"Pół roku na Saturnie", czyli z pamiętnika przeboćcowanego pokolenia

Małgorzata Sidz, autorka ""Pół roku na Saturnie". Fot.Elżbieta Moore
Małgorzata Sidz, autorka ""Pół roku na Saturnie". Fot.Elżbieta Moore
"Pół roku na Saturnie" (Wydawnictwo Prószyński i S- ka) to powieść Małgorzaty Sidz, której bohaterką jest dziewczyna z pokolenia millenialsów. Mimo że akcja powieści toczy się w Korei Południowej, jej wymowa jest uniwersalna.

Na wymianie w Seulu

Bohaterka debiutu Sidz przybywa w Korei na stypendium i wskutek nieoczekiwanych okoliczności i decyzji swojego wykładowcy zyskuje pół roku dla siebie. Decyduje się poświęcić je na zdefiniowanie siebie, ale piekło nadmiaru możliwości życiowych, niezdecydowanie, zanurzenie w świecie cyfrowym sprawia, że wymarzona okazja idzie to jak po grudzie. 

Według Sidz, jesteśmy skazani i uzależnieni od bodźców: od komórki w ręku i przeglądania social mediów, od wymiany korespondencji ze znajomymi przez internetowe komunikatory czy nawet słuchawek w uszach.  

Czytaj: 37. Warszawski Festiwal Filmowy. Przyznano nagrody konkursowe

Poczucie winy przeboćcowanego pokolenia

Bohaterka "Pół roku na Saturnie" cierpi z powodu takiego przeboćcowania i tęskni do zwykłego życia "tu i teraz". Niestety z wielu powodów, ten stan wydaje się być niemożliwy do osiągnięcia. 

- Jesteśmy biologicznymi organizmami, potrzebujemy chwili zawieszenia. - mówiła Małgorzata Sidz w rozmowie z Agatą Passent. - Nie możemy uznać, że mamy trochę inny świat, technologia poszła do przodu, więc teraz spełniamy się w inny sposób.

Według Sidz, są rzeczy, których zawsze będziemy potrzebowali: kontaktu z naturą, wyciszenia i skupienia. 

Czytaj: "Ostatni pojedynek", świetny film! 

- A jednocześnie mamy to poczucie, że powinniśmy cały czas się rozwijać - dodaje Sidz. - Bo te 10 minut spędzone na łące to czas stracony, bo można by przez ten czas słuchać podcastu, uczyć się języka obcego, a najlepiej to gdybyśmy uprawiali jogę na tej łące. A nie tylko siedzieć i się patrzeć. 

Instrukcja obsługi 30 latka

Niestety, według autorki mamy zbyt dużo dróg do wyboru, a przy tym ogromne trudności z podjęciem decyzji. Czytelnik "Pól roku na Saturnie" czuje, że problemy bohaterki są problemami jej pokolenia. 

Dzięki lekturze łatwiej zrozumieć postępowanie ludzi między 20 a 30 rokiem życia, ich stosunek do życia, świata, pracy oraz ich wybory.

Kim jest Małgorzata Sidz?

Małgorzata Sidz to młoda kobieta z pokolenia millenialsów, ma bardzo ciekawą historię - jest wszechstronnie wykształcona, skończyła m.in. japonistykę, studia azjatyckie, filmoznawstwo, Instytut Reportażu. Mówi aż w 10 językami, mieszkała w Skandynawii, Japonii, Azji. 

WKK

Czytaj więcej:

Lubię to! Skomentuj4 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Kultura