KGHM podpisał umowę z Amerykanami. Chce uruchomić mały reaktor atomowy

Marcin Chludziński, Prezes Zarządu KGHM Polska Miedź S.A., fot. KGHM
Marcin Chludziński, Prezes Zarządu KGHM Polska Miedź S.A., fot. KGHM
Zarząd KGHM wyraził zgodę na zawarcie trójstronnego porozumienia pomiędzy spółką, amerykańską firmą NuScale Power LLC i PBE Molecule dot. przygotowań do realizacji inwestycji polegającej na budowie jądrowych źródeł energii.

Porozumienie KGHM z Amerykanami

Porozumienie, które ma zostać podpisane, dotyczy rozwoju technologii jądrowej w formie repoweringu istniejących turbin węglowych lub rozwoju nowych źródeł energii jądrowej w formie SMR - od 1 do 12 modułów o mocy po 77 MW.

"Zarząd KGHM Polska Miedź informuje, że w dniu dzisiejszym wyraził zgodę na zawarcie trójstronnego porozumienia pomiędzy KGHM Polska Miedź, NuScale Power LLC - producentem rozwijającym reaktory w technologii SMR (small modular reactors - małych reaktorów modularnych) i PBE Molecule - firmą doradczą, dotyczącego przygotowań do realizacji inwestycji polegającej na budowie jądrowych źródeł energii" - poinformowano w komunikacie spółki.

Polecamy:

Porozumienie podpisane dziś będzie obowiązywać do 23 września 2024 roku.

Reaktor jeszcze w tej dekadzie

Realizacja projektu przewidziana jest do końca 2030 roku, przy czym KGHM zakłada, że pierwszy z reaktorów nuklearnych zacznie funkcjonować w 2029 roku. Na początku września KGHM informował, że chce "jak najszybciej" uruchomić mały reaktor atomowy i poszukuje partnerów do tego projektu.


KGHM i PKN ORLEN inwestują w atom

W kwestii rozwoju projektu dotyczącego reaktorów w technologii SMR w czerwcu br. Synthos zawarł umowę ramową z PKN ORLEN. Obie firmy mają ustalić obszar współpracy, m.in. w dziedzinie SMR. Z kolei pod koniec sierpnia Synthos i ZE PAK ogłosiły rozpoczęcie wspólnego projektu, mającego prowadzić do zbudowania na terenie po eksploatacji węgla brunatnego 4-6 reaktorów BWRX-300.

Koncepcja małych reaktorów modułowych (SMR) pojawiła się ok. 10 lat temu w USA, jako recepta na wysokie koszty budowy dużych elektrowni jądrowych. Mimo upływu lat SMR dalej pozostają na papierze. Zgodnie z zapowiedziami pierwsze takie reaktory mają się pojawić nie wcześniej niż w drugiej połowie tej dekady.

ja

Czytaj także:

Lubię to! Skomentuj10 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Gospodarka