Gazeta Wyborcza coraz energiczniej promuje markę "polskie obozy koncentracyjne" w odniesieniu do powojennych obozów na Śląsku, w których komuniści umieszczali swoich przeciwników.
Do publicysty Wojciechowskiego który radził Polakom by wreszcie "przestali się stroić w piórka ofiar" bo - jak wywodził, polsie obozy koncentracyjne są faktem, dołączył [1] senator Kutz. Wzywa on by "rozpocząć rzetelną publiczną dyskusję na temat polskich obozów koncentracyjnych na Górnym Śląsku."
Zatem zacznijmy. Po pierwsze, ustalmy czemu senator Kutz dokonuje przedziwnej transformacji "opustoszałych lagrów pohitlerowskich" w "polskie obozy koncentracyjne". Gdyby kierował się logiką używałby określenia "opustoszałe poniemieckie obozy koncentracyjne", jeśli sprawstwo przypisuje poszczególnym narodom, lub "łagry komunistyczne" - jeśli ideologiom.
W pierwszym przypadku określenie "obozy niemieckie" miałoby większą rację bytu nawet niż "obozy polskie", bowiem Niemcy w ogolnonarodowych, demokratycznych wyborach sami opowiedzieli się za hitlerowską dyktaturą, która z kolei nie kryła swoich planów, wyczerpująco wyłożonych np. w "Mein Kampf". Polacy nie tylko nie wybrali sobie komunistów, ale u progu wojny nie mieli nawet partii komunistycznej, ewenement na skalę światową.
Żeby więc uporządkować nomenklaturę "obozową", a jednocześnie zaspokoić reprezentowane przez Kutza aspiracje do wyodrębniania Śląska i śląskości proponuję nazwanie kłopotliwych obozów "śląskimi obozami koncentracyjnymi". Kryterium terytorialne jest oczywiste, ale niejedyne. Ślązacy - obywatele Niemiec swego czasu udzielili wyraźnego popracia hitlerowskiej NSDAP,( procentowo niemal identycznego jak Platformie w ostatnich wyborach). Obozy "hitlerowskie" są więc "śląskie" w dwójnasób.
Rekomenduję tę nazwę sen. Kutzowi tym bardziej, że bliscy Ślązakom Niemcy od lat używają określenia "polskie obozy koncentracyjne" wobec Auschwitz i Stutthoffu.
Rezygnując z przymiotnika "polski" na rzecz określenia "śląski" uniknie bałaganu nazewniczego i precyzyjnie umieści przedmiotowe obozy w przestrzeni i kontekście historycznym.
_____________
[1] http://wyborcza.pl/1,75248,11288742,Kazimierz_Kutz__Gdzie_zapalic_swieczke_.html
Inne tematy w dziale Kultura