„Ciemność, widzę ciemność!”. W Bełchatowie wyłączono 10 bloków energetycznych

Elektrownia Bełchatów jest największym dostawcą energii elektrycznej w Polsce. Zdjęcie ilustracyjne
Elektrownia Bełchatów jest największym dostawcą energii elektrycznej w Polsce. Zdjęcie ilustracyjne
W Elektrowni Bełchatów działa już 8 z 10 bloków energetycznych.

W Elektrowni Bełchatów działa już osiem z 10 bloków energetycznych wyłączonych w poniedziałek z powodu awarii na stacji rozdzielczej w Rogowcu.

"Do uruchomienia zostały dwa bloki energetyczne, nr 2 i 6" - podała Polska Grupa Energetyczna Górnictwo i Energia Konwencjonalna (PGE GiEK).

Kolejny blok uruchomiony

"Kolejny blok energetyczny w sieci. Przed chwilą specjaliści branży energetycznej zatrudnieni w Elektrowni Bełchatów uruchomili kolejny blok energetyczny, nr 8" – poinformowała PGE GiEK we wtorek w południe.W Elektrowni Bełchatów działa już siedem z 10 bloków energetycznych, wyłączonych w poniedziałek z powodu awarii na stacji rozdzielczej w Rogowcu.

"Trwają intensywne przygotowania do uruchomienia kolejnych jednostek" – zapewniła Polska Grupa Energetyczna Górnictwo i Energia Konwencjonalna (PGE GiEK).

"Przed chwilą specjaliści branży energetycznej zatrudnieni w Elektrowni Bełchatów uruchomili kolejny blok energetyczny nr 7. Trwają intensywne przygotowania do uruchomienia kolejnych jednostek, które zostały nagle wyłączone, w wyniku awarii rozdzielni Rogowiec" – poinformowano we wtorek po godz. 9 w komunikacie opublikowanych na stronie PGE GiEK.

6 z 10 bloków działa

W Elektrowni Bełchatów uruchomiono 6 z 10 bloków energetycznych, wyłączonych z powodu awarii na stacji rozdzielczej w Rogowcu. "Sytuacja stabilizuje się" - zapewniła spółka PGE Górnictwo i Energia Konwencjonalna (PGE GiEK).

"Dziś w nocy nastąpiło uruchomienie 6 bloków energetycznych nr 3, 4, 5, 9, 10, 11. Bez zakłóceń energię elektryczną produkuje blok o najwyższej mocy, który podłączony jest do stacji Trębaczew" – poinformowano we wtorek przed godz. 8 w komunikacie opublikowanym na stronie internetowej PGE GiEK.

W poniedziałek po południu, w wyniku zadziałania zabezpieczeń elektrycznych na stacji rozdzielczej w Rogowcu, należącej do Polskich Sieci Elektroenergetycznych, w Elektrowni Bełchatów nastąpiło awaryjne wyłączenie 10 bloków energetycznych o łącznej mocy około 3900 MW


Energetyczny koncern ocenił, że obecnie sytuacja w elektrowni stabilizuje się.


"Uruchomienie jednostek wytwórczych po tak nagłym odstawieniu to ogromne wyzwanie technologiczne dla specjalistów branżowych zatrudnionych w elektrowni" – wyjaśniono.

Awaria na stacji rozdzielczej w Rogowcu pod Bełchatowem została usunięta w poniedziałek. Nie są jeszcze znane jej przyczyny. Zespół inżynierów i specjalistów cały czas pracuje w elektrowni nad przywróceniem do działania wszystkich wyłączonych awaryjnie bloków energetycznych.

Awaria w Bełchatowie

"Informujemy, że w wyniku zadziałania zabezpieczeń elektrycznych na stacji rozdzielczej w Rogowcu, należącej do Polskich Sieci Elektroenergetycznych, nastąpiło awaryjne wyłączenie 10 bloków energetycznych w Elektrowni Bełchatów o łącznej mocy około 3900 MW" – poinformowało PGE Górnictwo i Energia Konwencjonalna (GiEK).

Do awarii na stacji w Rogowcu doszło w poniedziałek w godzinach popołudniowych. Awaria w tym miejscu została już usunięta. Obecnie inżynierowie pracują w elektrowni nad przywróceniem do działania wyłączonych awaryjnie bloków energetycznych.

Jak zapewniła rzeczniczka Polskich Sieci Elektroenergetycznych Beata Jarosz-Dziekanowska, krajowy system energetyczny pracuje stabilne. – Nie są przewidywane żadne braki. Jako operator systemu mamy rezerwę, która jest wymagana i możemy korzystać z importu awaryjnego – zaznaczyła.


Energetyczny koncern poinformował, że obecnie energię elektryczną w bełchatowskiej elektrowni produkuje blok o najwyższej mocy, który podłączony jest do stacji Trębaczew.


Nie wiadomo, ile czasu zajmie sztabowi inżynierów przywrócenie do systemu pozostałych bloków.

– Na miejscu w Elektrowni Bełchatów pracuje zespół, składający się ze specjalistów branżowych zatrudnionych w elektrowni, w celu jak najszybszego przywrócenia do ruchu jednostek wytwórczych – zapewniono w komunikacie opublikowanym na stronie internetowej PGE GiEK.

Elektrownia Bełchatów jest największym dostawcą energii elektrycznej w Polsce. Produkuje ponad 20 proc. krajowej energii. Trafia ona do 11,5 mln gospodarstw domowych. Moc pracujących na terenie elektrowni bloków wynosi 5298 MW.

KW

Lubię to! Skomentuj36 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Gospodarka