Młodzieżowe słowo roku: dzban.
Młodzieżowe słowo roku: dzban.

Dzban – Młodzieżowe Słowo Roku 2018. Wiesz, co oznacza?

Redakcja Redakcja Humor Obserwuj temat Obserwuj notkę 12

Słowo „dzban” zdobyło tytuł Młodzieżowego Słowa Roku w plebiscycie organizowanym przez Państwowe Wydawnictwo Naukowe.

Wybory Młodzieżowego Słowa Roku przyciągają sporą uwagę internautów. W tegorocznym glosowaniu łącznie poprzez formularz na stronie sjp.pwn.pl wpłynęło prawie 10 tysięcy zgłoszeń. Wygrało jednogłośnie słowo "dzban". Wybór poparło jury konkursu, Marek Łaziński, Ewa Kołodziejek i Bartek Chaciński.

- Tegoroczne wyniki plebiscytu pokazują, że nie tyle coraz szybciej zmienia się polszczyzna, co raczej coraz mocniejszy wpływ mogą mieć na nią - w czasach mediów społecznościowych - działania pojedynczych, konkretnych osób. Z punktu widzenia zjawisk młodej polszczyzny internetowej "dzban" wpisuje się w tendencję do mnożenia coraz bardziej wyrafinowanych obelg - omijających słowa wulgarne choćby ze względu na moderację dyskusji na różnych forach. "Dzban" zwyciężył bezapelacyjnie - komentował wyniki Bartek Chaciński.


Bądż na bieżąco i dowiedz się, co to znaczy: Elo, melanż, mi to lotto



image
Można o kimś powiedzieć, że jest pusty jak dzban.

Co oznacza "dzban" w slangu młodzieżowym

Internauci różnie interpretują znaczenie słowa "dzban". Jedni używają tego słowa w formie żartobliwej łagodnej, dla innych dzban to poważna obraza.

Według jednoznacznie negatywnych definicji dzban to „osoba, która ma poziom intelektualny jak dzban, czyli żaden”. Łagodnie mówiąc to „niemądra osoba, pieszczotliwa nazwa przyjaciela”. Są też definicje obrazowe: „ktoś, z kogo nawet Salomon nie naleje, bo jest nieforemny, mało lotny i grzecznie mówiąc towarzystwo za nim nie przepada” i zwięzłe „no debil”. Najbardziej wyczerpująca jest definicja: „Dzbanem może być każdy. Wystarczy, że zrobi coś, co w jakikolwiek sposób nie spodoba się drugiemu rozmówcy. Tak powstaje dzban.” – pisze w komentarzu do plebiscytu juror Marek Łaziński.

Według słownika slangu i mowy potocznej miejski.pl, słowo "dzban" to negatywne, zabawne określenie osoby, która zrobiła coś głupiego, śmiesznego itp. To też osoba często nieobyta, wyróżniająca się pod względem zachowania. Postanowiliśmy zapytać językoznawcę, dlaczego właśnie z tymi cechami łączy się wyraz "dzban".


Przeczytaj też: Licealiści tłumaczą język młodzieżowy na polski


image
Dopóty dzban wodę nosi, dopóki mu się ucho nie urwie - mówi stare polskie przysłowie.

Plebiscyt Młodzieżowego Słowa Roku

Oprócz słowa "dzban" w pierwszej piątce znalazły się także słowa „masny” (oznaczające, że coś było świetne, lub tłuste, również w podobnym znaczeniu) oraz te same, które królowały w ubiegłorocznych edycjach, czyli „XD” i „sztos”. Jak co roku jury Wydawnictwa Naukowego PWN postanowiło też wyróżnić trzy najbardziej oryginalnie zbudowane słowa. W tym roku należą do nich: „normik”, „zwyklak” oraz „mamadżer”.

W 2017 roku użytkownicy wybrali słowo „rezydent”, podczas gdy kapituła językoznawców wytypowała słowo „puszcza”. Jeśli ktoś chciałby nadal zagłosować to do 31.12.2018 trwa ogólnopolski plebiscyt Uniwersytetu Warszawskiego na słowo roku 2018.



źródło: sjp.pwn.pl, wp.pl

KJ

© Artykuł jest chroniony prawem autorskim. Wykorzystanie tylko pod warunkiem podania linkującego źródła.



Komentarze

Inne tematy w dziale Rozmaitości