9 obserwujących
342 notki
1303k odsłony
3410 odsłon

Afera w Teatrze Bagatela. Aktorki oskarżają dyrektora o mobbing i molestowanie seksualne

Teatr Bagatela musi zmierzyć się z poważnymi oskarżeniami. Fot. Wikipedia
Teatr Bagatela musi zmierzyć się z poważnymi oskarżeniami. Fot. Wikipedia
Wykop Skomentuj58

Prezydent Krakowa Jacek Majchrowski poinformował prokuraturę o możliwym molestowaniu i mobbingu aktorek ze strony dyrekcji Teatru Bagatela. "Ten dramat trwał od wielu lat, nie mogłyśmy dłużej milczeć" - twierdzą kobiety, które miały być dręczone przez Henryka Jacka Schoena. 

Sprawa dotyczy dziewięciu aktorek, które latami milczały, ale teraz przekazały mediom informacje o niegodnych zachowania dyrektora Teatru Bagatela. Nie chcą ujawniać swoich nazwisk, nie wyjaśniają szczegółów skandalu, ale zamierzają w przyszłości publicznie opowiedzieć o tym, co je spotkało ze strony Henryka Jacka Schoena. Najpierw oczekują bezwzględnej reakcji organów ścigania. 

- Aktorki Teatru Bagatela powiedziały swoją historię. Prezydent poprosił, by ją opisały w liście. Uznał, że zarzuty są na tyle poważne, że sprawę musi zbadać prokuratura. I takie urzędowe zawiadomienie wyszło z urzędu 4 listopada - przekazała "Gazecie Wyborczej" Monika Chylaszek, rzecznik prezydenta Majchrowskiego. 

Do molestowania seksualnego i mobbingu miało dochodzić w Teatrze Bagatela od lat. Dyrektor Henryk Jacek Schoen nie komentuje oskarżeń. Wiadomo, że obie strony - ofiary i przedstawiciele placówki kulturalnej - zatrudniły prawników. Oficjalnie szokujące oskarżenia nie wpływają na pokazy teatralne w Krakowie, ale list dziewięciu kobiet do Majchrowskiego wstrząsnął światem kulturalnym. Nie można wykluczyć, że jest więcej aktorek, które czują się ofiarami dyrekcji Teatru Bagatela. 

- Podczas spotkania z dyrektorem Schoenem prezydent poprosił o ustosunkowanie się do zarzutów. Czekamy na wyjaśnienia dyrektora - informują współpracownicy Majchrowskiego. Małgorzata Jantos - krakowska radna, przewodnicząca komisji kultury - uważa, że Schoen powinien odejść ze stanowiska dyrektorskiego do czasu wyjaśnienia zarzutów o mobbing i molestowanie seksualne. 

 - Jeśli, jak mi powiedziano, zgłoszenia do prezydenta były wcześniej, to pan dyrektor winien zawiesić swoje urzędowanie w tatrze do czasu wyjaśnienia sprawy. Ale oczywiście jest to decyzja pana dyrektora - stwierdziła w rozmowie z "Gazetą Krakowską".

Henryk Jacek Schoen w latach 1998-99 pełnił funkcję zastępcy dyrektora ds. organizacyjnych w Teatrze Bagatela. Od 1999 jest dyrektorem naczelnym i artystycznym placówki. Odznaczony Złotym Krzyżem Zasługi na 90-lecie teatru. W 2016 otrzymał tytuł „Lider z Powołania” w konkursie organizowanym przez magazyn "WHY Story", który odbył się pod patronatem Szkoły Głównej Handlowej i International Coach Federation oraz „Gazety Wyborczej”. 

Skandal wokół Teatru Bagatela wybuchł w czasie jubileuszu 100-lecia istnienia placówki. 

GW


Wykop Skomentuj58
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale Kultura