9 obserwujących
358 notek
1372k odsłony
5496 odsłon

Afera wokół "Dzień Dobry TVN". Dziennikarze wyśmiali wygląd piosenkarza BTS z Korei

Andrzej Sołtysik i Anna Kalczyńska pod ostrzałem polskich i koreańskich fanów BTS. Fot. "Dzień Dobry TVN"
Andrzej Sołtysik i Anna Kalczyńska pod ostrzałem polskich i koreańskich fanów BTS. Fot. "Dzień Dobry TVN"
Wykop Skomentuj156

Od kilkunastu godzin na Twitterze króluje hasztag #dziendobrytvisoverparty. Nie bez powodu - fani koreańskiego zespołu są oburzeni na rasistowskie uwagi, jakie ich zdaniem padły w "Dzień Dobry TVN" pod adresem piosenkarza Jungkooka. TVN przeprosiła za zamieszanie w programie. 


TVN i Discovery przepraszają Pana Jeona Jung-kooka, Pana Junga Ho-seoka, pozostałych członków i fanów zespołu BTS oraz K-popu, a także wszystkich, których uraził materiał w "Dzień dobry TVN".


- TVN i Discovery przepraszają Pana Jeona Jung-kooka, Pana Junga Ho-seoka, pozostałych członków i fanów zespołu BTS oraz K-popu, a także wszystkich, których uraził materiał wyemitowany w "Dzień dobry TVN" w dniu 28 stycznia br. oraz zachowanie prowadzących to wydanie programu. Wydźwięk audycji był całkowicie niezgodny z wartościami, które wyznajemy jako firma. Dlatego rozpoczęliśmy wewnętrzne postępowanie wyjaśniające w tej sprawie. Zapewniamy, że dołożymy wszelkich starań, aby podobne sytuacje nie powtórzyły się w przyszłości - brzmi oświadczenie stacji. 


Nic nie wskazywało na to, że pod koniec stycznia o rozrywkowym programie śniadaniowym w TVN będą mówić w Azji, a polski Twitter wywoła wręcz międzynarodową aferę, uzyskując wielomilionowy zasięg. Wszystko za sprawą oceny wyglądu wokalisty zespołu BTS - Jeon Jeong-Guk został ogłoszony "najprzystojniejszą twarzą 2019 roku" w corocznym plebiscycie TC Candler.

Jeong-Gu jest szerzej znany publiczności jako Jungkook, największa gwiazda i wokalista południowokoreańskiego zespołu BTS. Ranking nie przypadł do gustu Andrzejowi Sołtysikowi i Annie Kalczyńskiej. 

Zespół BTS w piosence "Black Swan" 


Awantura w TVN o wygląd Koreańczyka 

Gospodarze programu "Dzień Dobry TVN" nie kryli zdziwienia, że to Koreańczyk został najprzystojniejszym mężczyzną na świecie. - Jeżeli spodziewają się państwo na czele stawki na przykład Brada Pitta czy George’a Clooneya, to może państwa czekać spora niespodzianka. Najprzystojniejszym mężczyzną świata jest Jungkook - mówiła Kalczyńska, co spotkało się ze śmiechem Sołtysika. 

- Właśnie, nic nam to nazwisko nie mówi. Twarz, powiedziałabym niespecjalnie bardzo męska, prawda? - pytała dziennikarka TVN. - Chłopięca zdecydowanie, niemal dziecięca, mnóstwo kolczyków - kontynuował temat wyglądu Jungkooka Sołtysik. Na tym wątku wtorkowe wydanie "Dzień Dobry TVN" się nie zakończyło.Reporter Adam Feder pytał przypadkowych przechodniów, co sądzą o wyglądzie wokalisty z Korei Południowej. Jedna z osób stwierdziła, że na zdjęciu widać właściwie kobietę, padły określenia: "zniewieściały facet", "małolat". W sondzie ulicznej użyto jednak zdjęcia... innego artysty z grupy BTS.

Wtorkowe wydanie "Dzień Dobry TVN" oburzyło wielu fanów BTS w Polsce. Nie nieszczęście dla stacji z Wiertniczej - nie tylko, bo hasztag #dziendobrytvisoverparty przebił się do koreańskich mediów. 

Koreańczycy żądają reakcji od TVN

Nieprzyjemne komentarze w programie pod adresem wokalisty BTS rozeszły się lotem błyskawicy na portalu Koreaboo, który ma zasięg ok. 8-milionowej publiczności. Koncern promuje koreański pop (K-Pop). Koreańczycy namawiają internautów do wysyłania protestów pod adres stacji TVN. Wielu fanów BTS jest oburzonych rasistowskimi uwagami w ocenach wyglądu Jeona Jeong-Guka.

- Przykre jest, że TVN, stacja, która swego czasu tak mocno mówiła o walce z nienawiścią, uprzedzeniami i ksenofobią, wypuściła tak żałosny, zmanipulowany materiał. Chyba, że w śniadaniówce obowiązują inne standardy. A to przepraszam... - dziwi się jedna z internautek na Twitterze. 

Od doby hasztag #dziendobrytvisoverparty jest w trendach polskiego Twittera, czyli nadal nie traci na popularności. Aferę wokół programu śniadaniowego skomentowali publicyści. "Dzień Dobry TVN" nie odniosło się jeszcze do ogromnej wrzawy w sieci. Prowadząca program podziękowała za to dziennikarzowi Wiktorowi Świetlikowi (TVP INFO) za słowa otuchy. 

- Kompletnie mnie nie dotyczy #dziendobrytvisoverparty ale zastanawiam się, czemu to główny przekazior lewicowo-liberalny stale zalicza szitsztormy z rasizmem, seksizmem itp politniepoprawnościami. Klęczące Ukrainki, murzyńska telefonia, obłapianie przypadkowych kobiet na ulicy - wyliczał Rafał Ziemkiewicz, publicysta "Do Rzeczy". 

- Ciekawy nr 1. w trendach: #dziendobrytvnisoverparty. Wychodzi na to, że TVN, który poświęcił setki godzin na pogaduszki o tolerancji, puścił mega ksenofobiczny materiał w którym toczy bekę i napuszcza ludzi na Azjatę - wskazywał Wojciech Mucha, dziennikarz "Gazety Polskiej". 

Wiktor Świetlik skrytykował koreański pop. - Chyba trudno mnie nazwać fanem TVN, mam u nich bana sięgającego poprzedniej dekady, bo nigdy ich nie oszczędzałem, ale akurat Anna Kalczyńska jest ok, a ten koreański pop to mord estetyczny - uważa prowadzący "W tyle wizji" w TVP INFO. 

Kalczyńska podziękowała za reakcję Świetlikowi. Odniosła się też w jednym tweecie do całego zamieszania. 

- Czy żyjemy w czasach, że trzeba się tłumaczyć z innego gustu? - zapytała dziennikarka TVN. 

GW

Wykop Skomentuj156
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale Kultura