25 obserwujących
295 notek
266k odsłon
  1835   1

Wysokie napięcie i mocne iskrzenia - ostatnie doniesienia z Chin i USA

Z Internetu
Z Internetu

Wzmagające się od kilku tygodni napięcie pomiędzy USA i Chinami, oraz poważne iskrzenie na granicy stosunków pomiędzy tymi mocarstwami w ciągu ostatnich dni kładą cień na rozwiązania polityczne w różnych częściach świata.

Uchwalona przez Kongres ustawa z 1979 r Znana jako "Taiwan Relations Act" (Ustawa o stosunkach z Tajwanem", pozwala wyspiarskiemu krajowi obok Chin kontynentalnych, rządzić się oddzielnie od komunistycznego reżimu chińskiego i utrzymywać stosunki handlowe z USA, bez oficjalnego uznania go za odrębny kraj.

To porozumienie jest systematycznie naruszane od wielu lat i miesięcy, ale ostatnio Chiny wykonały kilka prowokacyjnych ruchów przeciwko Tajwanowi, gromadząc wojska na brzegu zwróconym w stronę wyspy i wkraczając w przestrzeń powietrzną Tajwanu.

Tajwan, demokratycznie rządzona wyspa do której roszczenia coraz mocniej wyrażają Chiny, skarżyła się przez ponad rok na powtarzające się prowokacje przez chińskie siły powietrzne, często w południowo-zachodniej części strefy obrony powietrznej w pobliżu kontrolowanych przez Tajwan wysp Pratas.


Doniesienie przekazane przez Newsmax Wires, 3 Października, w powołaniu się na agencję Reuters -

“Taiwan Foreign Minister: We're Preparing for War With China”

Minister spraw zagranicznych Tajwanu: Przygotowujemy się do wojny z Chinami

„Minister spraw zagranicznych Tajwanu ostrzega przed wojną z Chinami i prosi Australię o pomoc” – przekazał nam Australian Broadcasting... Wiadomość pojawiła się po tym, jak Chińska Armia Ludowo-Wyzwoleńcza (PLA), począwszy od ostatniego piątku, wykonała dziesiątki lotów bojowych do tajwańskiej strefy identyfikacji obrony powietrznej (ADIZ). 

"Chiny są bezmyślnie zaangażowane w agresję militarną, szkodząc pokojowi w regionie" - powiedział w sobotę rano dziennikarzom premier Tajwanu Su Tseng-chang.

W programie ABC "China Tonight" minister spraw zagranicznych Tajwanu Joseph Wu powiedział, że jeśli PLA rozpocznie faktyczny atak, Tajwan jest przygotowany aby go odeprzeć...„Obrona Tajwanu jest w naszych rękach i jesteśmy w to mocno zaangażowani" - powiedział Wu.

Tajwan ostro skrytykował Chiny po ataku lotnictwa Pekinu -. „Jest to od czasu założenie Chińskiej Republiki Ludowej, największe w historii wtargnięcie chińskich sił powietrznych do strefy obrony powietrznej naszej wyspy.”

"W odwecie, tajwańskie myśliwce zaatakowały w dwóch falach, 38 chińskich samolotów" - w piątek 1 października poinformowało tajwańskie ministerstwo obrony.

Pierwsza fala nalotów chińskich nastąpiła w wykonaniu 18 myśliwców J-16 i czterech Su-30 oraz dwóch bombowce H-6 zdolnych do stosowania broni jądrowej i samolotu do zwalczania okrętów podwodnych; podczas gdy druga fala miała 10 J-16, 2 H-6 i samolot wczesnego ostrzegania.

Ministerstwo poinformowało o kolejnym nalocie w piątek, tym razem z udziałem 20 myśliwców i dwóch samolotów przeciw okrętom podwodnym. One również poleciały w okolice Pratas.

Chiny tych faktów jeszcze nie skomentowały ale wcześniej poinformowały, że takie loty miały chronić suwerenność kraju i miały na celu ujawnienie "zmowy" między Tajwanem a Stanami Zjednoczonymi, które wyspę wspierają.

Poprzedni największy nalot na Tajwan miał miejsce w czerwcu 2021, z udziałem 28 samolotów chińskich sił powietrznych. Ostatnio jednak Chiny zwiększyły presję militarną i polityczną, aby zmusić Tajwan do zaakceptowania chińskiej zwierzchności.

Tajwan twierdzi, że jest niepodległym krajem i będzie bronił swojej wolności i demokracji.


The Patriot Brief powołując się na The Hill i inne źródła podał we wczorajszym artykule -

"Biden says he and China's Xi agree to abide by Taiwan agreement"

"Biden mówi, że on i chiński Xi zgadzają się przestrzegać porozumienia z Tajwanem"

Prezydent Joe Biden ogłosił 5 października, że on i chiński przywódca Xi Jinping zgodzili się przestrzegać porozumienia z Tajwanem i zmniejszyć napięcia w regionie po prowokacyjnych posunięciach Chińczyków.

"Rozmawiałem z Xi o Tajwanie" - powiedział Biden dziennikarzom we wtorek - donosi The Hill... "Zgadzamy się, że będziemy przestrzegać umowy z Tajwanem z 1974 roku"

Nie mówiąc tego wprost, Stany Zjednoczone gwarantują Tajwanowi wsparcie w utrzymaniu suwerenności nad Chinami kontynentalnymi.

Ostatnio Chiny wykonały kilka prowokacyjnych ruchów przeciwko Tajwanowi, gromadząc wojska na brzegu zwróconym w stronę wyspy i wkraczając w przestrzeń powietrzną Tajwanu.

Państwowe media w Chinach również namawiają do przejęcia wyspy i zainstalowaniu rządu stanowego.

Według The Hill, Departament Stanu USA oświadczył, że jest "bardzo zaniepokojony" ostatnimi prowokacjami.

"Wzywamy Pekin do zaprzestania militarnej, dyplomatycznej i ekonomicznej presji i przymusu wobec Tajwanu" - powiedział rzecznik Departamentu Stanu Ned Price.

Lubię to! Skomentuj48 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka