Porzucił sutannę dla autorki satanistyczno-erotycznych romansów

[Zdjęcie ilustracyjnne] Flickr/Roman Catholic Archdiocese of Boston(CC BY-ND 2.0)
[Zdjęcie ilustracyjnne] Flickr/Roman Catholic Archdiocese of Boston(CC BY-ND 2.0)
Hiszpańskie media huczą o tym, że 52-letni biskup Xavier Novell został opętany przez diabła i kobietę. Duchowny, zwolennik egzorcyzmów, podczas studiów demonologicznych poznał rozwiedzioną psycholog, ekspertkę ds. satanizmu i autorkę powieści erotycznych, 38-letnią Silvię Caballol. Wpływ kobiety okazał się tak silny, że zrezygnował ze swojej funkcji i przeprowadził do innej miejscowości, gdzie obecnie razem mieszkają.

Biskup opętany

Zgodnie z duchownymi diecezji, na których powołuje się dziennik, przyczyną takiej sytuacji nie jest celibat, ale opętanie. Znany ze skrajnie konserwatywnych poglądów Novell mógł doświadczyć procesu inwersyjnego podczas egzorcyzmów i zostać opętany przez złego ducha. Papież Franciszek miał dwukrotnie zwrócić się do biskupa, aby poddał się liturgicznemu obrzędowi uwolnienia od szatana. Całą sprawę opisał hiszpański dziennik "ABC".

Zobacz: Szczere wyznanie ratownika medycznego

Prawdziwe przyczyny nagłego odejścia duchownego, do czego doszło pod koniec sierpnia, ujawnił po raz pierwszy hiszpański portal „Religion Digital”, a o sprawie od wielu dni piszą wszystkie główne media i portale społecznościowe kraju. Według „Religion Digital”, biskup zawiesił sutannę, gdyż się zakochał. „Zakochałem się i chcę to zrobić dobrze” - powiedział cytowany przez „ABC”. „Nie chcę nic wiedzieć o Konferencji Episkopatu ani o biskupach” - dodał, zgodnie ze źródłami instytucji kościelnej. Odrzucenie Kościoła ma potwierdzać nienormalność sytuacji, w jakiej znalazł się biskup, oczekujący teraz na długi i skomplikowany proces sekularyzacji. „To bezprecedensowa sytuacja ze względu na okoliczności sprawy, do tej pory nie było podobnego wydarzenia w Hiszpanii” - napisał „ABC”.

Doszło do "nadprzyrodzonych wydarzeń"

Administrator apostolski Roma Casanova pozostaje w stałym kontakcie z nuncjuszem papieskim Bernardito Auza w tej sprawie. W komunikacie w poniedziałek diecezja Solsony poinformowała, że Novell złożył rezygnację „z powodów wyłącznie osobistych”.Według „ABC”, biskupstwo Solsony oraz znaczna części kościoła katalońskiego uważa, że sprawa jest bardzo poważna ze względu na „mieszankę udręczonej osobowości duchownego i różnych nadprzyrodzonych wydarzeń, do których doszło”.

Zobacz: Zmarł popularny aktor Wiesław Gołas. Jego role zapamiętamy na zawsze

Xavier Novell był egzorcystą od 2015 r., często egzorcyzmy praktykował i bronił ich skuteczności, ale teraz nie chce się im poddać, pomimo nalegań samego papieża Franciszka. „Podejrzewa się, że biskup odmawia, gdyż coś ukrywa i będąc pod wpływami Złego nadal chce to ukrywać” - napisał „ABC”. Według duchownych, egzorcyzmy mogą być niebezpieczne, jeżeli są przeprowadzane w chwili słabości lub wątpliwości, kiedy „siły ciemności krążą wokół życia egzorcyzmującego”. „Takie okoliczności mogą doprowadzić do efektów całkowicie odwrotnych od zamierzonych, jak to miało miejsce z biskupem” - stwierdził dziennik.

Brał udział w terapiach mających leczyć homoseksualizm

Według bliskich współpracowników biskupa, w ciągu ostatnich lat narastały problemy z osobowością duchownego, co miało związek z jego udziałem w mających leczyć homoseksualizm terapiach konwersyjnych oraz ich promowaniem w różnych punktach kraju. Według źródeł, na które powołał się „ABC”, Novell miał w przeszłości inklinacje homoseksualne, ale „poddał się terapiom i zmienił się”. W tym czasie dał się poznać jako zdecydowany przeciwnik homoseksualizmu, a także wszelkich form seksu, których celem nie byłaby prokreacja. „Prezerwatywa oddziela rodzicielstwo od przyjemności. I to nie jest ludzkie” - powiedział. W 2017 r. był krytykowany za wypowiedzi o rzekomym psychologicznym podłożu skłonności homoseksualnych. W jednym z publicznych wystąpień wskazał, że przyczyną może być problem z figurą ojca - jego brakiem lub rożnymi nieprawidłowościami.

Tradycjonalistyczny konserwatysta

Novell, mianowany biskupem w wieku 41 lat, jest znany w Hiszpanii ze względu na liczne wystąpienia w mediach, w których dał się poznać jako tradycjonalistyczny konserwatysta, przeciwnik homoseksualizmu i aborcji, zwolennik niepodległości Katalonii.

Jego partnerka, młodsza o 14 lat, psycholog z wyksztalcenia, Silvia Caballol jest rozwiedziona z Marokańczykiem, z którym ma dwoje dzieci. Jest autorką dwóch książek o tematyce satanistycznej i erotycznej. Jedna z nich, pt. „Piekło pożądania Gabriela”, została uznana przez dziennik „ABC” za wizjonerską. „Powieść przenosi nas w świat psychopatii, sekt, sadyzmu i szaleństwa, w walkę miedzy dobrem i złem, miedzy Bogiem i szatanem, miedzy aniołami i demonami” - napisał.

Zobacz: Trump znalazł nowe zajęcie. Stanie się... gwiazdą mediów

W swoim dziele autorka zawarła następujące wizjonerskie pytanie: „Co się stanie, jeżeli pociąg fizyczny jest silniejszy od jakiegokolwiek kodeksu etycznego czy presji społecznej?” - zauważyły media hiszpańskie. Caballol brała udział w licznych kursach m. in. seksuologii, technik antystresowych, jogi, religii katolickiej i islamskiej.

Media wskazują, że obecnie nie jest możliwe zlokalizowanie czy jakiekolwiek skontaktowanie się z parą. „Jakby ich ziemia pochłonęła” - stwierdził „ABC”. „Kościół diecezjalny modli się za biskupa z całą nadzieją pokładaną w Panu”- głosi poniedziałkowy komunikat biskupstwa w Solsona.

Polski ksiądz też się wyłamał

Podobnych historii z udziałem księży nie musimy szukać daleko. Polski ksiądz Krzysztof Charamsa, były urzędnik watykańskiej Kongregacji Nauki Wiary ogłosił w 2015 roku, że jest gejem. Niedługo potem został suspendowany przez swojego biskupa diecezjalnego Ryszarda Kasynę. Otrzymał zakaz noszenia sutanny, a także pełnienia czynności kapłańskich.

Wcześniej Charamsę ukarał Watykan: stracił wszystkie rzymskie stanowiska. Miał czego żałować, ponieważ było ich kilka. Charamsa był: urzędnikiem Kongregacji Nauki Wiary, drugim sekretarzem Międzynarodowej Komisji Teologicznej, wykładał także na papieskich uczelniach.

WP

Czytaj dalej:

Lubię to! Skomentuj32 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Społeczeństwo