51 obserwujących
1989 notek
2714k odsłon
  3986   0

Czy PiS jest legalną partią? To zbada Seremet

fot. Piotr Łysakowski
fot. Piotr Łysakowski
W dniu 3 listopada złożyłem na ręce Prokuratora Generalnego Andrzeja Seremeta, stosowny wniosek wraz z uzasadnieniem. Niech  zbada statut PiS-u i w zależności od występujących przesłanek skorzysta ze swych uprawnień, kierując stosowną prośbę do Trybunału Konstytucyjnego.
 
W medialnym zgiełku dotyczącym wyrzucenia Zbigniewa Ziobry i jego kolegów z Prawa i Sprawiedliwości umknęła wszystkim jedna - moim zdaniem - niezwykle istotna kwestia. Kwestią tą jest pytanie czy PiS jest partią demokratyczną? Wątpią w to przecież sami uczestnicy pisowskiego sporu. Wskazują, bowiem, że w normalnym państwie nie może być tak, iż do wszystkich funkcji partyjnych - łącznie ze stanowiskiem szefa okręgu - rekomenduje kandydatów prezes partii. I że bez takiej rekomendacji nie można w PiS piastować w zasadzie żadnej z nich.
 
Na gruncie obowiązującego w Polsce prawa jest to – tak naprawdę – pytanie o legalność statutu PiS, a w konsekwencji i samej partii. Jeśli jej Sąd Koleżeński  wyrzuconych nie przywróci, być może odwołają się oni do sądu powszechnego. Wtedy będzie on musiał odpowiedzieć i na to pytanie.
 
Wskazał już też na to w swoim tekście w zeszłym tygodniu Marian Piłka (http://wpolityce.pl/artykuly/17395-sprawa-ziobry-ujawnila-kwestie-antydemokratycznych-przepisow-statutowych). Mówił o tym też Marek Jurek stwierdzając, że Kaczyński budzi lęk u swych podwładnych (to sytuacja raczej bliższa dyktatury niż normalnej demokratycznej partii politycznej -http://wiadomosci.onet.pl/kraj/jurek-o-wspolpracy-z-pis-kaczynski-budzi-lek,1,4894746,wiadomosc.html ). Wreszcie Paweł Kowal zwrócił uwagę, że z racji pobierania państwowych dotacji mechanizmy władzy w PiS powinny być jawne(http://wiadomosci.gazeta.pl/wiadomosci/1,114884,10566064,_Niech_PiS_zacznie_myslec__I_pokaze__co_sie_dzieje_.html). O dokładnie takich zjawiskach wspominają i sami ziobryści. Mogę zaświadczyć o nich i ja, bo jako członek zarządu tej partii, brałem przecież swego czasu udział w usuwaniu z jej szeregów Ludwika Dorna. Widziałem wtedy jak to działa i jak niewiele ma to wspólnego z demokratycznymi procedurami. 
 
Muszę zresztą przyznać wprost, że wtedy stchórzyłem. Że poddałem się stadnemu odruchowi, którym w PiSie jest automatyczne podporządkowanie się woli prezesa. Tym dobitniej docierają do mnie te wszystkie przytoczone głosy. Świetnie je rozumiem.
Głosy te muszą jednak prowadzić do jakichś wniosków. Ja wysnułem wniosek taki, iż jest wielce prawdopodobne, że PiS nie jest partią demokratyczną. A w związku z tym rejestracja jego statutu w obecnym kształcie może być rezultatem sądowej pomyłki. To się czasem zdarza. I jedyną drogą, żeby to sprawdzić jest złożenie stosownego wniosku to Trybunału Konstytucyjnego.
 
Oczywiście, mógłbym to zrobić zbierają pod takowym wnioskiem stosowną ilość podpisów nowych parlamentarzystów. Już widzę jednak ten wrzask, że wnioskodawcy realizują zwykłe polityczne zlecenie. Tego więc nie zrobię. Jest jednak inna droga. Wniosek do Trybunału może złożyć też Prokurator Generalny, a więc organ w pełni niezawisły i niezależny. I tak właśnie kilka dni temu postąpiłem.
 
W dniu 3 listopada złożyłem na ręce Prokuratora Generalnego Andrzeja Seremeta, stosowny wniosek wraz z uzasadnieniem. Niech  zbada statut PiS-u i w zależności od występujących przesłanek skorzysta ze swych uprawnień, kierując stosowną prośbę do Trybunału Konstytucyjnego.
 
Mam nadzieję, że sędzia Seremet nie będzie zwlekał ze stosownymi decyzjami. Oceny PiS-u jako partii demokratycznej, bądź też - by zacytować Mariana Piłkę - totalnej, dokonają w takiej sytuacji stosowne organa państwa. Nie będziemy zdani na opinię publicystów, bądź politycznych konkurentów Jarosława Kaczyńskiego. Dla wszystkich sprawa będzie jasna i ostatecznie rozstrzygnięta.
 
PS: poniżej stosowny link do skanu mego wniosku do Prokuratora Seremeta:
 
 

www.facebook.com/flibicki 

Lubię to! Skomentuj92 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale