Filozofia Życia i Polityka
"Używaj swej potęgi by czynić dobro lub przekaż swą potęgę (komuś innemu)"天龍
1 obserwujący
37 notek
7575 odsłon
  120   1

O niesprawiedliwości podatku liniowego (i pogłównego).

Po 1. wraz z wzrostem posiadanego kapitału rosną nie-liniowo możliwości zdobywania pieniędzy oraz ilości pozyskiwanych z rynku pieniędzy - nazwijmy to wydajnością zysku z 1 zł. Wydajność ta jest większa wraz z wzrostem kapitału/ilości. (Ceny hurtowe są niższe, doradztwo księgowe, możliwość dywersyfikacji zasobów, spekulacji i kształtowania rynków, pełno innych różnych opcji...)

Po 2. posiadacze większego majątku mają możliwość zatrzymania poza obiegiem większych kwot.

Po 3. osoby zarabiające więcej niż pewna ilość nie zarabiają już na własnej pracy. Posiadacze majątków często wykorzystują/pozyskują je w sposób niemoralny jak lichwa - pożyczki wysoko oprocentowane, kamienicznictwo, spekulacje. Zwłaszcza w sytuacji transformacji ustrojowej PRL/IIIRP - dobra pozyskiwały osoby posiadające środki i układy w PRL: agenci, funkcjonariusze i okrągłostołowcy głównie dzieci PZPR'owców. 

Po 4. posiadacze największych majątków starają się unikać normalnej, tradycyjnej odpowiedzialności wynikającej z kontroli życia wielu ludzi (poddanych-pracowników),  elementów infrastruktury i państwa. Nie wykazują zazwyczaj oni jednak zysków (mają ku temu znacznie większe możliwości, uciekają z majątkiem i konsumpcją za granicę)....

Po 5. osoby posiadające największe dochody to prezesi największych spółek, w tym państwowych. Im też powinno najbardziej zależeć na utrzymaniu ładu społecznego, spokoju, pokoju oraz porządku. Te osoby w największym stopniu korzystają z infrastruktury państwowej, tej najdroższej jak i pozostałych.

Po 6. podatek ten przenosi część obciążeń państwowych z najbogatszych na najuboższych. Cementuje, tworzy i zwiększa dysproporcje oraz podziały społeczne. 

Po 7. istnieje coś takiego jak wspólnota społeczna, kulturowa, językowa, narodowa, patriotyczna - jeżeli komuś się powiodło czemu nie miałby się dzielić z polską rodziną - tych którzy mieli wypadek, urodzili się chorzy, ale też tymi którzy mają dzieci oraz aby podtrzymywać wspólną kulturę, rozrywkę. Bogaci na presji i sile oddziaływania państwa korzystają najwięcej.

Po 8. podział zysków między wytwórcę, pomysłodawcę i dystrybutorów nie jest równy ani proporcjonalny do nakładów pracy, wysiłku czy zdolności - dlaczego fabrykant i łańcuch dystrybucyjny mają mieć taki sam procent od dochodu, gdy ich marże są różne i oderwane od kosztów? Nie nazwę tego sprawiedliwością.

PS:

Po 9. Odpowiedzialność rośnie z majątkiem (ponieważ) - silny ma większe możliwości ochrony (działania), duży ma możliwość koordynacji szerokich projektów strategicznych, od jego decyzji zależą losy wielu ludzi. Niejako staje się władcą, co kapitaliści chcą odsunąć. Właściciel fabryki, sadów jest bardziej zobligowany do działania niż robotnik najemny, pracownik biurowy. Skoro nie przyjmuje się tego brzemienia, chociaż solidarność finansowa i podległość państw 

Po 10. Znaczenie ma stosunek zysków do ogólnej puli posiadania to raz i dwa znaczenie kwot dla minimalnych potrzeb człowieka.

Innymi słowy każde 100 zł dla osoby zarabiającej 1300zł nie posiadającej żadnych oszczędności ani nieruchomości to co innego niż, te same 100 zł dla osoby zarabiającej 1mln zł, posiadającej kilka mieszkań, domów, posiadłości, firm, akcji, weksli i obligacji - o wartości 810 mln zł. Dla takiej osoby każde 74tyś. to mniej niż 100zł, nie zmieni jej poziomu życia.

Po 11. Osoby zamożne mają lepszy, łatwiejszy start i łatwość podróży, dostęp do zewnętrznych technologii, przedmiotów kultury - niejako mają lepszy start, większe możliwości - wypadało by więc aby solidaryzowali się z tymi, którzy na ich start pracują.

Tak więc, sprawiedliwie jest aby istniał podatek progresywny oraz (niewielki) podatek od własności luksusowej, z uwzględnieniem zwrotów w przypadku artystów czy ulg oraz rent dla przewlekle chorych i osób z niepełnosprawnościami. 

------------------------------------------------------------------------------------------------------

Co do pogłównego doprowadzi ono do gigantycznego czarnego rynku, z ogromną ilością ludzi którzy starali by się zniknąć z ewidencji - jest duża grupa nie ubezpieczonych, pracujących nielegalnie lub nie pracujących wcale ludzi. Należało by wzmocnić znacznie policję, wybudować mnóstwo więzień. 

Polecam:

https://www.salon24.pl/u/glos-wolny/1132814,dochod-podstawowy-i-maksymalny-pulap-posiadania

https://www.salon24.pl/u/glos-wolny/1133784,irracjonalnosc-nieograniczonej-wlasnosci-prywatnej


Lubię to! Skomentuj8 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale