33 obserwujących
1818 notek
1222k odsłony
269 odsłon

Pan Hołownia powinien się wycofać z ambicji prezydenckich

Wykop Skomentuj23

image

Jako stały czytelnik TP cenię felietony p. Szymona Hołowni, które czytam systematycznie i z których wnioskuję, że nie powinien On zabiegać o fotel prezydenta RP. 

Mimo  niewygórowanych konstytucyjnych kompetencji prezydenta  RP, ma on jednak ważne państwowe role strażnika konstytucji, zwierzchnika sił zbrojnych, a także moderatora  polityki zagranicznej. 

Śmiało powierzyłbym p. Hołowni rolę strażnika konstytucji z powodu jego prawości charakteru i światopoglądu. Bałbym się jednak oddać mu zwierzchnictwo sił zbrojnych i kontrolę polityki zagranicznej. 

Następcę Andrzeja Dudy na urzędzie  prezydenta czeka bowiem gigantyczny wysiłek w uporządkowaniu problemów polskiej armii pozbawionej przez ministra  Macierewicza /przy indolencji prezydenta Dudy/ kompetentnego dowództwa polskich sił zbrojnych i zaniechania inwestycji zbrojeniowych armii z powodu czego Wojsko Polskie utraciło zdolności obronne na wypadek agresji z zewnątrz.   

Wiadomo przecież z jakim oporem obecnego, upolitycznionego dowództwa w armii spotka się nowy prezydent wkraczający w owo grono z porządkującymi inicjatywami mocno godzącymi w interesy szerokiego wachlarza zastanych stosunków polityczno-biznesowych w MON i armii. 

W polityce zagranicznej, którą kształtuje rząd, nowego prezydenta spotka podobna sytuacja do tej w siłach zbrojnych. Jakimi to -  w tej sytuacji -  kryteriami będzie się kierować nowy prezydent, którego czeka odbudowanie polskiej dyplomacji /z ambasadorami na czele/ w sytuacji nie posiadania przez niego własnego zaplecza politycznego. Pamiętać trzeba, że – w razie wygrania wyborów – prezydentowi spoza obozu rządowego nieprzychylne będą duże siły parlamentarne i rządowe. 

Polityczny wizerunek p. Hołowni – kandydata na prezydenta – wpłynie też zapewne  na ubytek głosów wyborczych obozowi Koalicji Obywatelskiej, głownie PO, co osłabi szanse wyborcze Małgorzacie Kidawie Błońskiej z średnio optymistycznymi  obecnie  notowaniami sondażowymi, które zmuszają do mobilizowania na rzecz kandydatury KO wyborców nie chcących dopuścić do reelekcji Andrzeja Dudy  

Start p. Hołowni w tych wyborach zdecydowanie nie sprzyja więc takiej strategii mobilizacyjnej, co – moim zdaniem – osłabia szansę zwycięstwa wyborczego kontrkandydata Andrzeja Dudy. 

Wykop Skomentuj23
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale Polityka