21 obserwujących
968 notek
1331k odsłon
  377   0

Coraz więcej ładowarek aut elektrycznych na stacjach Orlenu

Punkt ładowania samochodów elektrycznych PKN Orlen w Siewierzu . fot. PKN Orlen/Twitter
Punkt ładowania samochodów elektrycznych PKN Orlen w Siewierzu . fot. PKN Orlen/Twitter

PKN ORLEN ma w kraju 67 stacji ładowania aut elektrycznych, a kolejne 83 zapowiada do końca 2021 r. Na większości z nich ładowanie jest bezpłatne.

PKN ORLEN rozwija sieć ładowarek samochodów elektrycznych. Od początku 2020 r. Koncern przyłączył do sieci 28 szybkich stacji ładowania samochodów elektrycznych, a kolejne czekają na odbiory. 

W grudniu 2020 r. wprowadzono opłaty za ładowanie aut elektrycznych w pięciu pierwszych lokalizacjach:

  • Kraków – ul. Armii Krajowej 21a
  • Łódź – ul. Brzezińska 25
  • Wrocław – ul. Szybowcowa 27
  • Katowice – ul. Piotrowicka 92
  • Gdynia – ul. Morska 495    

Skończył się okres testowy, w którym korzystanie z ładowarek było bezpłatne - podała spółka. Docelowo opłata będzie obowiązywała w całej sieci ładowarek PKN Orlen. Nowy cennik nie obejmuje usługi abonamentu, której wprowadzenie planowane jest do końca 2021 roku. 

Cennik przewiduje opłaty w wysokości: 

AC – 1,43 PLN/kWh 

DC 50 kW – 1,99 PLN/kWh

DC (˃50)/100/150kW – 2,39 PLN/kWh

Postój – 0,4 PLN/min*

Opłata naliczana po 45 minutach od rozpoczęcia ładowania dla złączy DC o mocy 50/100/150 kW lub po 60 minutach dla złączy AC.

Orlen Charge

PKN ORLEN uruchomił aplikację Orlen Charge, która umożliwia szybkie znalezienie najbliższej stacji ładowania, sprawdzenie, które złącza są aktualnie dostępne na danej ładowarce oraz mocy dostępnych na złączu, rozpoczęcie i zakończenie sesji ładowania w dowolnym momencie i miejscu, czy sprawdzenie poziomu naładowania na złączach DC oraz mocy z jaką ładuje się pojazd.

Użytkownik ma również możliwość szybkiej komunikacji z infolinią ORLEN 24/7 w razie problemu z ładowarką, sprawdzenia historii swoich sesji ładowania oraz udogodnień znajdujących się w pobliżu stacji ładowania Orlen. 

Ładowarki elektryczne PKN ORLEN

W sieci PKN ORLEN funkcjonuje obecnie 67 stacji szybkiego ładowania o mocy 50 i 100 kW, a kolejne są w fazie realizacji. Są one zlokalizowane głównie przy stacjach paliw ORLEN, wzdłuż najważniejszych tras komunikacyjnych. Wyposażone są one w złącza DC tj. CHAdeMO, CCS a także AC Typ 2, obsługujące wszystkie typy samochodów elektrycznych dostępnych na świecie.

- Stawiamy na rozwój sieci stacji ładowania pojazdów elektrycznych na naszych stacjach paliw, tak aby nasi klienci mogli bezpiecznie i swobodnie poruszać się po całym kraju. PKN ORLEN posiada już 67 stacji ładowania, a kolejne 83 powinniśmy oddać do użytku do końca 2021 r. Natomiast w całej Grupie ORLEN w Polsce i zagranicą funkcjonuje blisko 150 takich stacji. Działając w otoczeniu rynkowym, zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami, wprowadzamy opłaty, dzięki którym finansowany będzie m.in. dalszy rozwój tej działalności – mówi Jarosław Dybowski, Dyrektor Wykonawczy ds. Energetyki.

 

Strategia ORLEN2030

Z końcem listopada 2020 r. PKN ORLEN opublikował swoją nową, długoterminową strategię. Zapowiedział w niej m.in., że do 2030 r. Grupa Orlen wyda na inwestycje ponad 140 mld zł, a priorytetem będą projekty oparte o długofalowe trendy, technologiczne, konsumenckie i środowiskowe.

Strategia ORLEN2030 zakłada znaczące zwiększanie dostępności paliw alternatywnych. 

KJ


Lubię to! Skomentuj14 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Gospodarka