ARCHITEKTURA i URBANISTYKA
FORMA ARCHITEKTONICZNA POWINNA MIEĆ DUSZĘ I CIAŁO KONSTRUKCYJNE A PODSTAWĄ URBANISTYKI POWINNA BYĆ PRZEDE WSZYSTKIM FUNKCJONALNOŚĆ.
12 obserwujących
51 notek
62k odsłony
  335   1

Osoby Wydziału Architektury Politechniki Warszawskiej, które odegrały dla mnie dużą rolę

https://www.wirtualnemedia.pl/artykul/waldemar-lysiak-po-7-latach-zegna-sie-z-do-rzeczy-nie-akceptuje-zmiany-warunkow-wspolpracy
https://www.wirtualnemedia.pl/artykul/waldemar-lysiak-po-7-latach-zegna-sie-z-do-rzeczy-nie-akceptuje-zmiany-warunkow-wspolpracy

Absolutny NUMBER ONE

1) Profesor WAPW, który wykładał przedmiot Historię Kultury i Cywilizacji na Wydziale Architektury Politechniki Warszawskiej i wielki pisarz Waldemar Łysiak (notabene absolwent również WAPW) - architekt. Człowiek wymagający i nie odpuszczający komuś zbyt niskiego poziomu wiedzy z tej dziedziny. Egzaminy zdawało się u niego bardzo trudno i trzeba było wykazać się sporym poziomem wiedzy. Dzięki temu mam jakieś pojęcie w tej dziedzinie. Jeśli dodam do tego moje czytanie książek Pana Waldemara Łysiaka pisanych już szerzej o życiu, egzystencji, polityce, malarstwie, bibliofilstwie,...etc, oraz treści zawarte w jego wspaniałych esejach,beletrystyce, albumach i ogólnie w przekazach pisanych (w tym wywiadach "rzeka" czy artykułach niezliczonych czasopism i gazet), to wychodzi mi, że bez niego nie poznałbym "PRAWDY PRZECIW ŚWIATU". MISTRZ pisał o tym chyba pierwszy raz w  pięknej charakterystyce architekta Franka Lloyda Wrighta w książce, która wygrała konkurs na WAPW w 1966roku, gdzie jako student zgarnął ku zdziwieniu belfrów za nią pierwszą nagrodę. Wspomniał tam o herbie matki FLW oraz o powielonym na jego kominku kredo "Truth against the world".

Polecam ostatnio napisaną, ale myślę, że nie ostatnią jego książkę pod tytułem "DÓŁ". Znowu pewnie o tym naszym zwariowanym "świecie bez klamek" .

image

https://lubimyczytac.pl/ksiazka/4973705/dol

-------------------

2) Profesor WAPW, który prowadził Katedrę Rysunku Malarstwa i Rzeźby na Wydziale Architektury Politechniki Warszawskiej architekt, super rysownik Ludomir Słupeczański

image

http://www.inmemoriam.architektsarp.pl/pokaz/ludomir_slupeczanski,402

Uczył jak stawiać pierwsze kreski ołówkiem. Człowiek o wspaniałym poczuciu humoru i umiejętności opowiadania o rysowaniu , malowaniu akwarelami ...tworzeniu przez architekta rzeczywistości w sposób łatwo docierający do rzesz studentów. Niezastąpiony w tej roli do dziś na WAPW. Jego opowieści i porównania, skecze i anegdotki w trakcie tak zwanych korekt na lekcjach rysunku uczyły wprost na co zwracać uwagę przy tworzeniu super dzieł w wesołej atmosferze . U niego był prosty alfabet : "tu przyłożyć, tu odpuścić" "rysować zdecydowanie wyraziście" . Autorytet w tej dziedzinie. SZYBKA, WPRAWNA KRESKA ! Geniusz.

image

https://archiwum.allegro.pl/oferta/ludomir-slupeczanski-rysunek-akwarela-miasta-1975-i8653267209.html

Mistrz podpisujący się swoim znanym skrótem "SŁUP" + rok w którym powstało dzieło . Wyżej w dolnej części rysunku wykonanego markerami "lekko wypisanymi", po środku widać ten szryft wtopiony w rysunek.

-------------------------------------

3) Profesor WAPW, który prowadził Katedrę Budownictwa Konstrukcji Żelbetowych na Wydziale Architektury Politechniki Warszawskiej Adam Zbigniew Pawłowski .

image

https://pl.wikipedia.org/wiki/Wydzia%C5%82_Architektury_Politechniki_Warszawskiej

Przemiły, ciepły człowiek zawsze merytorycznie rozmawiający i wykładający zasady konstrukcji budowlanych .Autor wielu książek i artykułów w branżowych czasopismach . Niezapomniany w sposobie przekazu wiedzy, który zachęcał do nauki przedmiotu niezbyt popularnego wśród architektów, ale jakże niezbędnego by coś w ogóle powstało jako budynek. Wielki hołd dla jego wiedzy gruntownej w tym temacie! Pan Adam Zbigniew Pawłowski był współprowadzącym w dziedzinie konstrukcji (konsultacja konstrukcyjna) mojego dyplomu w temacie ZABUDOWA ŚCISŁEGO CENTRUM WARSZAWY WOKÓŁ PKiN na WAPW w roku 1993. Bardzo mu dziękuję za te lata pracy w tamtym czasie na Wydziale. 

image

http://www.wydawnictwopw.pl/index.php?s=karta&id=2960

----------------------------------------

4) Profesor WAPW, który prowadził Katedrę Projektowania Urbanistycznego jak i opracowanie tematu pracy dyplomowej na Wydziale Architektury Politechniki Warszawskiej docent Jerzy Skrzypczak. Mój promotor dyplomu na KONCEPCJĘ ROZWOJU ŚCISŁEGO CENTRUM WARSZAWY WOKÓŁ PKiN z roku 1992/93.Był to człowiek, który nie wdawał się w zbędne polemiki ze studentami. W czasach moich studiów głęboko wnikał i słuchał tego co chciałbyś zrobić i pozwalał rozwijać się bez zbytniej ingerencji w rdzeń pomysłu jaki się w głowie rodził. Ważne by taka myśl główna była. Bardzo zdolny mistrz projektowania ciągle zajęty i być może dlatego taki konkretny. Nie muszę wymieniać jego osiągnięć w dziedzinie architektoniczno-urbanistycznej. Wystarczy wyguglować by wyczytać o jego osiągnięciach, iż był projektantem wielu warszawskich wieżowców oraz współautorem Ściany Zachodniej w Warszawie. Tu dorobek:

http://www.bpajj.com.pl/dorobek-tworczy-autorow

http://www.inmemoriam.architektsarp.pl/pokaz/jerzy_tadeusz_skrzypczak,23131

image

https://culture.pl/pl/tworca/jerzy-skrzypczak

image

https://pl.wikipedia.org/wiki/Jerzy_Skrzypczak_(architekt)#/media/Plik:Marriott_and_oxford_tower_warsaw

............................................................................................................................

Na koniec. Tu autor blogu na tle warszawskiego "WTC 2" pierwszej dominanty grupowej konkurującej w tamtych czasach z PKiN (pomyśleć ,miało być 5 wież) i chwała Panu Skrzypczakowi za to. Potem już poszło i skyline zaczął się zmieniać. Dominacja PKiN stopniowo zanika w Warszawie. Chociaż od wschodu, wiadomo :( ciągle dominuje.

image

--------------------------------------------------------------------------------

zagospodarowania przestrzennego wieżowce towers warsaw city core projekt projektowanie urbanistyka architekrura urban architecture poland polsk

arobert maciejowski warszawa centrum plac defilad centralny łuk triumfalny bitwy miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego wieżowce towers warsaw city core projekt projektowanie urbanistyka architekrura urban architecture poland polska


arcytekton arcytekton arcytekton 
-------------------------------------------------------------------------------------

Reklama edukacyjna:

ŚWIAT PRZYSZŁOŚCI? Jak w GTA ?image

https://nobilis.info.pl/produkt/biografia-lysiak/


Lubię to! Skomentuj14 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Społeczeństwo