10 obserwujących
456 notek
1937k odsłon
1487 odsłon

Owczarek australijski - inteligentny pies do towarzystwa. Potrzebuje dużo ruchu

Owczarek australijski.
Owczarek australijski.
Wykop Skomentuj3

Owczarek australijski to wspaniały pies - jest czuły, skory do zabawy, inteligentny. Potrzebuje jednak dużej dawki ruchu.

Owczarek australijski zwany także aussie bez problemu dostosowuje się do różnych trybów życia, o ile zaspokoimy jego potrzeby fizyczne i psychiczne. Szczególnie nadaje się dla osób aktywnych.

Owczarek australijski - charakter

Owczarek australijski to aktywny, inteligentny pies o pogodnym usposobieniu.Nie jest polecany jako rasa dla początkującego psiarza. Uparty aussie może stwarzać masę kłopotów zarówno w domu, jak i na spacerach.

Aussie nie nadaje się na kanapowca. Brak wystarczającej dawki ruchu może wywołać agresję. Nierozładowana energia może  też spowodować u psa chęć gonienia samochodów, czy polowania na rowerzystów.

Odpowiednio wychowane aussie mogą być doskonałymi towarzyszami dzieci. Dobrze dogadują się także z innymi psami i domowymi zwierzętami. Mogą być natomiast szczekliwe.

Wśród owczarków australijskich wyróżnić można dwie linie – użytkową i wystawową. Użytkowe psy są urodzonymi stróżami stróżowania - ich zadaniem jest przede wszystkim praca przy zwierzętach gospodarskich. Wystawowe psy mają bujne, lśniące futro i bardziej masywną budowę.


Owczarek australijski
Owczarek australijski w pełnej okazałości.

Czy aussie to pies dla Ciebie?

Owczarek australijski nie nadaje się dla każdego. Niedoświadczony opiekun na własnej skórze odczuje, jakie problemy może sprawiać niezaspokojona, wysoka potrzeba aktywności. Jak wiele psów zaganiających, nieodpowiednio prowadzony aussie bywa reaktywny i szczekliwy. Rasa ta nie jest polecana także dla osób starszych lub ludzi zabieganych i zapracowanych – opiekun aussie musi mieć dużo czasu, który będzie zamierzał poświęcić czworonogowi. Aussie potrzebują kontaktu z człowiekiem.

Aussie bardzo linieje. Niektórzy twierdzą nawet, że owczarki australijskie są jedną z najbardziej liniejących psich ras. Większość aussie uwielbia wodę, dlatego chętnie skorzystają z kąpieli w rzece lub nawet kałuży.

Owczarki są z natury szczekliwe i mogą sprawiać ogromne problemy w przyszłości. Ze względu na hałaśliwość i dużą aktywność nadają się bardziej do domu niż do mieszkania w bloku.

Aussie wymagają starannego wychowania uspołecznienia w młodym wieku. Nieprawidłowa socjalizacja lub jej brak mogą skutkować lękliwością i wynikającą z niej agresją. Nawet dobrze wychowany pies może jednak sprawiać pewne problemy – chodzi m.in. o obronę dostępu do jedzenia. Jeżeli pies je, powinniśmy zostawić go w spokoju.


Owczarek australijski
Aussie potrzebują kontaktu z naturą.

Historia aussie

Wbrew nazwie owczarek australijski ukształtował się na zachodzie Stanów Zjednoczonych. Przybywający do Ameryki osadnicy już od XVII w. przywozili z sobą owce – a gdzie były owce, tam potrzebne były i owczarki. Dochodziło między nimi do nieuniknionych krzyżówek. W efekcie w każdym regionie wykształcił się swoisty typ psa pasterskiego dostosowany do panujących w nim warunków. W XVIII i XIX w. do Ameryki i Australii emigrowali Baskowie, zabierając z sobą między innymi owczarki pirenejskie.

Nazwa „australian shepherd” pojawiła się na przełomie XIX i XX w., gdy do Stanów Zjednoczonych zaczęto sprowadzać z Australii stada merynosów. Owcom towarzyszyli baskijscy pasterze i ich psy. Popularność owczarków australijskich rosła po II wojnie światowej wraz z modą na westernowy styl jazdy konnej. Amerykanie poznali je za sprawą pokazów rodeo i programów telewizyjnych.


Owczarek australijski
Owczarek australijski to sympatyczny psiak.

Ciekawostki o aussie

Wbrew nazwie owczarek australijski pochodzi ze Stanów Zjednoczonych. Do upowszechnienia rasy najbardziej przysłużył się Jay Sisler, utalentowany treser psów, który występował z nimi na pokazach rodeo w latach 50. i 60. XX w. Jego podopieczni (kilka owczarków australijskich i greyhound) potrafili między innymi balansować na cienkich deskach, skakać przez skakankę i wspinać się po drabinach. Wyhodowane przez niego Shorty i Stub wystąpiły w dwóch filmach Disneya: „Stub, the Best Cowdog in the West” (Stub, najlepszy pies do bydła na Zachodzie) oraz „Run, Appaloosa, Run” (Biegnij, Appaloosa, biegnij). Shorty jest przodkiem większości współczesnych „australijczyków”.

W polskiej nazwie rasy występuje dopisek „typ amerykański”. Sugeruje to, że jest to amerykańska odmiana owczarka australijskiego. Tymczasem są to dwie odrębne i niepodobne do siebie rasy.


Owczarek australijski
Szczeniak owczarka australijskiego.


Odmiany owczarków


KJ


Wykop Skomentuj3
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale Rozmaitości