamierza zakończyć także inwestycje dwóch zbiorników po 10 tys. m³ w Emilianowie i jednego o pojemności 32 tys. m³ w Małaszewiczach – ma to nastąpić jeszcze w styczniu 2021. W drugiej połowie kwietnia do eksploatacji trafią jeszcze dwa zbiorniki po 32 tys. m³ w Rejowcu. W sumie cały ten etap oznacza, że klienci firmy otrzymają do dyspozycji aż 222 tys. m³ nowych pojemności na paliwa.

Rurociąg Boronów-Trzebinia

W tym roku rok będzie powstanie nowy, prawie 100-kilometrowy odcinek rurociągu paliwowego, który połączy bazę PERN w Boronowie z terminalem PKN Orlen w Trzebini. Realizacja tej magistrali znacznie poprawi dostępność paliw w aglomeracji śląskiej, ale też zmniejszy liczbę autocystern i cystern kolejowych przewożących paliwo na ten obszar. Obecnie trwa postępowanie na wybór wykonawcy robót budowlano-montażowych, uzyskiwane są decyzje administracyjne pozwalające na rozpoczęcie prac. Zgodnie z założeniami budowa rurociągu Boronów-Trzebinia rozpocznie się w I kwartale 2021 roku.

Megainwestycje mimo pandemii

W 2020 roku PERN oddał do eksploatacji aż osiem nowych zbiorników – dwa paliwowe i sześć surowcowych. W połowie roku o 32 tys. m³ powiększyła się baza paliw w Koluszkach, w grudniu 2020 roku do eksploatacji trafił zbiornik o pojemności 10 tys. m³ w bazie paliw w Boronowie. PERN umożliwił także polskim rafineriom skuteczną dywersyfikację źródeł dostaw, bo w dwóch nadbałtyckich lokalizacjach spółki oddał do użytku aż 545 tys. m³ nowych pojemności.

Spółka prowadzi jednocześnie złożony program modernizacyjny baz paliw, który umożliwi swoim klientom realizację Narodowego Celu Wskaźnikowego (NCW), czyli osiągnięcia 14 proc. udziału energii odnawialnej w transporcie w perspektywie 2030 roku. Firma unowocześnia fronty autocysternowe, co poprawia komfort kierowców, skraca czas ich obsługi, a także umożliwia bezpośrednie dozowanie biokomponentów i dodatków firmowych podczas załadunku autocystern. PERN rozbudowuje także pojemności magazynowe na biokomponenty.

Normy ISO

Dużym osiągnięciem PERN w 2020 roku było wdrożenie i certyfikowanie w Urzędzie Dozoru Technicznego aż pięciu obszarów, które funkcjonują w oparciu o międzynarodowe normy ISO. Obecnie na Zintegrowany System Zarządzania składają się: system zarządzania ciągłością działania, system zarządzania bezpieczeństwem informacji, zarządzanie jakością, zarządzanie środowiskowe oraz bezpieczeństwo i higiena pracy. Certyfikaty UDT – Cert są potwierdzeniem, że PERN – kluczowa spółka infrastruktury energetycznej państwa – wdrożyła i stosuje wymagania międzynarodowych norm ISO. Więcej na ten temat: PERN ma już pięć norm ISO.

Pomoc PERN w walce z COVID-19

PERN w czasie pandemii wdrożyło szereg procedur sanitarnych, których celem było zwiększenie bezpieczeństwa pracowników i partnerów oraz wykonawców inwestycji w obiektach PERN.

Jako firma odpowiedzialna za infrastrukturę krytyczną, spółka jest skoncentrowana przede wszystkim na zapewnieniu płynnych dostaw surowca do rafinerii oraz paliw na stacje benzynowe. Jednak obok realizacji założeń strategicznych w trudnym otoczeniu wynikającym z pandemii, PERN niosło także pomoc finansową i materialną potrzebującym i poszkodowanym w wyniku zakażenia koronawirusem.

Fundacja Grupy PERN w pierwszych dniach epidemii przekazała polskiej służbie zdrowia ponad 1,2 mln złotych na zakup niezbędnego sprzętu. Spółka podarowała także pięć samochodów Wojskowemu Instytutowi Medycznemu.

Wykonawcy inwestycji PERN otrzymali z kolei możliwość skorzystania z pakietu antykryzysowego, który zawiera skrócenie terminów płatności faktur, maksymalne przyspieszenie przelewów, pomoc w płatnościach za dostarczane maszyny i urządzeń. W sumie z programu w różnym zakresie skorzystało 56 firm.

Więcej o pomocy PERN w walce z epidemią COVID-19 (kliknij w link).


Lubię to! Skomentuj9 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Gospodarka