Blog
Plusy i Minusy Jana Filipa Libickiego
Jan Filip Libicki
Jan Filip Libicki historyk lat 46 Senator RP
28 obserwujących 1576 notek 2035278 odsłon
Jan Filip Libicki, 27 marca 2017 r.

Ziemia Święta 2017. Epilog, czyli pochwała Pielgrzyma

210 4 0 A A A
Betlejem, 7 marca 2017.
Betlejem, 7 marca 2017.

Jednego jestem pewien. Jeśli Pan Bóg mnie za wcześnie nie odwoła, to z pewnością nie byłem w Ziemi Świętej ostatni raz...

Tym wpisem, jako podsumowaniem, kończę moją kilkudniową relacje z naszej pielgrzymki do Ziemi Świętej. Jako, że jest to Epilog, to muszą być i wnioski. W tym przypadku pochwały. Postaram się je uszeregować w punktach:

Po pierwsze: Wszystkich gorąco zachęcam do pielgrzymowania po Ziemi Świętej. Jest to naprawdę ogromne przeżycie duchowe. Absolutnie słusznie więc - na początku naszej pielgrzymki - ksiądz Łukasz nazwał ją dotykaniem piątej Ewangelii.

Po drugie: Koniecznie trzeba to zrobić korzystając z pomocy i wiedzy kapłana –  biblisty. To nie tylko zapewnia właściwą opiekę duchową, ale też historyczno – egzegetyczną. Ksiądz Łukasz Łaszkiewicz był w tej roli po prostu rewelacyjny.

Po trzecie: Ziemia Święta to jednak nie tylko aspekt duchowy. To aspekt także historyczny i dla każdego historyka niezwykle pociągający. Myślę, że świetnie odnaleźliby się tam szczególnie miłośnicy wszelkich starożytności.

Po czwarte: To także wspaniała różnorodność. Nie tylko etniczna i religijna, ale też przyrodnicza. Jeśli do miana tej różnorodności miał bym zaliczyć także skomplikowany aspekt polityczny tej ziemi to niewątpliwie tak jest.

Po piąte: Z całego serca rekomenduję wszystkim Pallotyńskie Biuro podróży Peregrinus. Nie tylko zapewniło nam ono wszystko na dobrym poziomie i w umiarkowanej cenie, ale jeszcze zaskoczyło na koniec upominkami. Najlepszą oceną profesjonalizmu tego Biura jest chyba to, że już w przyszłym roku w wszyscy właśnie z tym Biurem chcemy gdzieś podróżować.

Po szóste: Myślę że istotna jest też w tym wszystkim zgrana grupa. Grupa, która się lubi, zna i rozumie. Nasza taką była. W zdecydowanej większości znaliśmy się wcześniej. I pewnie to będzie owocować. Każdemu rekomenduję zebranie tych 20 kilku osób spośród grona rodziny i znajomych. Nie każdemu udaje się pewnie, tak zgrać, jak myśmy zgrali się z tymi, których przed pielgrzymką nie znaliśmy. Dlatego warto tym bardziej poszukiwać wśród znajomych i rodziny.

I wreszcie na koniec. Jednego jestem pewien. Jeśli Pan Bóg mnie za wcześnie nie odwoła, to z pewnością nie byłem w Ziemi Świętej ostatni raz...

Tu polityka zaczyna swój dzień: www.300polityka.pl

Poznań 2.0 - najważniejsi w jednym miejscu - bo informacja nie musi być nudna  http://miastopoznaj.pl/

Wielkopolski Portal Osób Niepełnosprawnych – www.pion.pl

www.facebook.com/flibicki

Skomentuj Obserwuj notkę Napisz notkę Zgłoś nadużycie
NEWSY - TOP 5

Ostatnie notki

Najpopularniejsze notki

Ostatnie komentarze

  • @COŚ WYMYŚLĘ Tak.... :-)
  • @Sowiniec coś Pan pisał o alfonsie i znikło? czyżby brak odwagi... :-) cóż środowisko...
  • @autor Bardzo dziękuję za życzenia i serdecznie pozdrawiam! Również sukcesów życzę... :-)

Tematy w dziale Rozmaitości