10 obserwujących
439 notek
1871k odsłon
10035 odsłon

#No_Elo. Uczniowie tłumaczą język młodzieżowy na polski

Młodzi ludzie oprócz zabawy chcą też robić coś pożytecznego dla społeczeństwa
Młodzi ludzie oprócz zabawy chcą też robić coś pożytecznego dla społeczeństwa
Wykop Skomentuj16

Iść z buta, obczaić coś, NARX (pa, na razie), RLY (naprawdę). Grupa licealistów z Myślenic chce zadbać o język polski. Stworzyli akcję #No_Elo. Tłumaczą w niej język młodzieżowy na polski.

Licealiści z ZSP Małopolska Szkoła Gościnności w Myślenicach prowadzą internetowy projekt o nazwie #No_Elo. Najpierw zainteresował ich temat slangu młodzieżowego, a potem postanowili sprawdzić, w jakim stopniu młodzież używa mowy potocznej. Przeprowadzili wśród rówieśników ankietę i okazało się, że wiele osób nie zna polskich odpowiedników angielskich słów i ma coraz większe problemy z rozmową "po polsku".

Szóstka uczniów postanowiła więc zadbać o to, aby wyrażenia ze slangu młodzieżowego, żargonu czy gwary uczniowskiej nie zdominowały mowy codziennej. Pokazują, że tradycyjna polszczyzna jest piękna i należy z niej korzystać i o nią dbać, zamiast używać zwrotów z obcego języka.

Chodzi m.in. o takie zwroty jak np. "iść z buta", czyli iść pieszo, "obczaić coś", czyli zrozumieć, skróty jak RLY ( od ang. really), co oznacza "naprawdę", „idk” (od ang. "I don’tknow") - „nie wiem”, „BFF” (z ang. "best friends forever") - najlepsi przyjaciele na zawsze, "4U"  od ang. zwrotu "for you", czyli "dla ciebie". Tytułowe słowo "elo"- czyli "cześć", "hej".

Uczniowie publikują na Facebooku słowo dnia. Tłumaczą wybrane słowo ze slangu oraz podają do niego ciekawe zamienniki w języku polskim. Ich fanpage #No_Elo ma już ponad 1 000 polubień. Uczniowie prowadzą też konta na Instagramie i Snapchatcie. Zapowiadają, że niedługo pojawią się też na YouTube.

image

Młodzież z myślenickiej szkoły chce też, żeby rozmowy między ludźmi odbywały się częściej twarzą w twarz, bez użycia telefonów. Dlatego organizują warsztaty w szkołach, gdzie pokazują swoim rówieśnikom, jak ważne jest dbanie o mowę ojczystą i spotkania na żywo. 
image
Myśleniccy uczniowie podczas warsztatów. fot. Facebook.

Projekty społeczne młodych

Myśleniccy uczniowie stworzyli swój projekt przy pomocy platformy Zwolnieni z teorii, która służy studentom i licealistom do tworzenia projektów społecznych. Stronę stworzył polski edukacyjny startup społeczny Social Wolves.

„Razem z Coca-Cola, Google i Project Management Institute przygotowaliśmy przewodniki, z marketingu, umiejętności cyfrowych i zarządzania projektami. To praktyczne wskazówki, które pomogą Ci skutecznie zrealizować projekt. Kiedy ukończysz swój projekt, zostajesz finalistą olimpiady i otrzymujesz międzynarodowy certyfikat z zarządzania projektami sygnowany przez PMI R.E.P. PMI to prestiżowa instytucja zrzeszająca 500 tysięcy kierowników projektów z całego świata. Najlepsze zespoły w Polsce rywalizują o “Wilki” - nagrody, które odbierasz z rąk przedstawicieli władz państwowych i prezesów największych firm.” – piszą pomysłodawcy, zachęcając uczniów, którzy chcą zacząć działać.

Jak się okazuje, młodzież chce działać, a tworzenie szkolnych projektów to dla nich szansa na lepszą pracę w przyszłości. 

image
Zuzanna - autorka nagrodzonego projektu Bee Friendly.

Platforma "Zwolnieni z teorii" daje praktyczne wskazówki, które prowadzą po kroku przez realizację projektu. Uczniowie wykorzystują wiedzę w praktyce - nawiązują partnerstwa, uczą się pracy w zespole, tworzą harmonogram i budżet. Robiąc projekt społeczny, zdobywają też cenne doświadczenie w zarządzaniu, które przyda się w poszukiwaniu pracy.

Śmieci na wysokości

Jednym z bardziej znanych projektów przeprowadzonych na platformie "Zwolnieni z teorii" jest film „Śmieci na wysokości" przygotowany przez licealistów, który po komputerowej obróbce pokazywał, jak piękna byłaby Warszawa, gdyby uprzątnięto z niej szpecące reklamy.
KJ

© Artykuł jest chroniony prawem autorskim. Wykorzystanie tylko pod warunkiem podania linkującego źródła.


Wykop Skomentuj16
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale Społeczeństwo