29 obserwujących
1615 notek
1081k odsłon
202 odsłony

Autorytet – słowo zbędne w naszej cywilizacji

Wykop Skomentuj6

Jeszcze nie tak dawno o mądrych i szanowanych ludziach mawiało się „człowiek z autorytetem”. Dzisiaj takich ludzi spycha się na margines debaty publicznej skutecznie zagłuszając ich wywody „jazgotem” samozwańczych „myślicieli” przyjmujących na wiarę tylko te opinie, które są spójne z ich poglądami.  

Ten szkodliwy objaw owej, pleniącej się kultury publicznej jest wyraźnie widoczny w polityce i w nauce. Wyłączam z tego obszaru kulturę, bo to jest dziedzina mało mierzalna w społecznych skutkach oddziaływania.

Polityka ma największy wpływ na postawy ludzi, których poglądy odbijają się w wyniku wyborczym, od którego zależy los polityków. Dlatego  masowymi dezinformacyjnymi akcjami politycy dezawuują opinie autorytetów życia publicznego, których argumenty demaskują polityczną demagogię, główną przecież pożywką polityki.

Polska jest obecnie największym poligonem politycznej walki demagogii z autorytatywnymi opiniami specjalistów w branżach, będących przedmiotem zainteresowania polityków w imię ich doraźnego interesu politycznego.

Numer 1 tego zainteresowania była katastrofa smoleńska, której tragizm mocno zaznaczył się w psychice społecznej, w czym obecny obóz rządzący dostrzegł polityczne tworzywo do pomnożenia swojego kapitału politycznego totalnym dezawuowaniem ustaleń największych autorytetów z dziedziny badań katastrof lotniczych. Niepowodzenie tych zabiegów dowiodło, że demagogią argumentów nie da się zniszczyć prawdę autorytetów.

Inną areną polskiego poligonu walki demagogii z prawdą jest polityka historyczna obecnej ekipy rządzącej natrętnie dezawuująca sukces transformacji ustrojowej zapoczątkowanej strajkiem w 1980 r. i finalizacją ugody okrągłostołowej określanej teraz „zdradą narodową”. Zacietrzewienie PiS jest tak wielkie, że liderzy partii nie dostrzegają aktu samodestrukcji politycznych zasług w tym dziele założyciela PiS Lecha Kaczyńskiego, czynnego uczestnika „ugody w Magdalence” – rdzenia porozumień głównych Okrągłego Stołu.

Dezawuowanie politycznych autorytetów tego porozumienia jest skazane na niepowodzenie tak jak akcja smoleńska Macierewicza, czego sygnałem są publikacje korespondencji Czesława Kiszczaka z uczestnikami Okrągłego Stołu w tym z Lechem Kaczyńskim.

*W połowie grudnia było głośno o dokumentach Czesława Kiszczaka, które dziennikarze Polskiego Radia i "Rzeczpospolitej" odnaleźli w USA. Wśród nich był list do Lecha Wałęsy. Okazuje się, że generał pisał listy także do innych polityków. Wśród osób, do których Czesław Kiszczak pisał listy był także Lech Kaczyński.

http://wiadomosci.gazeta.pl/wiadomosci/7,114884,24327737,kiszczak-pisal-nie-tylko-do-walesy-ale-tez-do-l-kaczynskiego.html

*W amerykańskich archiwach zawierających dokumenty Czesława Kiszczaka dziennikarze "Rzeczpospolitej" znaleźli korespondencję generała z Lechem Kaczyńskim. Listy pochodzą z 2002 r. Lech Kaczyński był wówczas prezydentem Warszawy. Dotyczą zdjęć z Okrągłego Stołu.

Generał złożył Kaczyńskiemu gratulacje z okazji wyboru na prezydenta Warszawy. Napisał też, że szperając w szufladach, znalazł trochę zdjęć z rozmów w Magdalence, które utorowały drogę do Okrągłego Stołu. "Niech klimat tych spotkań i obrad towarzyszy Panu w Jego dalszej służbie Ojczyźnie" – napisał generał Kiszczak.

https://natemat.pl/259491,list-lecha-kaczynskiego-do-kiszczaka-dziekuje-za-zdjecia-z-okraglego-stolu

*List Lecha Kaczyńskiego do Kiszczaka:

„Szanowny Panie. Z przyjemnością przyjąłem Pański miły gest , jakim było przesłanie fotografii z rozmów w Magdalence . Oprócz ważnej dla mnie wartości osobistej mają one też niewątpliwą wartość historyczną. Tym bardziej doceniam znaczenie Pańskiego gestu. Bardzo proszę przyjąć moje podziękowania, a przy okazji nadchodzących Świąt Bożego Narodzenia życzenia zdrowia, spokoju i wielu dobrych chwil w Nowym Roku”.

/Gazeta Wyborcza – piątek 4. stycznia 2019 r./

Nie można też pominąć akcji niszczenia autorytetów naukowych z dziedziny medycyny dezawuowaniem ich wiedzy medycznej w kwestii szczepień ochronnych dzieci.

* Kierowany przez posła Pawła Skuteckiego (Kukiz'15) sejmowy zespół ds. szczepionek zaprosił prof. Christophera Exleya z Keele University. Naukowiec znany jest z teorii o związkach aluminium w szczepionkach z autyzmem. - Zdejmiemy gacie polskim "ekspertom" - zapowiada Skutecki. Pokażemy dowody, badania, które powinny spowodować trzęsienie ziemi. Będziemy rozmawiać o tym, co tak naprawdę jest w szczepionkach. Jak mówi Jaro, zdejmiemy gacie polskim „ekspertom”, o ile będą mieli odwagę przyjść i skonfrontować swoje mądrości z prawdziwą Evidence Based Medicine... – zapowiada Paweł Skutecki, przewodniczący Parlamentarnego Zespołu ds. Bezpieczeństwa Programu Szczepień Ochronnych Dzieci i Dorosłych”.

Wykop Skomentuj6
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale Społeczeństwo