Marcin Chludziński, Prezes Zarządu KGHM Polska Miedź S.A., fot. KGHM
Marcin Chludziński, Prezes Zarządu KGHM Polska Miedź S.A., fot. KGHM

KGHM podpisał umowę z Amerykanami. Chce uruchomić mały reaktor atomowy

Redakcja Redakcja Energetyka Obserwuj temat Obserwuj notkę 10
Zarząd KGHM wyraził zgodę na zawarcie trójstronnego porozumienia pomiędzy spółką, amerykańską firmą NuScale Power LLC i PBE Molecule dot. przygotowań do realizacji inwestycji polegającej na budowie jądrowych źródeł energii.

Porozumienie KGHM z Amerykanami

Porozumienie, które ma zostać podpisane, dotyczy rozwoju technologii jądrowej w formie repoweringu istniejących turbin węglowych lub rozwoju nowych źródeł energii jądrowej w formie SMR - od 1 do 12 modułów o mocy po 77 MW.

"Zarząd KGHM Polska Miedź informuje, że w dniu dzisiejszym wyraził zgodę na zawarcie trójstronnego porozumienia pomiędzy KGHM Polska Miedź, NuScale Power LLC - producentem rozwijającym reaktory w technologii SMR (small modular reactors - małych reaktorów modularnych) i PBE Molecule - firmą doradczą, dotyczącego przygotowań do realizacji inwestycji polegającej na budowie jądrowych źródeł energii" - poinformowano w komunikacie spółki.

Polecamy:

Porozumienie podpisane dziś będzie obowiązywać do 23 września 2024 roku.

Reaktor jeszcze w tej dekadzie

Realizacja projektu przewidziana jest do końca 2030 roku, przy czym KGHM zakłada, że pierwszy z reaktorów nuklearnych zacznie funkcjonować w 2029 roku. Na początku września KGHM informował, że chce "jak najszybciej" uruchomić mały reaktor atomowy i poszukuje partnerów do tego projektu.


KGHM i PKN ORLEN inwestują w atom

W kwestii rozwoju projektu dotyczącego reaktorów w technologii SMR w czerwcu br. Synthos zawarł umowę ramową z PKN ORLEN. Obie firmy mają ustalić obszar współpracy, m.in. w dziedzinie SMR. Z kolei pod koniec sierpnia Synthos i ZE PAK ogłosiły rozpoczęcie wspólnego projektu, mającego prowadzić do zbudowania na terenie po eksploatacji węgla brunatnego 4-6 reaktorów BWRX-300.

Koncepcja małych reaktorów modułowych (SMR) pojawiła się ok. 10 lat temu w USA, jako recepta na wysokie koszty budowy dużych elektrowni jądrowych. Mimo upływu lat SMR dalej pozostają na papierze. Zgodnie z zapowiedziami pierwsze takie reaktory mają się pojawić nie wcześniej niż w drugiej połowie tej dekady.

ja

Czytaj także:

Komentarze

Inne tematy w dziale Gospodarka