7 obserwujących
178 notek
461k odsłon
  619   0

Bon turystyczny na nowych zasadach. Zobacz, co się zmieni

Bon turystyczny w wysokości 500 zł przysługuje na każde dziecko.
Bon turystyczny w wysokości 500 zł przysługuje na każde dziecko.

Polski Bon Turystyczny będzie można zrealizować również bez noclegu i przysługuje on także na dzieci urodzone w 2021 roku. Co zrobić, aby skorzystać z bonu? Do kiedy można zrealizować bon turystyczny?

Bon turystyczny w wysokości 500 zł przysługuje na każde dziecko i 1000 zł na dziecko niepełnosprawne. Bon nie ma formy gotówkowej, ale zapłacić nim można za usługę hotelarską lub imprezę turystyczną.

Bon turystyczny 500 plus

Rodzic, któremu dziecko urodziło się w 2021 r. również może skorzystać z bonu turystycznego. Świadczenie w formie bonu przysługuje rodzicom, którzy do końca 2021 r. uzyskali prawo do świadczenia wychowawczego.

Wniosek o świadczenie wychowawcze, potocznie nazywane 500 plus w 2021 r. na nowy okres świadczeniowy można złożyć:

  • od 1 lutego – w formie elektronicznej;
  • od 1 kwietnia – drogą tradycyjną.

Wniosek o 500 plus na nowonarodzone dziecko

Prawo do świadczenia wychowawczego ustalane jest począwszy od miesiąca, w którym wpłynął wniosek z prawidłowo wypełnionymi dokumentami, nie wcześniej niż od dnia urodzenia się dziecka.

Jeżeli jednak świeżo upieczony rodzic złoży wniosek ww okresie 3 miesięcy, licząc od dnia urodzenia się dziecka, prawo to ustala się od miesiąca urodzenia się dziecka. W przypadku złożenia wniosku po tym terminie, organ ustali prawo do świadczenia wychowawczego począwszy od miesiąca, w którym wpłynął wniosek z prawidłowo wypełnionymi dokumentami.

dzieci pluskające się w wodzie
Czas na wykorzystanie bonu turystycznego będzie przedłużony.

Do kiedy bon turystyczny?

Kiedy bon turystyczny przepadnie? Obecnie obowiązują przepisy, zgodnie z którymi prawo do dokonywania płatności za pomocą bonu wygasa w dniu 31 marca 2022 r. Nie uniemożliwia to jednak korzystania z usługi hotelarskiej lub imprezy turystycznej, w przypadku gdy płatność za nią dokonana za pomocą bonu nastąpiła do 31 marca 2022 r.

O pracach nad wydłużeniem w czasie działania bonu informował wiceminister rozwoju, pracy i technologii Andrzej Gut-Mostowy.

- Bon miał wspierać i wspiera branżę turystyczną, oczywiście przez to, że od wielu miesięcy miejsca noclegowe są zamknięte. Korzystanie z tych bonów jest znacznie mniejsze niż się spodziewaliśmy, ale w tym zakresie pracujemy na rozwiązaniami wydłużającymi w czasie działanie bonu- powiedział. 

Bon turystyczny bez noclegu

Bon turystyczny bez noclegu to rozwiązanie, które znalazło się w nowelizacji ustawy o przeciwdziałaniu COVID-19. Prezydent podpisał ustawę 15 stycznia 2021 r. Opłacenie bonem jednodniowej wycieczki będzie możliwe pod warunkiem skorzystania co najmniej z dwóch usług. 

Jak informuje Polska Organizacja Turystyczna, nowelizacja programu zakłada, że operatorzy turystyczni i organizacje pożytku publicznego mogą dowolnie kompletować pakiety usług, włączając w to m.in. usługi przewodnickie zarówno w miastach, jak i na górskich szlakach, przejazdy autokarem, zwiedzanie muzeów, galerii i skansenów, rejsy statkiem, zajęcia rekreacyjne oraz wiele innych aktywności turystycznych i sportowych.

- W ten sposób bon może pomóc nie tylko właścicielom obiektów i osobom bezpośrednio w nich zatrudnionym, ale także pracownikom szerzej rozumianej branży turystycznej: pilotom wycieczek, przewodnikom, instruktorom i animatorom czasu wolnego czy osobom odpowiadającym za transport i wyżywienie - wskazano. 

turysta z plecakiem
Bon turystyczny pomoże także pilotom wycieczek czy przewodnikom.

W nowelizacji ustawy o Polskim Bonie Turystycznym została wprowadzona poprawka dotycząca systemu rejestrowania się przedsiębiorców w bazie.  Są oni zobowiązani nie tylko do podawania danych firmy tj. nazwy rejestrowej i adresu widniejącego w rejestrze przedsiębiorców, ale także dokładnego adresu miejsca prowadzonej działalności turystycznej. W przypadku gdy firma jest właścicielem kilku obiektów, musi osobno podać dane adresowe każdego z nich. 

Nowe wymagania podczas rejestracji mają spowodować, że podmioty skuteczniej będą docierać ze swoją ofertą do potencjalnych odbiorców. 

Bon turystyczny - jak wygenerować?

Jak podaje Zakład Ubezpieczeń Społecznych w całej Polsce w pełni wykorzystanych zostało niewiele ponad 1 mln bonów na ponad 4 mln dostępnych dla rodzin z dziećmi. Bonem można płacić w 20 955 miejscach związanych z turystyką. 

- Wygenerowanie bonu jest bardzo łatwe pod warunkiem, że założyło się już swoje indywidualne konto na naszej platformie internetowej PUE ZUS – mówi Iwona Kowalska-Matis regionalny rzecznik prasowy ZUS na Dolnym Śląsku. – Jeśli ktoś tego jeszcze nie zrobił polecam nasza instrukcję i film, z którymi samodzielne założenie konta jest proste – dodaje.


Na PUE ZUS bon znajdziemy w zakładce "Ogólny". W menu bocznym należy wejść w zakładkę "Polski Bon Turystyczny", a następnie "Mój bon". Bon jest udostępniany na podstawie danych, pochodzących z jednostek wypłacających świadczenie Rodzina 500 plus.

W bazie Polskiego Bonu Turystycznego znajduje się obecnie ponad 18 tys. przedsiębiorców i jest ona na bieżąco aktualizowana. Listę dostępnych obiektów oferujących usługi zakwaterowania, wycieczki, atrakcje i usługi touroperatorów można znaleźć na stronach POT.

KJLubię to! Skomentuj6 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Gospodarka